Budowa sieci superszybkiego światłowodowego Internetu w Wielgowie

Prośba o wypełnienie ankiety.

W styczniu (zgodnie z zapowiedzią z dnia 23.01.2017 r. umieszczoną na stronie www.wielgowo.pl) Rada Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo wystąpiła do firmy Orange Polska S.A. w Warszawie z pismem dotyczącym wzięcia pod uwagę ww osiedli w planach inwestycyjnych budowy szerokopasmowego Internetu z programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC2).
Otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedź, którą Państwu przekazujemy. Część naszych ulic została włączona do projektu, część nie, np. ulica Bałtycka. Wykaz jest niepełny i jest w nim umieszczona ulica Szybowcowa, która mieści się w Dąbiu a nie w Wielgowie, dlatego ciężko w tej chwili odpowiedzieć na pytanie czy i jakie ulice zostaną ostatecznie ujęte w inwestycji, która będzie dotowana w dużej mierze z Unii. Wszystko będzie jasne po rozstrzygnięciu przetargu w czerwcu.

Mając na uwadze, że inwestycja unijna jest nie pewna i być może odległa w czasie, wystąpiliśmy z drugim pismem do szczecińskiego oddziału Orange Polska S.A. z prośbą rozpoczęcia budowy sieci światłowodowej na naszych osiedlach dołączając zebrane na ten dzień listy poparcia. Sprawa spotkała się z zainteresowaniem Dyrektora Regionu Pomorze Zachodnie Pana Tomasza Chłodnego, jednakże aby w pełni przekonać firmę Orange do opłacalności inwestycji na naszych osiedlach konieczne byłoby wypełnienie ankiety, którą firma Orange Polska utworzyła na potrzeby naszej petycji. Wypełnione ankiety prosimy dostarczać do Rady Osiedla przy ul.Bałtyckiej 35a w każdy poniedziałek od godziny 17.00-18.00 lub przekazać członkom RO, z którymi macie Państwo kontakt. Jest też możliwość oddania ich w sekretariacie naszej szkoły, w sklepiku przy ul.Długiej lub w Biurze Rachunkowym przy ul.Bałtyckiej 3.

Dołączymy je do pisma jako dowód na duże zapotrzebowanie na usługi Orange Światłowód i opłacalność inwestycji finansowanej w całości z funduszy inwestycyjnych spółki.

Ogłaszamy zatem ponownie akcję zbierania wypełnionych ankiet dla osób chętnych do podłączenia do linii światłowodowej. Wystarczy wpisać w niej swoje dane, zaznaczyć np. chęć korzystania z Internetu jedną kratkę np.300Mb/s (co wiążę się z podłączeniem światłowodu w domu) oraz wyrazić zgodę na doprowadzenie do nieruchomości sieci światłowodowej – przyłącza do budynku (ten element zaznaczają tylko formalni właściciele lub współwłaściciele nieruchomości), wpisać datę i złożyć podpis. Na obecnym etapie nie ma znaczenia jaki zestaw usług zaznaczymy i tak po wybudowaniu światłowodu zawieramy właściwą umowę, która będzie zawierała specyfikację potrzebnych nam usług (Orange Światłowód czy też Internet+TV+telefon) i prędkość łącza (100, 300 lub 600 Mb/s). Ankiety prosimy dostarczać do Rady Osiedla przy ul.Bałtyckiej 35a w każdy poniedziałek od godziny 17.00-18.00 lub przekazać członkom RO, z którymi macie Państwo kontakt. Jest też możliwość oddania ich w sekretariacie naszej szkoły, w sklepiku przy ul. Długiej lub w Biurze Rachunkowym przy ul.Bałtyckiej 3. Osoby nie mające w domu możliwości wydruku ankiety zapraszamy do RO. Tym razem mamy więcej czasu na akcję, bo do końca marca. Zebranie jak największej liczby ankiet leży w naszym wspólnym interesie i będzie ekonomicznym uzasadnieniem rozpoczęcia tego typu inwestycji przez szczeciński region Orange Polska S.A.

Przypominamy, że wypełnienie ankiety nie wiąże się z w żadnym wypadku z koniecznością zawarcia umowy na usługi telekomunikacyjne z firmą Orange Polska S.A.
Liczymy na Państwa aktywność w tej kwestii. Mały kroczek został już zrobiony teraz czas na drugi.

W imieniu Rady Osiedla Przewodnicząca Teresa Szczepańska

Odpowiedź z Orange
Ankieta do wydrukowania i wypełnienia
Przykład prawidłowo wypełnionej ankiety

Komentarzy: 15 do Budowa sieci superszybkiego światłowodowego Internetu w Wielgowie

 1. Rafał pisze:

  No pewnie z tymi ulicami to trochę namieszane jest.. Ja dostałem pismo już w grudniu od wspólnoty że orange jest już gotowe na przylączenie mnie do sieci a mieszkam na Goscincu, ktorego na liscie nie ma ;)

 2. Tomasz pisze:

  Z informacji które posiadam to firma LanTech ze Szczecina, która kupiła sieć DigitalNET i Eltrix planuje budowę sieci światłowodowej w miejscowości Wielgowo.

  • tomtom pisze:

   Wielgowo to trudny teren i osobiscie srednio wierze ze oplacalny dla prywatnej firmy (lantech), obawiam sie ze jesli nawet wezma sie za temat to zrobia to mocno amatorsko (wiszace swiatlowody na slupach itp) wiec ja skladniam sie tylko i wylacznie ku opcji orange.

   • Rafał pisze:

    Z pisma które dostałem od Orange to podwykonawcom będzie firma TP teltech.

  • Arek pisze:

   Lantech oferuje w „miejscowości” ;) wielgowo ok. 30 mbps przez radio, naprawdę potrzeba wam więcej? Ja przez 95% życia pracowałem na prędkości od 512 kbps do 5 mbps i dawałem radę bez jakiś większych lagów. Mam wrażenie, że robicie burzę w szklance wody.

   • Rafał pisze:

    Stabilny internet przez radio? dobre sobie.. taka inwestycja jest BARDZO potrzebna w naszej zapomnianej dzielnicy. 30 mb/s po radiu pewnie za cenę dużo wyższą niż dzisiejsze standardy typu vectra/upc/orange 100/200/300mb/s itp. Nie wiem nawet jak to skomentować..

   • tintin pisze:

    Arku to ze cale zycie korzystales z kiepskiego internetu to jedno, ale nie zmuszaj innych do tego samego :)

    A tak na serio, ja w tej chwili place 70zl za internet 20M (w orange) podczas gdy w tej same cenie orange posiada 80M ktore u nas nie jest dostepne z powodu kiepskiej sieci.

    Pozatym swiatlowody to nie tylko internet, ale rowniez telewizja, voip i zapewne w przeciagu kolejnych lat coraz to bardziej wymagajace duzej przepustowosci uslugi.

 3. Sebulek pisze:

  A nie lepiej 56kbps ? da się oglądać proste strony w htmlu i tez dawałem rady bez większych lagów z magicznym numerem 02021…. i wersja z ISDN można 2x64k

  ps poznaj technologie światłowodową co oferuje i jakie ma ograniczenia jako medium vs miedz :D zresztą rtube lepiej będzie chudził.

 4. Arek pisze:

  Oho, to burza się rozszerza ze szklanki do wiaderka :] Serio, aż tak Was to boli że ktoś może mieć inne zdanie? Radzę Wam na spokojnie zainstalować sobie oprogramowanie do monitorowania sieci – wyjdzie Wam, że zużywacie ledwo 1-2 Mbps przez większość dnia (oczywiście mam na myśli standardowe przeglądanie stron a nie żadne torrenty, streamy itd.). Nawet filmy HD buforują się bodajże 4 Mbps.

  Takie są uroki wiosek typu wielgowo – miejsce z masą zalet ma też sporo wad, analogicznie do centrum miasta. Ja osobiście wolałbym kanalizację od 5 miliardów Mbps ;) Trzeba się liczyć, że jeśli unia nie dofinansuje, to żadna firma przy zdrowych zmysłach nie wyda miliona złotych na inwestycję, z której potem będzie korzystało 5 domków za 50 zł/mc. A co do tych pierdylairdów Mbps, to np. moi rodzice mieszkający w centrum miasta mają bodajże 120 Mbps w UPC, a realny download wynosi w godzinach szczytu max. 20-30 Mbps. No ale jest 120 Mbps na rachunku :)

  I tak – moje radio w digitalnet/lantech jest bardzo stabilne, awarie zdarzają się raz na kilka miesięcy i nie trwają dłużej jak godzinę. A światłowód może przeciąć koparka lub pan żul, gdy pomyli go z miedzią ;)

  Nikomu nie narzucam się zgadzać ze mną, wyrażam tylko moje zdanie – więcej luzu Panowie.

 5. pio pisze:

  przyklad nie jest do konca dobrze wypelniony, na dole brakuje zaznaczonych kratek jak i podpisu z data

 6. Pablo pisze:

  Może i obecna prędkość neozdrady w Wielgowie jest wystarczająca, ale jak ktoś chce na poważnie korzystać np. z chmury, to takie łącze go mocno ogranicza. Poza tym jeżeli płacę teraz 39 zł za 10 Mb, a miałbym płacić 49 za 300 Mb, no to logiczne, że wezmę drugą opcję. :-) Radiówka odpada. Nie te lata.

  Do dzieła ludziska, wypełniać ankietę! :)

 7. Mojojojo pisze:

  Pablo, ty w ogole wiesz co to jest chmura? :D To nic innego jak serwer VPS tylko ladnie nazwana przez ludzi, ktorzy chca na tym zarobic na ludziach, ktorzy lykaja takie ladne nazwy (jak ty). Tak jak pisal poprzednik wez sie wyprowadz do centrum i korzystaj z infrastruktury, ktora jest zakladana dla tysiecy ludzi a nie jednostek na wsi.

 8. Pablo pisze:

  Różnica między VPS a chmurą jest taka, że chmura to wydzielona usługa na serwerze VPS, który sam w sobie może oferować szereg innych usług, zależnie od potrzeb klienta.

  Pisząc o chmurze użyłem skrótu myślowego. Oczywiście miałem na myśli usługi oferowane w ramach chmury, np. usługi dyskowe, backupy etc. Przy niektórych dostawcach takich usług (vide Backblaze) ogranicza nas tylko i wyłącznie prędkość łącza (inni oferują płatny dostęp za nieograniczoną prędkość transferu, np. Hive). W wielu innych przypadkach przesyłanie 10 GB pliku np. przez Mega na obecnym łączu jest po prostu mega czasochłonne.

  Gdyby wszystko było tylko i wyłącznie ładną nazwą, którą łykają ludzie, to już dawno byśmy śmigali na architekturze sieci SDN.

 9. Magda pisze:

  Ludziska, nie ma co dyskutować, wypełniajcie ankiety. Musimy poprzeć starania rady osiedla, przecież ono robią to dla nas. Zebrałam 10 ankiet od rodziny i sąsiadów. W poniedziałek dostarczę do rady.

Top