Oratorium przy parafii

ORATORIUM SALEZJAŃSKIE imienia Jana Pawła II przy parafii w Wielgowie

Zgromadzenie Salezjańskie zostało założone w 1859 roku przez ks. Jana Bosko. Ks. Jan Bosko całe swoje życie poświęcił dla dzieci i młodzieży. Organizował oratoria i szkoły. Oratorium jest miejscem nie tylko zabawy, czy nauki, ale także jest miejscem pracy i modlitwy. Wielgowo jest osiedlem dość daleko położonym od centrum Szczecina i nie ma tutaj zbyt wielu rozrywek. Salezjanie od samego początku pracy w naszej parafii trafili na otwartość mieszkańców na różne pomysły i formy działania. W Oratorium, pomimo braku zaplecza lokalowego powstały liczne grupy duszpasterskie. Oratorium mieści się w budynku byłej plebani. Budynek jest dość stary, pochodzi z około 1936 roku i jest sukcesywnie remontowany. W ramach Oratorium w budynku tym działa także Świetlica Środowiskowa. Obie placówki ściśle współpracują ze sobą w wychowaniu dzieci i młodzieży. Tygodniowo przewija się tutaj około dwustu osób, zarówno bardzo młodych, jak i troszkę starszych.

Oratorium jest sercem parafii i realizuje cztery podstawowe cele, jakie postawił ks. Jan Bosko.
1. Podwórko. Jest to miejsce, w którym spotykają się przyjaciele. Może być to przyjaźń zarówno na jeden dzień, jak i na całe życie. Mogą się tutaj spotkać, porozmawiać, pobawić, czy pograć w jakąś grę. Zawsze wszyscy będą dobrze przyjęci.
2. Szkoła. Jest to szkoła w której dzieci i młodzież uczy się i przygotowuje do przyszłego życia. Są tutaj prowadzone korepetycje, zajęcia wyrównawcze i nauka języków obcych – niemiecki, angielski i włoski.
3. Parafia. Oratorium jest to miejsce nie tylko zabawy i rozrywki, ale także dzieci i młodzież znajdują tutaj czas na wspólne modlitwy, rozważania, czyli jest to miejsce na ewangelizację i spotkania z Bogiem.
4. Dom. Każdy kto tutaj przyjdzie, znajdzie atmosferę prawdziwego domu rodzinnego. Wiadomo, że w codziennym życiu zdarzają się różne sytuacje, czasem nawet patologiczne. Dzieci i młodzież zawsze zastaną tutaj otwarte drzwi, mogą przyjść, coś zjeść, ogrzać się.

Co się dzieje w tygodniu w Oratorium i Świetlicy Środowiskowej?

Niedziela:
09:00 Młodzież ze Wspólnoty Oazowej gromadzi się na wspólnej Liturgii Godzin, Jutrzni.
10:30 Próba Scholi Dziecięcej, czyli wspólnoty grającej chrześcijańską muzykę.
11:30 Próba chóru parafialnego i orkiestry
18:00 Spotkanie grupy Oazowej III stopnia
19:30 Spotkanie Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej dla studentów.

Poniedziałek:
15:30 do 19:30 Zajęcia dowolne
16:00 Spotkanie młodszych ministrantów ze Szkoły Podstawowej
16:30 Spotkanie starszych ministrantów ze Szkoły Podstawowej
17:00 Spotkanie kandydatów na ministrantów
17:30 Posiłek w Świetlicy
18:00 Pomoc w nauce, indywidualne zajęcia wyrównawcze, korepetycje z języka polskiego i matematyki

Wtorek:
15:30 do 19:30 Zajęcia dowolne
16:00 Kółko plastyczne
16:00 Kurs języka niemieckiego
16:30 Spotkanie ministrantów z Gimnazjum
17:30 Posiłek w Świetlicy
18:00 Zajęcia dydaktyczne
18:30 Pomoc w nauce
19:00 Spotkanie ministrantów ze szkół średnich
19:30 Spotkanie Animatorów Salezjańskich

Sroda:
15:30 do 20:30 Zajęcia dowolne
15:30 Zajęcia dydaktyczne
17:30 Posiłek w Świetlicy
18:00 Pomoc w nauce, indywidualne zajęcia wyrównawcze
18:00 Kurs języka angielskiego
19:00 Pomoc w nauce
19:30 Spotkanie Współpracowników Salezjańskich i Caritasu parafialnego

Czwartek:
15:30 do 19:30 Zajęcia dowolne
16:30 Zajęcia z kinezjologii edukacyjnej, czyli pedagogiczna pomoc dzieciom
16:30 Kurs języka włoskiego
17:30 Posiłek w Świetlicy
18:00 Zajęcia dydaktyczne
18:30 Pomoc w nauce
19:30 Diakonia Modlitwy w Oazie

Piątek:
15:30 do 19:30 Zajęcia dowolne
17:30 Posiłek w Świetlicy
18:00 Zajęcia dydaktyczne
18:00 Spotkanie Wspólnotowe Oazy wszystkie Grupy

Sobota:
16:00 Spotkanie Diakonii Muzycznej
17:00 Spotkanie Grupy Oazy po I Stopniu
17:00 Spotkanie Grupy Oazy po II Stopniu

Każdego dnia każde dziecko, które zgłosi się do Oratorium może liczyć na pomoc, nie tylko w nauce, ale także na pomoc w rozwiązaniu swoich problemów. Dzieci z rodzin biedniejszych, patologicznych, które w innych środowiskach są odrzucane przez swoich rówieśników, tutaj integrują się z dziećmi z normalnych, zdrowych rodzin. W wielu sytuacjach pomagają sobie nawzajem, Wspólnie się uczą, bawią i są razem. Dzieci starsze chętnie przebywają z młodszymi, grają razem w różne gry, Owocuje to potem dobrymi stosunkami pomiędzy dziećmi poza Oratorium, w szkole i po szkole. Codziennie czynna jest też kawiarenka internetowa, w której dzieci mogą skorzystać z Internetu. Oprócz zajęć stałych, cyklicznych organizowane są także imprezy i spotkania okolicznościowe typu Dzień Dziecka, Mikołaj, czy wspólne ognisko. Dużą popularnością cieszą się wyjazdy na basen, czy do kina. W czasie ferii zimowych są organizowane półkolonie, a latem półkolonie i kolonie. Organizowane są też wyjazdy Oazy na Rekolekcje do innych ośrodków, a do naszego Oratorium przyjeżdżają inni. Ministranci zapraszają innych ministrantów na mecze piłki nożnej. Oratorium często bierze udział w różnych imprezach organizowanych przez inne Oratoria.

W ramach Oratorium działa przyparafialna Grupa Charytatywna. Działalność jest prowadzona głównie na terenie naszej Parafii. Środki dla potrzebujących pomocy uzyskiwane są poprzez zbiórki pieniężne w kościele, np. sprzedaż świeczek i pamiątek okolicznościowych oraz od sponsorów. Grupa stale pomaga około czterdziestu rodzinom z tego terenu. Głównie przekazywane są paczki żywnościowe. Organizowane są różne akcje z okazji świąt.

Spotkanie Salezjańskiej Wspólnoty Ewangelizacyjnej dla młodzieży studiującej odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 19:30. Na spotkania przychodzi regularnie około 10 osób. Grupa ta znana jest z odgrywanych scenek na mszach dla dzieci. W czasie letnich wakacji organizowane są akcje ewangelizacyjne i pielgrzymki. Na spotkania zapraszane są różne osoby związane z Kościołem. Grupa współpracuje z innymi SWE, razem przeprowadzając różnego typu akcje. W 2005 roku był zorganizowany zjazd Wspólnot z całej Polski. Zapraszamy wszystkich studentów na te spotkania.

Historia budynku Oratorium
Oratorium w naszej parafii to budynek starej plebanii. Po zakończeniu budowy nowego domu parafialnego, stary został z czasem odremontowany i w miarę możliwości powoli zagospodarowywany.

Podczas pierwszego remontu w budynku wyburzono 2 ściany pomieszczeniach na parterze, tak by uzyskać jak największe przestrzenie dla dzieci i młodzieży. Po remontach w dwóch głównych salach zostały odremontowane łazienki. Dwie nie nadające się już praktycznie do użytku łazienki zostały wyposażone w piękną nowoczesną armaturę, a remont sprowadzał się do zamiany prawie wszystkiego co znajdowało się w ówczesnych toaletach.
Kolejny remont objął już górną część starej plebanii. Zagospodarowane zostało poddasze, na którym na małej przestrzeni miała powstać kafejka internetowa. Wtedy to w Oratorium zamontowano instalację alarmową i kraty na wypadek włamania. Z czasem w pomieszczeniu na poddaszu pojawiły się komputery podłączone do sieci Internet.
W międzyczasie odmalowane zostały pomieszczenia pod balkonem oratorium, a balkon został pokryty nową powierzchnią, tak by uniknąć zalewania nowych pomieszczeń w czasie deszczu.
Kolejnym ważnym wydarzeniem był montaż nowego pieca, a tym samym zmiana sposobu ogrzewania w oratorium.
Przez ostatnie lata ruch w Oratorium cały czas wzrastał. Świetlica, Oaza, ministranci, chór parafialny i wiele innych spotkań spowodowało, że pomieszczenia znów nadawały się już tylko do remontu.
W roku 2005 pomieszczenie z aneksem kuchennym zostało całkowicie odremontowane. Usunięto stare drewniane podłogi, zamontowano dużą szafę, szczególnie z myślą o Świetlicy, postawiono nowy „bar”, zamontowano nową kuchnię gazową, zlewozmywak, wymieniono okna i drzwi. Całkowicie odremontowano także obecną salę do nauki i pomieszczenie na piętrze znajdujące się obok łazienki. Wymieniono także posadzkę w korytarzu wejściowym Oratorium i położono w nim panele, podobnie jak w sali do nauki i sali obok WC na piętrze.

Krótkie sprawozdanie z tworzenia Oratorium, z technicznego punktu widzenia nie odzwierciedla jednak nakładu pracy, który jest wkładany każdego dnia przez młodzież, dzieci i dorosłych w to, aby nasze oratorium było miejscem ciepłym i przyjaznym, w którym znajdzie schronienie każdy człowiek.

Kierownikiem Oratorium jest ks. Dariusz Dąbrowski SDB
Budynek oratorium im. Jana Pawła II mieści się przy ulicy Bałtyckiej 4, 70-880 Szczecin

Top