Szczecińska premiera REQUIEM Karla Jenkinsa – zaproszenie

REQUIEM Karla Jenkinsa - wielgowo.plW sobotę, 28 października 2017 roku zapraszamy wszystkich na niezwykłe wydarzenie kulturalne. Będzie to szczecińska premiera REQUIEM Karla Jenkinsa w ramach 12 odsłony Kulturalnego Wielgowa oraz Chóralnej Jesieni w Wielgowie część 2.
Rozpoczęcie o godzinie 19:30 w Kościele p/w Świętego Michała Archanioła w Wielgowie przy ul. Bałtyckiej 4. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Dzieło Karla Jenkinsa Requiem zostało skomponowane i po raz pierwszy wykonane w 2005 r. Od tego czasu zdobywa sobie coraz większą popularność ze względu na ciekawe połączenie łacińskiej artystycznej formy mszy żałobnej z japońskimi poematami śmierci zawartymi w formie japońskich wierszy haiku.
Stałe części Requiem wykonywane są po łacinie a haiku po japońsku.
Ciekawa jest także obsada instrumentalna w pełnej wersji zawierająca japoński flet shakuhachi a wśród instrumentów perkusyjnych darabukę i daiko.
Karl Jenkins walijski kompozytor, rozpoczynał karierę muzyczną jako oboista, następnie poświęcił się muzyce jazzowej i jazzowo -rockowej. Później zaczął komponować muzykę do reklam. W jednej z nich zamieścił chóralny utwór Adiemus – w nieistniejącym języku .Tą reklamą zdobył światowy rozgłos i rozpoczął tworzenie kompozycji klasycznych. Jednym z popularniejszych i piękniejszych utworów w twórczości tego kompozytora jest właśnie Requiem. Dzieło przeznaczone na chór, solistów i orkiestrę.

Premiera szczecińska polsko niemieckiego projektu odbędzie się w dwóch koncertach:
– Premiera na prawobrzeżu 28 października 2017 r w Kościele w Wielgowie o godzinie 19:00. Koncert organizowany jest przez Zakład Emisji Głosu Akademii Sztuki w Szczecinie we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalne Wielgowo – dyrygent koncertu Michael Engelke.

Kierownictwo muzyczne Michael Engelke Musikschule Bela Bartok Berlin, Małgorzata Kowalik Akademia Sztuki Szczecin, Michał Bierwiaczonek Stowarzyszenie Śpiewacze Amber Singers Rewal
Wystąpią chóry: Amber Singers – Rewal, Coro Con Brio – Berlin, Intermezzo Vocale – Berlin, Concertino – Szczecin, Orkiestra kameralna Projekt Jenkins Uczniowie POSM i studenci Akademii Sztuki. Opieka artystyczna Wioleta Wieteska
Solo harfa Sandra Kasperek, flet Małgorzata Opaluch, waltornie Paula Dąbrowska i Łukasz Reginia, perkusja Agata Błaszczyńska i Magdalena Mazurek, dyszkant Michał Kucharski, soprany Andrea Kluge i Brygida Hawrasz

Haiku:
1. The snow of yestrerday – Hana to mishi Yuki wa kinouzo, Moto no mizu
Na powrót stał się wodą śnieg co wczoraj spadł jak wiśni kwiat

2. From deep in my heart – Kokoro kara Yuki utsukushi ya Nishi no kumo
Z serca mojego głębi jak piękne sa chmury śniegowe na zachodzie

3. Now as a spirit – Hitodama de Yuki sanjiya Natsu no hara
Teraz jako duch będę przemierzał letnie pola

4. Having seen the moon – Tsuki moi te Ware wa konoyowo Kashiku kana
Widząc księżyc opuszczam ten świat szczęśliwy

5. Farewell – Mame de iyoMiwa nara washino Kusa no tsuyu
Przemijam jak wszystkie rzeczy, jak rosa na trawie

Haiku to ulotna poezja przemijania rejestrująca wszystko co na świecie się zmienia z minuty na minutę np. opadanie liści, więdnięcie kwiatów, przepływanie chmur, życie i umieranie .
Nie musi mieć rymów ani konkretnych sylabicznych czy wersowych schematów, taka swobodna refleksyjna wypowiedź.

– Premiera na lewobrzeżu 29 października 2017 r w Muzeum Narodowym w Szczecinie ul. Wały Chrobrego 3 o godzinie 12:00 – dyrygent koncertu Małgorzata Kowalik.

Wykonawcy:
Chóry: Intermezzo Vocale, Coro Con Brio ze Szkoły Muzycznej Beli Bartoka w Berlinie, kierownictwo artystyczne Michael Engelke
Amber Singers z Rewala, kierownictwo artystyczne Michał Bierwiaczonek
Concertino z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, kierownictwo artystyczne Małgorzata Kowalik
Orkiestra studenci i wykładowcy Akademii Sztuki w Szczecinie
Smyczki opieka artystyczna Wioleta Wieteska
Waltornie Anastazja Siąkajło i Łukasz Reginia
Perkusja Agata Błaszczyńska i Magdalena Mazurek
Flet Małgorzata Opaluch
Harfa Sandra Kasperek
Soprany Andrea Kluge Brygida Hawrasz
Dyszkant Michał Kucharski

Requiem
Introit – Requiem aeternam
1. Dies irae
2. The snow of yesterday – Haiku
3. Rex tremendae
4. Confutatis
5. From deep in my heart – Haiku
6. Lacrimosa
7. Now is a spirit – Haiku
8. Pie Jesu
9. Having seen the moon – Haiku
10. Lux aeterna
11. Farewell – Haiku
12. In paradisum

Top