Zaproszenia na festiwal „Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & The Latino Project”

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & The Latino Project - wielgowo.plW dniach 19-28 czerwca 2015 zapraszamy na drugą już edycję festiwalu „Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & The Latino Project”. Festiwal jest kontynuacją zapoczątkowanego w sezonie artystycznym 2013/2014 cyklu koncertów wraz z zaproszonymi gośćmi specjalnymi. Formą tegorocznego projektu jest kilkudniowy festiwal muzyki chóralnej w oryginalnym wydaniu, którego motywem przewodnim jest muzyka latynoamerykańska. Festiwal „The Latino Project” to cykl koncertów zaproszonych gości oraz Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie w różnych instytucjach kulturalnych miasta i regionu, połączonych z towarzyszącymi im imprezami promującymi kulturę krajów Ameryki Łacińskiej. W programie spotkań znajdą się nie tylko utwory chóralne, łączące muzykę kultury polskiej i latynoskiej, ale także znane przeboje latynoskie w oryginalnych opracowaniach. Będą one skupiać się na muzyce wokalnej i instrumentalnej, oraz na tańcu i choreografii.

Zwieńczeniem tygodnia, w którym muzyka z Ameryki Południowej zawładnie miastem i regionem wprowadzając w wakacyjny nastrój, będzie koncert finałowy. Artyści, którzy przez cały tydzień rozgrzewali publiczność w różnych miejscach Szczecina, spotkają się ponownie razem w pięknym budynku filharmonii, aby połączyć rytmy latynoskie z… tak, z tymi naszymi – szczecińskimi. Zaproszone chóry, zespoły i indywidualni artyści wykonają dwa dzieła, które staną się linią dialogu kultur. „Lux Aeterna” polickiego artysty Piotra Brody zainicjuje tajemnicę, która z ciemności przerodzi się w światło, a następnie – w święto radości przy dźwiękach dzieła „Misa Criolla” („Msza kreolska”) argentyńskiego kompozytora Ariela Ramireza.

„Lux aeterna” wyróżnia się niezwykłą, pełną kontrastów formą, zestawiającą współczesną muzykę elektroniczną ze szlachetnym i tradycyjnym brzmieniem chóru i fortepianu. Całość kompozycji urozmaicą autorskie efekty świetlne i audiowizualne. „Misa Criolla” jest dziełem znanym i chętnie wykonywanym przez artystów na całym świecie, jednak szczecińska publiczność będzie miała wyjątkową okazję posłuchać go w interpretacji oryginalnych latynoamerykańskich głosów oraz zespołu instrumentalistów, których poprowadzi prof. Jorge Luis Valcarcel.

Projekt współfinansowany jest przez Miasto Szczecin oraz Województwo Zachodniopomorskie, realizowany we współpracy z Filharmonią w Szczecinie.

Zobacz pełny program festiwalu.

Top