Nasza Biblioteka

Biblioteka czynna jest :

poniedziałek i wtorek: 8:00 – 16:00
środa, czwartek i piątek: 11:00 – 19:00

Telefon 091 431 74 01

Zapraszam wszystkich do biblioteki. Mimo, że biblioteka nasza nie może konkurować z wielkimi bibliotekami w Szczecinie, to jednak tutaj też można znaleźć dużo wartościowych publikacji. Poniżej przedstawiam parę propozycji.

Pearl S. Buck – Moje różne światy wydawnictwo Od Nowa Sp. Wydawnicza 1994

Dla Pearl S. Buck, Amerykanki, córki misjonarza, pierwszą ojczyzną był najbardziej i zarazem najmniej znany kraj na świecie — przedkomunistyczne Chiny. Oczywiście, Pearl Buck czyta się łatwo i szybko i niecierpliwie czeka się na to wieczne „co będzie dalej?” Czytelnika fascynuje nieznane mu, autorce zaś tak dobrze, tło powieści. Ziemia błogosławiona, Spowiedź Chinki, Pałac kobiet, Cesarzowa, Wygnanka, Walczący anioł i oczywiście niniejsza autobiografia Moje różne światy — wszystkie te książki mówią o człowieku. Ani żółtym, ani białym, ani czarnym, ale o człowieku wszystkich ras, narodowości, wyznań, wieku, płci. W końcu kiedyś nawet Conrada czytano jako autora książek podróżniczych. Buck myli się, sądząc, że przybliża nam swych chińskich bohaterów i ich losy. Nie musi. Ona opisuje los człowieczy, ten sam pod wszystkimi szerokościami geograficznymi, prosto, po hemingwayowsku snując swe powieści. Proszę nie dać się nabrać na złudną prostotę tego pisarstwa, ale i nie czytać między wierszami. Proszę przeczytać, przeczytaną książkę odłożyć i zrozumieć, ale nie Pearl Buck, nie Chińczyka, tylko po prostu człowieka.

Wilbur Smith – Lampart poluje w ciemności wydawnictwo Amber 1995

Wilbur Smith urodził się w roku 1933 w Afryce Centralnej. Studiował na Rhodes University w Salisbury. Zadebiutował w 1964 roku powieścią Gdy poluje lew. Od tamtej pory wydał 26 powieści (wiele z nich zostało przeniesionych na ekran filmowy i telewizyjny) w łącznym nakładzie ponad 65 000 000 egzemplarzy. Ich akcja najczęściej umiejscowiona jest w Afryce. Najsłynniejsze tworzą historyczno-przygodową sagę rodziny Courteneyów: Gdy poluje lew, Odgłos gromu (1966), Brama Chaki (1977), Płonący brzeg (1985), Prawo miecza (1986), Płomienie gniewu (1987) i Pora umierania (1989) oraz sagę rodu Ballantyne’ów: Lot sokoła (1980), Twardzi ludzie (1981), Płacz anioła (1982), Lampart poluje w ciemności (1984). Na tle nieujarzmionej przyrody i niespokojnej historii Smith przedstawia powikłane, burzliwe losy ludzi. Urzekająca proza w mistrzowski sposób odmalowuje gwałtowną walkę namiętności, ciemne i jasne strony ludzkiej duszy, miłość i pożądanie.
Craig Mellow jest jednym z Ballantyne’ów. Opuścił Rodezję (obecnie Zimbabwe), zanim jeszcze zaczął myśleć o niej jako o swojej ojczyźnie. Pobyt w Nowym Jorku, kariera powieściopisarza, nagrody i bogactwo nie potrafiły jednak stłumić tęsknoty za opuszczonym krajem. Pretekstem do powrotu staje się książka o Afryce przodków Craiga, pełnej wojen i dramatów, ilustrowana zdjęciami pięknej i zakochanej w Mellowie kobiety. Ale historia lubi się powtarzać. Pisarz zostaje wplątany w krwawy konflikt między Matabelami a Shona, sprowokowany przez żądnego władzy fanatyka. Mellow musi podjąć bezpardonową walkę, by jego kraj nie stoczył się w nowy wiek ciemności.

John Irving – Modlitwa za Owena wydawnictwo Prószyński i S-ka SA 2003

John Irving (ur, 1942) prozaik amerykański, autor powieści i opowiadań. Jego książki biją rekordy popularności na całym świecie. Świat według Garpa, Hotel New Hampshire i Regulamin tłoczni win doczekały się ekranizacji.
Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu, czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem – albo przestrogą? Czy Owen Meany urodził się za wcześnie, czy tez za późno, czy we właściwym miejscu i czasie stał się narzędziem w rękach przeznaczenia? Owen Meany to Głos, dobywający się z gardła od urodzenia ukształtowanego do krzyku, to ręka odbijająca piłkę baseballową, która kończy pewien nudny mecz, lecz także daje początek lawinie niesamowitych wydarzeń, historii osobliwej i wzruszającej, okraszonej czarnym humorem, pełnej mrocznego, gorzkiego symbolizmu.

Isabel Allende – Ewa Luna wydawnictwo Muza SA 1997

Isabel Allende (ur. 1942); urodzona w Limie, jak sama mówi – przypadkowo, od przewrotu wojskowego w Chile mieszka w Wenezueli. Nim opublikowała swą pierwszą powieść, Dom duchów, zajmowała się przede wszystkim dziennikarstwem, które porzuciła dla literatury po światowym sukcesie swojej książki. W Polsce ukazały się dotychczas jej dwie powieści: Z miłości i cienia i Dom duchów.
Ewa Luna, historia dziewczynki poczętej na łożu śmierci, to opowieść współczesnej Szeherezady. Zanim Ewa znajdzie. prawdziwą miłość, stanie się kobietą i wziętą pisarką, wprowadzi nas w swoją baśń tysiąca dni i nocy, w której rzeczywistość miesza się z cudownością, miłość odnosi triumf nad nienawiścią, radość życia zwycięża nędzę i upokorzenie. Poznajemy nie tylko losy samej Ewy, ale również jej niezwykłej matki, opiekunki, najbliższych przyjaciół, prostytutki o gołębim sercu, transwestyty z duszą artysty; śledzimy losy mężczyzn, których spotkała w swoim życiu: arabskiego kupca i chłopca z austriackiego miasteczka, przywódcy bandy uliczników a potem partyzantki walczącej z juntą oraz losy całej galerii niebywałych postaci. Geniusz opowieści prowadzi nas od przygody do przygody, płata figle i zostawia w przekonaniu, że jego władza nie ma sobie równej: niemożliwe staje się konieczne, beznadziejne znajduje swoje szczęśliwe rozwiązanie, historia dobiega kresu a przecież się nie kończy.

Praca zbiorowa – Wszystkie dni lata wydawnictwo W.A.B. 2005

Redakcja tygodnika „Newsweek Polska” zwróciła się do dziewięciorga znanych pisarzy, by napisali opowiadania według pomysłu zaczerpniętego z kultowego filmu Tadeusza Konwickiego Ostatni dzień lata. Eksperyment się powiódł. Powstała niezwykła panorama polskiej literatury miłosnej. Opowiadania te to – oglądane przez soczewkę małej formy – wszystkie barwy współczesnej literatury polskiej. Co może wyniknąć ze spotkania dwojga ludzi na plaży? Na przykład ten zbiór opowiadań.

Harlan Coben – Bez skrupułów wydawnictwo Aleksandra i Andrzej Kuryłowicz, 2004

Harlan Coben zdobył uznanie opublikowaną w 1995 roku powieścią sensacyjną Bez skrupułów. Jako współczesny autor otrzymał 3 najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnych, w tym najważniejszą – Edgar Poe Awart. Od lat jego powieści podbijają światowe listy bestsellerów. Nieoczekiwane zwroty akcji, fałszywe tropy prowadzące do nikąd, pozornie niemożliwe do wyjaśnienia zagadki pojawiają się niemal na każdej stronie. Zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się nawet najbardziej wnikliwy czytelnik, to podstawowe cechy jego twórczości.

Markus Zusak – Walczący Ruben Wolfe wydawnictwo Amber 2003

Markus Zusak urodził się w 1975 roku w Sydney w Australii. W wieku 24 lat zadebiutował powieścią „Moje tak zwane życie”. Powieść ta została uznana za wydarzenie literackie nie tylko w Australii. Krytyka nazwała książkę nową falą w literaturze młodzieżowej. Zachęcony sukcesem autor napisał kolejną powieść z tymi samymi bohaterami. Walczący Ruben Wolfe to niezwykle autentyczna powieść oddająca cierpki i przenikliwy obraz dorastania.

Maggie O’Farrell – Ten dystans między nami wydawnictwo Rebis 2005

Dwa krańce świata, dwoje ludzi o równie zawikłanych korzeniach, dwa sposoby na prostowanie i odkrywanie własnych ścieżek, które muszą się kiedyś przeciąć. To frapująca opowieść o losach równoległych, o ludziach pozbawionych stałego miejsca i o wpływie, jaki przeszłość ma na teraźniejszość. Przede wszystkim jednak to porywająca, pełna zaskakujących zwrotów historia miłosna, którą śledzi się z zapartym them.

Yasmina Khadra – Jaskółki z Kabulu wydawnictwo Amber 2005

Jaskółki z Kabulu to historia czterech różnych miłości. Kiedyś Mohsen i jego piękna żona snuli plany na przyszłość. Teraz Zunaira, prawniczka broniąca praw kobiet, nie może nawet wyjść na ulicę z odsłoniętą twarzą. Atik nie wie, co to radość życia. Kiedyś był żołnierzem, teraz jest strażnikiem w więzieniu, gdzie przebywają skazani na śmierć. Zło, które go otacza, przenika do jego duszy, niszczy dom, małżeństwo. Musarrat, niekochana, chora żona jest jeszcze jednym brzemieniem. Los tragicznie splata historie tych czworga ludzi i ich rozpaczliwych zmagań, by zachować ludzką twarz w nieludzkich czasach, w nieludzkim świecie, gdzie każda przyjemność jest śmiertelnym grzechem, a śmierć staje się banalna. To piekło na ziemi, to tęsknota, rozpacz i dławiący strach zamieniony we wzruszającą poezję.

Top