Do szkoły czas

1 września 2009 r. rozpoczął się nowy rok szkolny 2009-10. W świeżo pomalowanym i wyremontowanym, czystym i pachnącym farbą budynku szkolnym, zebranych przywitali Dyrektor Zespołu Szkół nr 13 mgr Wojciech Żerebecki, oraz Wicedyrektor ZS mgr Iwona Szukało.

1 września 1939 r. atakiem na Polskę, Niemcy rozpoczęły II Wojnę Światową. Działania wojenne zakończyły się dopiero po niemal sześciu latach ludzkiej krzywdy, terroru i niezliczonych zniszczeń Dla uczczenia bohaterskiej walki Polaków o wolność swego kraju i przypomnienia przebiegu tamtych dramatycznych wydarzeń, w całej Polsce odbywają się liczne uroczystości.. Z tej okazji pod pomnikiem przy naszym Kościele, upamiętniającym walkę i męczeństwo narodu polskiego, uczniowie ZS złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Obchodzimy również 50. rocznicę oddania do użytku budynku szkolnego. W związku ze wzrostem liczby mieszkańców naszego osiedla, a co za tym idzie, liczby uczniów, stare pomieszczenia szkolne stały się zbyt ciasne. Dlatego w 1958 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku szkolnego przy ulicy Bałtyckiej 1a. Budynek ten został ukończony w 1959 roku i od tamtej pory jest siedzibą szkoły. 2 września 1959 roku po raz pierwszy uczniowie przekroczyli próg nowej szkoły. O fakcie tym przypomniała wystawka na korytarzu szkolnym, ukazująca szkołę 50 lat temu i obecnie. Została ona przygotowana przez L. Kowalczyk i R. Wojniusza.

Najbardziej przejęci rozpoczęciem roku szkolnego byli ci uczniowie, którzy przekroczyli progi naszej szkoły po raz pierwszy: dzieci z klasy zerowej.
Tekst: L.Kowalczyk

Top