Kulturalne Wielgowo po raz kolejny

Krzysztof Machowski i Katarzyna Gancarska-Borecka - wielgowo.plProjekt Kulturalne Wielgowo powoli wpisuje się na trwałe w historię naszych osiedli. Tym razem mieliśmy możliwość wysłuchania śpiewu tenora Krzysztofa Machowskiego przy akompaniamencie Katarzyny Gancarskiej-Boreckiej, która grała na organach i fortepianie. Niezawodną konferansjerką zajął się Janusz Klej. Koncert ten niejako był także zwieńczeniem prac przy budowie nowych organów w naszym kościele. O nowych organach napiszę wkrótce, na razie zajmijmy się samym koncertem.

Program koncertu został podzielony na dwie części. Część pierwsza wykonywana na chórze obejmowała arie i serenady z oper i musicali przy akompaniamencie organów. Usłyszeliśmy:

1. GEORG F. HAENDEL – Obra mai fu – (Aria da Xerxes)
2. GEORG F. HAENDEL – Acis and Galatea
3. ANTONIO VIVALDI – Introduzine e Gloria
4. JOHANN S. BACH – Fantasia G-dur BWV572 ( organy )
5. CESAR FRANK – Panis Angelikus
6. JOHANN BACH/GOUNOD – Ave Maria
7. GEORGE BIZET – Agnus Dei
8. GIUSEPPE VERDI – Ingemisco aria z Requiem

Część druga to pieśni neapolitańskie śpiewane przy akompaniamencie elektronicznego fortepianu.

9. ITALIANO FOLK – Veni Sul Mar
10. SALVATORE CARDILLO – Core’ngrato
11. LARA AGUSTIN – Granada
12. FRANZ LEHAR – Twoim jest serce me
13. GAETANO DONIZETTI – Napój miłosny
14. GAETANO DONIZETTI – Córka pułku

Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami przez licznie zgromadzonych słuchaczy, a na zakończenie w formie miłego żartu usłyszeliśmy wspólny występ Trzech Tenorów, byli to: Krzysztof Machowski, Marek Pałac i Janusz Klej. Po koncercie w Oratorium można było porozmawiać z wykonawcami i nabyć płyty Krzysztofa Machowskiego.

Organizatorzy koncertu: Miasto Szczecin, Rada Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Fundacja Prawobrzeże oraz Parafia Rzymskokatolicka /w Św. Michała Archanioła w Wielgowie.

Poniżej relacja Joli Nesterowicz, dzięki.

W miniony sobotni wieczór, 9 kwietnia, mieliśmy okazję, już po raz piąty, brać udział w kulturalnym wydarzeniu organizowanym przez Radę Osiedla Wielgowo- Sławociesze- Zdunowo, przy wsparciu naszej Parafii i współpracy Fundacji Kultury i Sportu „PRAWOBRZEŻE”. Nasze spotkania realizowane pod nazwą „Kulturalne Wielgowo” przyciągają za każdym razem wspaniałą publiczność i zaczynają się wpisywać w „kulturalny krajobraz” naszych dzielnic.
Tym razem mogliśmy podziwiać podczas półtoragodzinnego występu śpiew tenora Krzysztofa Machowskiego, rodowitego Szczecinianina, który występował już na scenach niemal wszystkich Oper w Polsce, a także wielu w Europie i na świecie.
Śpiew Krzysztofa Machowskiego zyskał wspaniałą oprawę dzięki akompaniamencie muzyki organowej i elektronicznego pianina, wydobywanej z tych instrumentów przez niezwykle utalentowaną Katarzynę Ganczarską- Borecką. Dzięki Pani Boreckiej mieliśmy szansę posłuchać profesjonalnej muzyki płynącej z naszych nowych kościelnych organów – nowej dumy naszej Parafii.
Podgląd medialny, zorganizowany przez Marcina Prościaka z pomocą Adriana Łaszkiewicza, umożliwił nam zorientowanie się, że gra na organach prócz pasji i miłości do muzyki, wymaga również wielkich umiejętności.
Co do śpiewu, to może niektórzy przypominają sobie Krzysztofa Machowskiego, który brał już udział w naszych kulturalnych wydarzeniach podczas styczniowego koncertu Szczecińskich Słowików. Jednak tym razem jego solowe wykonanie pieśni kościelnych, weneckich, czy w końcu utworów z jego repertuaru scenicznego, było prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki operowej. Myślę, że wiele osób spośród licznej publiczności odczuło przechodzące ciarki słysząc wykonanie „Ave Maria”, natomiast „Granada” napełniła ich serca radością.
Podczas koncertu, który odbył się dokładnie w 13-tą rocznicę śmierci, został wspomniany zmarły Jan Szyrocki, m.in. założyciel i wieloletni dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. Dedykowaną mistrzowi pieśń wykonał Krzysztof Machowski, a przedstawiciel Rady Osiedla podziękował za obecność na koncercie bratu zmarłego.
Niespodzianką był pierwszy w dziejach Wielgowa występ trzech tenorów, jak zostali nazwani śpiewający wspólnie Krzysztof Machowski, Marek Pałac i „nasz” Janusz Klej (dla niezorientowanych mieszkaniec Wielgowa i przedstawiciel Rady Osiedla).

W galerii zdjęć parę fotek

Top