Śniegi stopniały, śmieci zostały…

Witam serdecznie, chciałabym poruszyć temat śmieci na terenie naszego osiedla. Chodzi mi w szczególności o ulicę od stacji do Wiślanej. Zauważyłam, że od pewnego czasu ta ulica służy za wysypisko śmieci, niestety ciągle ich tam przybywa. Mam pytanie do naszych Radnych, czy nie można coś z tym zrobić? Taka „piękna” wizytówka Wielgowa…

Również nasze okoliczne lasy także nie wyglądają lepiej, a szkoda, bo to dla naszych mieszkańców trasy spacerowe. Po corocznych „wizytach” grzybiarzy śmieci tylko przybywa, ale nie są to tylko ich zasługa, spotyka się także odpady po remontach oraz niestety śmieci typowo domowe – kuchenne. Osobiście nie przeszkadza mi jak ludzie wywiozą do lasu liście lub choinki po świętach, z tym przyroda daje sobie świetnie radę, jednak pozostałe śmieci to już zupełnie inna sprawa.

Ania

Ta wiadomość została dodane poprzez formularz Dodaj newsa

Komentarzy: 14 do Śniegi stopniały, śmieci zostały…

 1. Roman pisze:

  Informujemy mieszkańców, że Rada Osiedla Wielgowo – Sławociesze – Zdunowo, w ramach inicjatywy Wielgowo Rowerowo ( https://www.facebook.com/Wielgowo/), planuje w dniach 20 i 27 lutego br. przeprowadzić społeczną akcję sprzątania lasów sąsiadujących z ul. Wiślaną (obie strony) od ul. Bałtyckiej do ul. Borsuczej. Akcja ta zostanie wsparta przez Nadleśnictwo Kliniska, jako gospodarza okolicznych lasów, w zakresie dostarczenia i odbioru worków na śmieci. O szczegółach poinformujemy niebawem.
  Liczymy na aktywny udział mieszkańców w tej społecznej akcji.

  Pozdrawiam
  Członek Rady Osiedla WSZ
  Roman Herczyński

  • Ania pisze:

   Bardzo się cieszę, że takie inicjatywy powstają, jednak mi osobiście bardziej chodziło o to, aby w jakiś sposób zapobiegać powstawaniu takich wysypisk. Może jakiś monitoring, aby ludzie wyrzucający śmieci nie byli bezkarni?

   • Roman pisze:

    Pani Aniu,
    nie ma możliwości finansowych, aby monitorować otaczające nasze Osiedle lasy. Takie są realia. Natomiast jako mieszkańcy tego Osiedla powinniśmy sami dbać o to, aby napiętnować przypadki wyrzucania śmieci do lasu. Nie oszukujmy się, większość śmieci, które zalegają w lasach, to śmieci pozostawione tam przez nas – mieszkańców.

    • Ania pisze:

     Bardzo dziękuję za odpowiedź i za zainteresowanie tematem.
     Oczywiście rozumiem brak środków Rady Osiedlowej, ale może Straż Miejska lub Lasy mogłyby zainwestować i umieścić w kilku miejscach, takich jak ulica od stacji do Wiślanej (boczna). Jest to miejsce, w którym ciągle pojawiają się nowe kupki śmieci. Miejsca umieszczenia kamer można też zmieniać, tak aby nigdy nie było wiadomo gdzie są. Już sama taka informacja o monitoringu odstraszałaby wiele osób od wyrzucania śmieci. Również częstsze patrole odpowiednich służb mogłyby pomóc.
     Jestem również za tym, aby zwracać uwagę osobom śmiecącym, bo to przede wszystkich zależy od nas w jakim otoczeniu będziemy mieszkać.
     Pozdrawiam serdecznie.

 2. JOANNA pisze:

  Witam,

  Ja zgłaszałam osobiście problem śmieci na ulicy Bryczkowskiego (droga prowadząca do lasu) w osobnym news. Po wczorajszym spacerze z wielką przykrością stwierdzam,że dalej nic zostało z tym zrobione. Niestety fotek nie mam możliwości umieszczenia w komentarzu. Czy to jest naprawdę tak wielkie wyzwanie dla zarządców osiedla, żeby tego dopilnować po tym jak ktoś z mieszkańców wskazał palcem ?Dodam, że mijam te same śmieci codziennie od ponad roku.

  • Roman pisze:

   Pani Joanno,
   jeśli dobrze zrozumiałem, pytanie kieruje Pani do Rady Osiedla. W jej imieniu odpowiadam. Czynimy wszelkie możliwe starania, aby śmieci z naszego Osiedla, w tym z okolicznych lasów, były sprzątane. Mamy jednak ograniczone możliwości. Lasy na naszym osiedlu znajdują się we władaniu pięciu zarządców: Lasy Państwowe, Lasy Miejskie, zalesione działki stanowiące własność Gminy Miasto Szczecin, zalesione działki będące prywatnymi nieruchomościami i wreszcie lasy w pasach drogowych, za które odpowiadają zarządcy dróg. O ile udaje się nam, jako Radzie Osiedla, nakłaniać do okresowego sprzątania lasów w różnych formach, pierwszych dwóch zarządców, o tyle nie mamy większego wpływu na pozostałych trzech. Zachęcam zatem do udziału w społecznej akcji sprzątania lasów ze śmieci, którą niebawem będziemy organizować. Jednocześnie zwracamy się z apelem do mieszkańców o nie wykorzystywanie lasu jako darmowego śmietnika i o napiętnowanie takich przypadków. Powtórzę tezę, którą zawarłem pod wpisem Pani Ani – gros śmieci w lesie, to śmieci nasze. Nas – mieszkańców Osiedla.

   • Magda pisze:

    Witam,
    popieram społeczną akcję sprzątania naszego otoczenia.
    Czy jest możliwość rozszerzenia jej nie tylko na okolice ulicy Wiślanej ale i na inne miejsca zalesione przy pozostałych ulicach?

    • Roman pisze:

     Pani Magdo,
     oraz pozostali Szanowni Państwo Mieszkańcy!
     W oczywisty sposób istnieje możliwość wspólnego społecznego działania na rzecz czystości naszego Osiedla.
     Widzimy niemałe potrzeby w tym zakresie na terenie tak samego Wielgowa, jak i Zdunowa oraz Sławociesza. Pomysł na sprzątanie lasu przy ul. Wiślanej to pilotaż, który ma za zadanie zapoczątkowanie szerszej społecznej akcji sprzątania naszego Osiedla. Bardzo nas cieszy pozytywny odzew Państwa na naszą inicjatywę. Prosimy o śledzenie profilu Rady Osiedla na portalu społecznościowym Facebook, gdzie będziemy informować na bieżąco o organizowanych akcjach sprzątania Osiedlowych lasów. Niebawem pojawią się na naszym Osiedlu tablice ogłoszeń Rady Osiedla, na których będą umieszczane informację o planowanych wydarzeniach na terenie Naszego Osiedla. Jednocześnie zachęcamy Państwa do kontaktu z dyżurującymi dla Państwa Radnymi Rady Osiedla (każdy poniedziałek w godzinach 17.00 – 18.00 w lokalu Rady Osiedla vis a vis Filii Urzędu Pocztowego w Wielgowie), którym można przekazywać m.in. informacje o zalegających śmieciach.

  • Jacek pisze:

   Pani Joanno niesprawiedliwe są Pani słowa mówiące o nie sprzątniętych śmieciach przy ul Bryczkowskiego. Odpowiedziałem Pani na tej stronie w dniu 05 10 2015, że śmieci zostaną sprzątniętne w ciągu tygodnia, zostały sprzątniente,ale po miesiącu od Pani iterwencji natej stronie.
   Pozdrawiam
   Jacek Malczewski

 3. IRENA pisze:

  Brawo Panie Romanie za taką inicjatywę.Na co dzień wszyscy powinniśmy dbać o nasze otoczenie.Mieszkam w Wielgowie od niedawna,i widzę śmieci nie tylko po tzw.grzybiarzach.W różnych częściach osiedla podrzucane są śmieci, odpady nawet w workach.Zadaję więc pytanie dlaczego Straż Miejska nie kontroluje kto nie ma zawartej umowy z miastem na wywóz odpadów(śmieci).W ramach karania tych mieszkańców, można ich skierować do sprzatania osiedla,aby odpracowali swój dług.Niezależnie od powyższego zachęcam do czynu społecznego.Pozdrawiam serdecznie komentatorów.

 4. Roman pisze:

  Informujemy Państwa, że w dniu dzisiejszym przedstawiciele Rady Osiedla w osobach Pani Przewodniczącej Teresy Szczepańskiej oraz członka Rady Pana Romana Herczyńskiego przy udziale przedstawicieli Lasów Miejskich odbyli wizję lokalną na terenie zalesionych obszarów naszego Osiedla, będących we władaniu Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. Został określony zakres prac porządkowych związanych z wywozem śmieci z lasu, które to prace ZUK planuje przeprowadzić w najbliższym tygodniu.
  Jednocześnie zwracamy się do mieszkańców naszego Osiedla o niepozostawianie śmieci wszelkiej maści w naszych lasach.

  Pozdrawiam
  Członek Rady Osiedla WSZ
  Roman Herczyński

 5. maria pisze:

  Witam
  najbardziej chyba zaśmiecony jest las przy ul.Długiej od strony szkoły do torów. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Dyrekcj Szkoły, aby na apelach zwracała uwagę dzieciom, że jak wracają ze szkoły to nie należy rzucać papierki po lodach, opakowania po jogurtach, butelek plastikowych po napojach w okolicach KAPLICZKI. Przy cotygodniowym sprzątaniu tej okolicy zbieramy
  wiaderko śmieci. Nic nie da okazjonalne sprzątanie ziemi ( naszych okolicznych lasów), jeśli nie nauczymy naszych malusińskich,że papierki i inne śmieci wrzucamy do kosza albo zabieramy do domu.

  • Aleksandra pisze:

   Witam, zgadza się Dyrekcja szkoły mogłaby zwrócić dzieciom uwagę na temat śmiecenia. Jednak to rodzice odpowiadają za kulturalne wychowanie swoich dzieci i nauczenie ich elementarnych podstaw zachowania, ale jak to mówią – jaki rodzic takie dziecko.
   Pozdrawiam

 6. Ania pisze:

  Wczoraj szłam ulicą od stacji do Wiślanej i zobaczyłam cud – brak śmieci! Mam tylko nadzieję, że ta „chwila” będzie troszkę trwała i nie pojawią się nowe wysypiska śmieci.
  Może na terenie naszego osiedla powinny pojawić się takie miejskie kosze na śmieci, może ich pojawienie spowoduje, że odpadki trafiłyby do koszy, a nie na nasze ulice.
  Dbajmy o nasze osiedle, bo takich pięknych, zielonych osiedli jest mało!

Top