Zaproszenie na spotkanie z przedstawicielami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

Urzad miasta SzczecinaW związku z rozpoczęciem inwestycji doprowadzenia kanalizacji do naszych domów oraz z uwagi na występujące w tej sprawie pytania i wątpliwości mieszkańców Rada Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo zaprasza na spotkanie z przedstawicielami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w dniu 26 października 2015 r. na godzinę 17.00.
Spotkanie odbędzie się w Zespole Szkół nr 13 przy ul. Bałtyckiej 1a.

Aby mogli Państwo uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania, prosimy o przekazanie ich do Rady Osiedla najpóźniej do dnia 22 października 2015 r. drogą mailową: rada@wielgowo.szczecin.pl lub zapisane na kartce prosimy włożyć do skrzynki pocztowej znajdującej się na drzwiach siedziby Rady Osiedla przy ul. Bałtyckiej 35A/1.

Jeden komentarz do Zaproszenie na spotkanie z przedstawicielami Zakładu Wodociągów i Kanalizacji

 1. Pawel pisze:

  Wciąż zadaję sobie pytanie, czemu miało służyć to spotkanie. Chyba głównie temu, by namawiać mieszkańców naszego osiedla na podłączenie się do miejskiego wodociągu. Bo oprócz tego nie uzyskaliśmy żadnych konkretnych informacji, a niektóre zostały wręcz celowo pominięte. Zacznijmy od tego, że nie wiemy nadal, w jakich terminach będą realizowane kolejne etapy kanalizacji Wielgowa i Sławociesza. W zasadzie może być faktycznie tak, jak to powiedział jeden z mieszkańców, że ostatni etap zostanie zrealizowany w 2030 roku. Niejasne są do końca źródła finansowania inwestycji (vide zamieszanie z pożyczką, która może być w przyszłości częściowo umorzona).

  A co z dyrektywami unijnymi nakazującymi Polsce, by wybudować sieci kanalizacyjne do końca 2015 roku? Jakoś nikt z przybyłych na spotkanie pracowników ZWiK nie miał odwagi, by o tym wspomnieć. Pominę fakt bałaganu w polskim prawodawstwie. Nikt z nas nie chce ponosić jednak konsekwencji nieporadności polskich urzędników w obliczu nakazów Unii Europejskiej.

  Nie poznaliśmy także orientacyjnego kosztu przyłącza oraz terminu, w jakim będzie można składać odpowiednie wnioski. W zasadzie to nic nie wiemy. Dla przeciętnego Kowalskiego sytuacja jest bardzo niejasna. Potrzebujemy wytycznych krok po kroku, co należy wykonać, by móc podłączyć się do sieci kanalizacji i ile to wszystko orientacyjnie będzie kosztowało.

  Prosiłbym na przyszłość, by w przypadku mówienia o „jakichś” regulacjach prawnych nakazujących każdemu mieszkańcowi miasta przyłączenie się do sieci kanalizacji, by owe regulacje były dosłownie przytaczane (np. nazwa ustawy, itp.). W przeciwnym wypadku są to deklaracje bez pokrycia.

  Na koniec chciałbym zauważyć, że w momencie podłączenia pewnego procentu mieszkańców Wielgowa do sieci kanalizacji, powstanie bardzo nierówna sytuacja finansowa. Jedni będą płacić niecałe 7 zł za metr, inni ponad 20 za metr ścieków w beczkowozie. A tymczasem wszyscy powinniśmy być podłączeni do 31 grudnia 2015 roku i płacić tyle samo. Kto odpowiada za 13-letnie opóźnienie w realizacji zaleceń Unii?

Top