Globalna wioska

zalacznik-gwatemaliaCzęsto się mówi, że świat się skurczył i stał globalną wioską.
Jak widać po ciekawej kartce wystawione na portalu Ebay, nasi poprzednicy na tych ziemiach, już przed wojną żyli w globalnej wiosce.

Koperta wysłana w 1938 roku do Wielgowa z … Gwatemali.
Może ktoś rozszyfruje jak dzisiaj nazywa się ta ulica i czy dom istnieje!?

Pozdrawiam
Tomek

Wiadomość dodana poprzez formularz Dodaj newsa

————-
Ja od siebie życzę wszystkim owocnej zabawy i dodam, że ulica istnieje i budynek zachował się do dnia dzisiejszego. Ale na razie nie zdradzajmy szczegółów.

Komentarzy: 6 do Globalna wioska

 1. Robert pisze:

  Budynek zachował się do dzisiaj. Obecnie jest to posesja przy Balladyny 14.

 2. rwpb pisze:

  Robert, widzę, że stara gwardia nie rdzewieje. Oczywiście jest to Weddinweg, czyli obecna ulica Balladyny. Ale czy na pewno chodzi o posesję 14?
  Poniżej fragment książki adresowej, czyli Adressbüch:
  adressbuch - fragment

  • Robert pisze:

   Cześć Rysiu
   Jak na zamieszczonym przez Ciebie adressbuchu widać na wspomnianym kawałku Balladyny-Weddingenweg (między Wiślaną-Hermann-Lons-Weg a Zawrotną-Ringstrasse)są trzy domy (obecnie nic się nie zmieniło). Numeracja ulicy w adressbuchu zaczyna się od Wiślanej – Hermann-Lons-Weg. 2 domy są po jednej stronie -1,3 (nr nieparzyste, obecnie – 14, 16) natomiast 1 dom podrugiej stronie (nr parzysty, obecnie 17). Listę w adressbuchu zamyka 3 (14) przy Zawrotnej-Ringstrasse.

 3. rwpb pisze:

  Robercie, na pozór wszystko jest dobrze, tylko że jak pisałem już kiedyś tutaj numeracja przeważnie była stosowana jako koleje numery zaczynając od prawej strony ulicy, ale nie było to regułą.
  Dzisiejsza posesja Balladyny 16 przed wojną należała do ulicy Hermann-Lons-Weg, zobacz załącznik poniżej: po pierwszej posesji od A.H.Strasse (Bałtycka) jest ulica Weddingenweg, czyli Balladyny. Dzisiejsza posesja Wiślana 1 także należała do Hermann-Lons-Weg, wynika to z ilości budynków pomiędzy Balladyny i Ciepłą. Tych dwóch posesji nie możemy więc brać pod uwagę. Co pozostało?

  Z załącznika wcześniejszego wynika, że od Hermann-Lons-Weg (Wiślana) po jednej stronie są trzy posesje, następnie krzyżówka z Ringstrasse (Zawrotna), a po drugiej stronie budowa lub plac pod budowę (Baustelle) i jedna posesja, a następnie krzyżówka z Hermann-Lons-Weg (Wiślana). Szukana Weddingenweg 3 musi więc być po prawej stronie. Więc?

  adressbuch - wiślana

  • Robert pisze:

   W związku z powyższym, biorąc pod uwagę, że numeracja niemiecka zaczynała się od prawej strony, musi być to ostatni dom po prawej stronie – czyli Balladyny 15 i nie jest ważne nawet ile domów jest z drugiej strony, oraz od którego domu zaczynała się numeracja. najważniejsze jest tutaj, że po nr 3 nie ma już żadnego domu po lewej stronie Weddingenweg.

 4. Robert pisze:

  pomyliłem się – po nr 3 nie ma już żadnego domu po prawej stronie Weddingenweg.

Top