Wniosek o remont nawierzchni na ulicach Przylesie, Profesora Tomasza Żuka oraz Tczewskiej i dalej do Dąbia

Przykład drogi z utwardzonym poboczem i linią ciągłąSzanowni Państwo,

W ramach możliwości zgłaszania uszkodzeń nawierzchni i uwag dotyczących infrastruktury drogowej, chciałabym złożyć wniosek o wykonanie nowych nawierzchni na ulicy Przylesie, Prof. T. Żuka i Tczewska w Zdunowie/ Wielgowie/ Sławocieszu uwzględniających utwardzone pobocze z linią ciągłą. Zdjęcie takiej jezdni znajdą Państwo w załączniku.

Wniosek popieram następującymi faktami:
– brak chodników dla pieszych uczestników ruchu drogowego,
– w niektórych miejscach pobocze uniemożliwia pieszemu zejście z jezdni, co powoduje niebezpieczną sytuacje drogową nie tylko w ciągu dnia, ale zwłaszcza po zmroku i w niesprzyjających warunkach pogodowych,
– brak ścieżek rowerowych.

Uważam, iż wykonanie takiej jezdni z utwardzonym poboczem z linią ciągłą usprawniłoby nie tylko jazdę kierowcom, ale przede wszystkim zwiększyłoby bezpieczeństwo ruchu drogowego w tym rejonie. Utwardzone pobocze, szczególnie na tych drogach spowodowałoby również zwiększenie aktywności ruchowej mieszkańców Zdunowa, Sławociesza, Wielgowa a może nawet Płoni i Dąbia. Rejony te są idealne do spacerów i jazdy rowerowej. Uważam, że mając takie drogi z utwardzonym poboczem z linią ciągłą wszyscy uczestnicy ruchu drogowego czuliby się bezpieczniej. Okolice Zdunowa ze względu na lasy są idealne do aktywnego spędzania czasu, ale możliwości są bardzo ograniczone właśnie ze względu na braki w infrastrukturze drogowej. Buduje się w tych okolicach coraz więcej domków jednorodzinnych, co nasuwa myśl iż jest tu coraz więcej rodzin z dziećmi, które na pewno chętnie spędzą wolny czas spacerując, jeżdżąc na rowerach, rolkach itp. Nie wspominając już o osobach spacerujących z wózkiem i dziećmi. Uzasadniona więc byłaby inwestycja w jezdnie z utwardzonym poboczem z linią ciągłą na wyżej wymienionych jezdniach.

Do wykonawcy tych jezdni można by zatrudnić firmę, która robiła nawierzchnię na Szosie Stargardzkiej przy wyjeździe ze Szczecina w Stronę Stargardu. Widać, że praca tam została dobrze wykonana.

Z poważaniem,
Joanna MK. mieszkanka Sławociesza

Komentarzy: 6 do Wniosek o remont nawierzchni na ulicach Przylesie, Profesora Tomasza Żuka oraz Tczewskiej i dalej do Dąbia

 1. Leszek pisze:

  Moim zdaniem tak szeroka droga sprawi że nasze osiedle będzie przecięte drogą tranzytową. To bez sensu. Wystarczy lekko poszerzyć i naprawić istniejącą drogę, a obok poprowadzić ścieżkę pieszo-rowerową.

 2. arek pisze:

  To dziwne, że mając takie możliwości miasto nie wydzieli osobnego pasa dla pieszych i rowerzystów. Nikt nie każde tam budować dwóch „dróg” (chodnika i ścieżki r.), wystarczy po prostu wydzielić i utwardzić (jakimś najtańszym kamieniem), żeby po prostu nie było błota. Koszt niewielki, a poprawiłoby to bezpieczeństwo o 100%.

 3. wiktor pisze:

  Plany ambitne jednak obawiam się że nierealne. Od wielu lat ulica Przylesie prosi się o generalny remont a jest tylko reanimowana przy pomocy masy na zimno. Natomiast temat remontu ulicy Tczewskiej pojawił się w Urzędzie już na etapie budowy węzła Tczewska lecz także utknął w martwym punkcie.

 4. Magda pisze:

  Pani Joanno MK
  Bardzo ładny i słuszny wniosek Pani napisała, proszę go teraz skierować do Urzędu Miasta, najlepiej od razu do Prezydenta. To tam zapadają decyzje co jest lub będzie robione w naszym mieście. Życzę powodzenia.

 5. Teresa pisze:

  Witam Panią Joasię i pozostałe zainteresowane osoby
  Sprawa jest złożona i niezależna od nas. Proszę mi wierzyć marzeniem całej Rady Osiedla jak i mieszkańców jest aby wszystkie ulice na terenie osiedla były utwardzone, miały chodnik lub pobocze i były oświetlone. Występujemy do miasta w swoich propozycjach inwestycyjnych o te wszystkie sprawy i o ścieżki rowerowe do Dąbia i do Płoni też. Z różnych powodów tylko niektóre nasze potrzeby są ujmowane w budżecie miasta. Dzieje się to głównie z powodu braku środków finansowych lub przeszkód prawnych ale nie tylko……. Nie czarujmy się większość radnych miejskich i urzędników nie jest zainteresowana inwestycjami w „podszczecińskim” Wielgowie 
  Jednak nie poddajemy się i nieustannie walczymy o swoje.
  I tak po interwencji Rady Osiedla i wizycie jej przedstawicieli u Prezydenta Michała Przepiery otrzymaliśmy od niego zapewnienie o wykonaniu remontu ulicy Tczewskiej z uwzględnieniem ścieżki rowerowej. Inwestycja jest ujęta w budżecie miasta . W 2018 roku powinno już coś się dziać.
  Bardziej skomplikowana jest sprawa z ul.Profesora Żuka i ul.Przylesie. Ulice te w dużej części należą terytorialnie do Gminy Kobylanka dlatego Miasto Szczecin nie może tu inwestować, a Gmina Kobylanka nie jest zainteresowana nawet ich bieżącym utrzymaniem nie wspominając o remoncie. Podjęte zostały działania zmierzające do zmiany granic i włączenia między innymi tych terenów do Szczecina. Procedury takie nie są proste i przeprowadzane są na „wyższym szczeblu” w Warszawie.
  Póki co, dzięki Nadleśnictwu Kliniska (bardzo dziękujemy), wycięte zostały drzewa na ul. Profesora Żuka w takim zakresie, że w przyszłości będzie miejsce na poszerzenie drogi i zbudowanie ścieżki pieszo-rowerowej.
  Od wielu lat zabiegamy o położenie chodnika na odcinku od ul.Przylesie, przez ul.Długą do szkoły i dalej ul.Wiślaną do Przychodni Zdrowia. Chodzi nam o bezpieczeństwo pieszych, głównie dzieci idących do szkoły, przedszkola czy przychodni. Do chwili obecnej chodnik został wykonany na ul. Długiej i na części ul. Wiślanej. Po naszej ponownej interwencji obiecano w tym roku położyć chodnik w najwęższej i najniebezpieczniejszej części ul.Wiślanej: od ul.Bałtyckiej do skrzyżowania z ul. Chmielną.
  W ogóle jeżeli chodzi o budowę chodników to napotykamy duży opór w mieście i jest on zrozumiały, bo wiąże się z nieekonomicznym wydawaniem pieniędzy w sytuacji kiedy prowadzona (?!) jest na osiedlach inwestycja położenia sieci kanalizacyjnej. Tłumaczą nam, że najpierw zrobiona zostanie kanalizacja i podłączone inne media, a dopiero potem będą budować chodniki, a nie odwrotnie. Rozumiemy to dlatego nie naciskamy i cierpliwie czekamy.
  Tak więc Pani Joasiu, sama Pani widzi, że chcieć a móc to dwie zupełne różne sprawy zwłaszcza w przypadku naszych osiedli.
  Zachęcamy tak jak napisała Pani Magda do wysyłania przez mieszkańców swoich uwag i zapytań bezpośrednio do odpowiednich służb miejskich. Czym więcej osób będzie do nich pisać w jakiejś sprawie tym większa szansa, że zajmą się tematem.
  Ps. A swoją drogą wysłałam w imieniu Rady Osiedla i mieszkańców maila do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego z zapytaniem o planowany bieżący remont ulic Przylesie, Prof.Żuka i Tczewskiej z linkiem do strony internetowej, gdzie jest zamieszczony Pani wniosek. Jak dostaniemy odpowiedź to podzielę się nią z Panią i z mieszkańcami.
  Dziękuję za zaangażowanie w sprawy osiedla.
  Pozdrawiam serdecznie
  W imieniu Rady Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo
  Przewodnicząca Teresa Szczepańska

 6. Bogdan pisze:

  No teraz wreszcie rozumiem. Pozdrowienia dla rady osiedla.

Top