Koncert szantowy „Żegluj z nami Moniko”

Żegluj z nami MonikoW minioną niedzielę, 26.06.2016 r. na boisku naszej wielgowskiej szkoły odbył się kolejny koncert z cyklu Kulturalne Wielgowo. Wstęp na koncert, jak na wszystkie wydarzenia kulturalne organizowane przez Radę Osiedla, był bezpłatny. To już szóste wydarzenie z serii zostało poświęcone pamięci szczecińskiej pisarki Moniki Szwai i odbyło się pod hasłem „Żegluj z nami Moniko”. Była to również pierwsza impreza uświetniająca obchody jubileuszu 70-lecia naszej szkoły. Tym razem Rada Osiedla organizując wydarzenie, podjęła współpracę z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Stargardzie oraz Domem Kultury Słowianin. Dzięki ogromnemu nakładowi pracy i zaangażowaniu również ze strony pracowników Zespołu Szkół nr 13 przy ul. Bałtyckiej 1a, odbył się naprawdę wspaniały koncert szantowy.

Atrakcjom nie było końca. Świetne występy wokalne małych artystów ze Szkoły Podstawowej nr 13 oraz Domu Dziecka „Leśna Chatka” z ul. Wiślanej wprowadziły nas w żeglarskie klimaty. Podczas całej imprezy zaproszeni “Piraci” z Kołobrzegu prowadzili atrakcyjne zabawy dla wszystkich dzieci, małych i dużych. W ich repertuarze znalazł się również konkurs dla rodziców. W trakcie koncertu były czytane fragmenty książek Moniki Szwai, które można było nabyć w przygotowanym punkcie księgarskim. Mieliśmy okazję poznać Pana Wawrzyńca Szwaję – syna naszej pisarki, który był jednym z honorowych gości. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja przygotowana przez Pana Waldemara Piaseckiego we współpracy z Panią Katarzyną Żerebecką, gdzie była okazja zapoznania się (nawet pod mikroskopami) z fauną i florą rzeki Płoni. Niesamowitą atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych była możliwość zobaczenia, a nawet dotknięcia węża boa i puchatych milusińskich z Fundacji Dzika Ostoja z Wielgowa, która zajmuje się rehabilitacją dzikich zwierząt. Była również możliwość oddania krwi w specjalistycznym ambulansie, który musiał przedłużyć swoją obecność, z uwagi na ogromne zainteresowanie. Podczas całej imprezy odważni uczestnicy koncertu oddali łącznie ponad 10 litrów krwi, co stanowi swoisty rekord tego ambulansu. Honorową postawą wykazali się również będący uczestnikami koncertu przedstawiciele i piłkarze klubu piłkarskiego „Vielgovia”. Dodatkowo, nasz wielgowski klub przeprowadził loterię fantową, nagradzając uczestników loterii klubowymi gadżetami. Wyspecjalizowani w niesieniu pomocy nad wodą ratownicy WOPR w trakcie całego koncertu prowadzili szkolenia, natomiast w namiocie postawionym przez pracowników WGKiOŚ UM prowadzona była edukacja dotycząca recyklingu. Osoby zainteresowane mogły również skorzystać z możliwości zdania elektrośmieci w podstawionym przez firmę TOM samochodzie. Atrakcją dla dzieci była też nowoczesna śmieciarka podstawiona przez MPO. Mogliśmy obejrzeć prace szczecińskiego rysownika Pana Ryszarda Podporskiego i wysłuchać opowieści znanego podróżnika i kajakarza Pana Aleksandra Doby. Pan Doba do końca koncertu pozostał na miejscu i rozmawiał z każdym chętnym osobiście, rozdawał autografy i podpisywał swoje pocztówki i książki. Podczas całego koncertu towarzyszyły nam występy zaproszonego szantymena Jacka „Zielnika” Zielińskiego, a od godziny 17 mieliśmy przyjemność wysłuchania godzinnego koncertu w jego wykonaniu.

Podkreślić należy fakt, że nasi artyści występowali całkowicie charytatywnie, mając na uwadze pamięć Pani Moniki Szwai i szczytny cel imprezy. Uzbierane środki z dobrowolnych datków za zupę (którą dla uczestników imprezy przygotowała Pani Barbara Fiedczak – dziękujemy, była przepyszna !!!) przeznaczone zostaną na edukację żeglarską dzieci z Domu Dziecka „Leśna Chatka” w Wielgowie. Łacznie uzbierało się 550 zł.

Dziękujemy organizatorom, sponsorom i wszystkim ludziom dobrej woli, dzięki którym ten koncert mógł się odbyć, czekając już na następne siódme wydarzenie z cyklu Kulturalne Wielgowo. A będzie nim: 20 sierpnia – w sobotę – festyn osiedlowy pn. „Wielgowskie Lato z Piosenką”, podczas którego wśród konkursów dla dzieci i dorosłych, atrakcyjnych pokazów i fajerwerków, odbędzie się koncert Zbigniewa Wodeckiego. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich: dzieci, młodzież i osoby starsze na wyśmienitą zabawę.

Tekst: Jola Nesterowicz

Zapraszam do galerii zdjęć

Komentarzy: 3 do Koncert szantowy „Żegluj z nami Moniko”

 1. IRENA pisze:

  Serdeczne dzięki przede wszystkim Radzie Osiedla za zorganizowanie udanej imprezy.Pan Janusz Klej doskonale wcielił się w rolę i nie tylko on.Mam tylko niedosyt, że mało było mieszkańców naszego osiedla.Być może okres wakacji sprawił, że niektórzy gdzieś już wyjechali.Na przyszłość docencie to,że są ludzie którym chce się coś organizować dla naszej wspólnoty.Jeszcze raz dziękujemy.

 2. Edyta pisze:

  Impreza przygotowana wspaniale, atrakcji moc kto nie był niech żałuje, już czekamy z rodziną na następny festyn.
  Dziękujemy organizatorom i prosimy o jeszcze.

 3. Aurelia z rodziną pisze:

  Dziękujemy serdecznie za niedzielne popołudnie. Sympatycznie, miło i kulturalnie.

Top