Poświęcenie odnowionego krzyża na Sławocieszu

Odnowiony Krzyż na Sławocieszu - wielgowo.plW maju 1948 mieszkańcy Sławociesza postawili pierwszy krzyż przydrożny (stoi do dnia dzisiejszego) u zbiegu ulic Samopomocy Chłopskiej i Owsianej. Głównymi wykonawcami krzyża byli między innymi mój dziadek Antoni, mój ojciec Jan i p. A. Sala, ówczesny sołtys Sławociesza. Napis na krzyżu wykonany dłutem „BOŻE BŁOGOSŁAW MIŁEJ OJCZYŹNIE” i data „15.V.1948r” to dzieło mojej skromnej osoby. Poświęcenie krzyża było okazałą uroczystością, zakończoną wielkim festynem w miejscowym Domu Ludowym. – to fragment wspomnień Tadeusza Konopczaka z 2006 roku pod tytułem Z Kresów Wschodnich na Pomorze Zachodnie.

W tym roku krzyż został odnowiony i wyremontowany przez mieszkańców Sławociesza. Otrzymał nową pasyjkę i ogrodzenie. Koszt całej inwestycji to 7900 zł. W niedzielę, 30 października 2016 roku ks. proboszcz Gwidon Ekert dokonał poświęcenia odnowionego krzyża.

W galerii zdjęć parę fotek

Jeden komentarz do Poświęcenie odnowionego krzyża na Sławocieszu

  1. grzegorz pisze:

    Ze zdjęć wynika, że krzyż został starannie odrestaurowany. Zastanawia mnie „konieczność” wymiany ogrodzenia na pospolite przęsła. Czy tak trudno było wypiaskować i odmalować istniejące neogotyckie przedwojenne ogrodzenie? Co się z nim stało?

    Pozdrawiam

Top