Nasza Światynia staje się czasem filharmonią wielgowską

Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla - wielgowo.plO ile Wielgowo oferuje stosunkowo łatwy dostęp do terenów zielonych i boisk, oferta kulturalna osiedla przedstawia się znacznie gorzej. Potrzeby młodych ludzi w tym zakresie usiłują zaspokajać Zespół Szkół nr 13, Oratorium oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Nie są one jednak w stanie zrekompensować młodzieży i dorosłym braku kina, teatru, kawiarni czy choćby klubu osiedlowego. Duże oddalenie Wielgowa od centrum Szczecina skutecznie odcina mieszkańców od możliwości obcowania z kulturą wysoką w muzeach, galeriach, teatrze, operze czy filharmonii.

Lukę tę od pewnego czasu zapełnia garstka pasjonatów, która założyła Stowarzyszenie Kulturalne Wielgowo. Przy wsparciu Rady Osiedla Wielgowo-Zdunowo-Sławociesze, miejscowych sponsorów, Parafii pw. Św. Michała Archanioła oraz Zespołu Szkół nr 13, organizowane są darmowe koncerty dla mieszkańców naszych osiedli, charakteryzujące się ambitnym i różnorodnym repertuarem. Miały już miejsce koncerty chóralne, operetkowe, pianistyczne, pokazy taneczne, wspólne kolędowanie itd. Do występów zapraszani są znamienici artyści, nierzadko o światowej renomie. Sobie tylko znanymi sposobami Stowarzyszenie przekonuje kolejnych sławnych wykonawców do przyjazdu „do podszczecińskiej wsi” (jak określają nasze osiedle media).

Tym razem Kulturalne Wielgowo sięgnęło po repertuar dla prawdziwych koneserów i wyrafinowanych melomanów, a mianowicie „Mesjasza” Georga Friedricha Händla. Oratorium to, napisane w 1741 roku, jest najpopularniejszym dziełem kompozytora, zaś słynny chór „Hallelujah” zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej. Kompozycja przyniosła twórcy światową sławę i niezmiennie w każdej epoce spotyka się z zachwytem. Wykonanie „Mesjasza” uchodzi za trudne technicznie i zawsze stanowi wyzwanie dla muzyków i chóru.

Koncert, który się odbył 6 maja w naszym kościele, poświęcono pamięci Profesora Mikołaja Szczęsnego, który wiele lat pracował jako wykładowca w Katedrze Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Wydarzenie zostało uświetnione obecnością Żony Profesora – Pani Jolanty Szczęsnej, oraz Syna – Tomasza Szczęsnego, który grał na wiolonczeli. Stowarzyszeniu udało się zaprosić do nas Maestro Eugeniusza Kusa, Zespół Wokalistów Camerata Nova, Sedinum Chamber Orchestrę oraz znamienitych solistów: Małgorzatę Picz – sopran, Małgorzatę Woltmann – Żebrowską – alt, Krzysztofa Machowskiego – tenor, Marka Picz – bas. Gościnnie wystąpił także wybitny wychowanek M. Szczęsnego i laureat Konkursu Chopinowskiego – Sławomir Wilk (klawesyn)

Chociaż nasze osiedle nie posiada sali koncertowej na ten wieczór miejscowa „świątynia stała się filharmonią wielgowską” – jak powiedział Ks. Proboszcz, a mieszkańcy wypełnili budynek po brzegi. Wykonanie Oratorium dostarczyło miejscowym melomanom niezwykłej uczty duchowej. Artyści wykazali się wirtuozerią i poruszającą ekspresją, bowiem „Mesjasz” umożliwił im zaprezentowanie imponujących możliwości wokalnych i mistrzowskiego opanowania instrumentów. Słuchacze nagrodzili wykonanie zasłużoną owacją na stojąco. Koncert był wspaniały i wzbudził entuzjazm porównywalny z tym, jaki towarzyszył pierwszemu wykonaniu dzieła Händla 13 kwietnia 1742 roku w Dublinie: „Brakuje słów, by wyrazić niezwykłą rozkosz, jaką sprawił on pełnemu podziwu tłumowi publiczności. Niezrównane, wspaniałe i tkliwe, do najwznioślejszych, najbardziej majestatycznych i poruszających słów, które sprzysięgły się, by porwać i oczarować serce i ucho”. („Dublin Journal”, 17 kwietnia 1742).

Nie ulega wątpliwości, że „Mesjasz” jest dziełem ponadczasowym, zdolnym poruszyć współczesnych słuchaczy w takim samym stopniu, jak czyniło to z osiemnastowieczną publicznością.

Po raz kolejny okazało się, iż „Kulturalne Wielgowo” trafia prosto do serc mieszkańców i udowadnia niezbicie, że potrzeby w zakresie „kultury wysokiej” mamy takie same, jak mieszkańcy centrum Szczecina.

Z ogromnymi gratulacjami i podziękowaniami dla Organizatorów i Wykonawców –
Lucyna Kowalczyk

Top