Krzywy Las

Krzywy Las znajduje się co prawda dość daleko od Wielgowa, ale ze względu na duże walory przyrodnicze i poznawcze jest to miejsce godne odwiedzenia. Deformacje pni drzew występują na całym świecie. Polska pod tym względem nie jest wyjątkiem. Liczne deformacje pni występują w Tatrach, w okolicy Poznania, Antonina, a także w Mielnie. Na terenie Puszczy Bukowej też można spotkać ciekawe osobliwości – są to zrośnięte pnie buka i dębu oraz inne osobliwe drzewa, np. o dwóch pniach.

Krzywy Las, albo Las Bajkowy to skupisko około 400 osobliwie zdeformowanych sosen na obszarze 1670 metrów kwadratowych. Drzewa rosną w 22 rzędach o rozstawie 125 cm. Dookoła Krzywego Lasu rosną proste sosny, wygląda to jakby ktoś specjalnie założył tutaj taką plantację. Wiek sosen szacuje się na około 70 lat, więc lasek ten powstał przed II Wojną. Pytanie tylko czy była to działalność zamierzona, czy też jakiej uszkodzenie młodych drzewek? Charakter deformacji pni jest bardzo rzadko spotykany. Deformacje powstały w wyniku mechanicznych uszkodzeń. Wszystkie pnie są pochylone w jednym kierunku, co sugeruje celową działalność człowieka. Pnie są zgięte pod kątem 90 stopni na wysokości 10-55 cm od podłoża w kierunku północnym. Poziome pałąkowate wygięcia mają długość 1-3 metrów. Nad wygięciami pnie są skierowane do góry. Wysokość, a właściwie długość drzew wynosi 11-12 metrów. Oglądając pnie drzew zauważmy, że na początku zgięcia znajdują się zawsze sęki. Wynika stąd, że młode drzewka były nacinane zawsze przy bocznych gałązkach. Liczba słojów w sękach mówi, że zabiegi te były wykonywane na drzewkach około 7-10 letnich.

Na temat powstania tego lasu niewiele wiadomo. W historii znana są przypadki specjalnego uszkadzania i późniejszej hodowli krzywych drzew do specjalnych zastosowań, na przykład do budowy łodzi rybackich, wielkich kadzi, mebli, sprzętów gospodarstwa domowego. itp. Tutejsze drzewa zapewne miały także temu służyć i być wykorzystane na potrzeby człowieka. Istnieje też teoria, że uszkodzenia te powstały w wyniku stratowania młodych drzewek przez czołgi zgrupowane w tym miejscu w 1945 roku. Osobiście uważam jednak, że wtedy pochylenia pni nie byłyby skierowane w jednym kierunku.

Jak tam trafić? Z Gryfina kierujemy się drogą w stronę Elektrowni Dolna Odra. Cały czas idziemy wzdłuż rurociągu po prawej stronie drogi. Po dojściu do budynku mieszkalnego idziemy dalej wzdłuż rurociągu. Krzywy Las znajduje się dokładnie za budynkiem. Podczas pobyctu w Krzywym Lesie starajmy się nie zniszczyć tego miejsca. Miejsce to zasługuje na specjalną troskę, bo jest jedyne w swoim rodzaju. Zachowajmy je dla innych. W galerii zdjęć można zobaczyć parę fotek z tego miejsca.

Top