BookCrossing 2009

„Uwolnij swoje książki, dziel się z innymi”
Biblioteka szkolna ogłasza zbiórkę przeczytanych książek. Zwracamy się z prośbą do dzieci, młodzieży i mieszkańców Wielgowa o przynoszenie zbędnych książek do dnia 31 maja 2009 roku.
Miejmy świadomość, że książka leżąca na półce jest tylko ozdobą, jest martwa, może tak stać latami, nikomu nie przynosi pożytku. Nabiera życia wówczas, gdy jest czytana, gdy jest w ręku czytelnika. Dlatego też zachęcamy do uwalniania swoich książek. Dajmy szansę innym na ich przeczytanie, uwierzmy, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania.
10 czerwca planujemy, przykładem minionego roku, przeprowadzenie wielkiej akcji rozdawania „uwalniania książek”, połączonej z nieprotestacyjnym marszem dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 13 i Gimnazjum nr 31 ulicami Wielgowa.

Czym jest akcja BookCrossing?
Mówiąc w największym skrócie – BookCrossing – polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych ( park, pociąg, autobus, ulubiony pub, teatr, uczelnia itp.), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych tzw. półkach bookcrossingowych ( stoliki, regały, półki), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. O co chodzi w całej akcji „uwalniania książek”? Cele są proste: to popularyzacja książki i czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych, podniesienie poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonanie innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania, znalezienie przyjaciół i znajomych myślących podobnie jak my, i wreszcie – o dobrą zabawę.
Walka o podniesienie czytelnictwa, walka o spopularyzowanie samego faktu czytania i walka o książki, ostatnie skarbnice wiedzy, mądrości i zdrowego rozsądku jest potrzebna i musimy ją wspólnie wygrać, dla dobra przyszłych pokoleń. Sztuka słowa wiele w życie wnosi, odegrała i nadal odgrywać będzie nieocenioną rolę w rozwoju człowieka i całych społeczeństw. Trzeba nam zatem nią się hojnie dzielić.
Czyńmy wszystko , by nie zaginęła sztuka czytania, wspierajmy i rozwijajmy czytelnictwo w różnorodnych jego formach, przywróćmy książce jej należne miejsce w życiu.
Więcej wiadomości o idei, zadaniach i działaniach BookCrossingu w Polsce na stronie www.bookcrossing.pl
Oprac. L. Kowalczyk

Top