III Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID

II Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IIDW dniach 4 – 7 czerwca 2014 r. odbędzie się trzecia edycja Rajdu im. Gen. Ludwika Kmicic – Skrzyńskiego Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID. Udział w nim weźmie przede wszystkim młodzież licealna i gimnazjalna.
III edycja Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID, to kolejna „żywa lekcja” historii i krajoznawstwa odbywająca się w miejscu, gdzie „drogę do wolności” odbywali pod koniec II wojny światowej jeńcy Oflagu IID tj. : powstańcy warszawscy, wielu polskich oficerów, znanych osobistości. Wśród polskich oficerów, którzy podczas II wojny światowej trafili do Oflagu IID, było wielu zasłużonych żołnierzy a wśród nich przede wszystkim generał Ludwik Kmicic – Skrzyński, który jest duchowym patronem tej edycji rajdu. Jeńcami tego obozu było także wielu artystów, profesorów, aktorów, dziennikarzy, nauczycieli i sportowców, którzy pielęgnowali wielowymiarowy charakter kultury polskiej także w warunkach niewoli. Stanowią oni świetny przykład dla młodego pokolenia, które uczestniczyć będzie w rajdzie. Młodzież odkrywać będzie historię i twórczość wielu z nich a podczas rajdu będzie okazja do konfrontacji tej wiedzy z rzeczywistością m.in. poznając „obozowe dzieło” Jana Zamoyskiego w postaci ołtarza kaplicy obozowej. Młodzież pozna także przedwojenne i powojenne losy Zygmunta Weissa – jeńca Oflagu IID, dziennikarza sportowego „Przeglądu Sportowego”. Bliższa stanie się postać mjr Henryka Sucharskiego – obrońcy Westerplatte, Leona Kruczkowskiego – autora „Pierwszego dnia wolności”, Adama Rapackiego – autora „Planu Rapackiego” z 1957 r. na sesji ONZ, czy także Feliksa Przyłubskiego – autora elementarza „Litery” i wspomnień dotyczących ewakuacji, które stanowią podstawę do wyznaczenia trasy marszu podczas rajdu.

Szlak rajdu przebiega trasą, którą według źródeł i dokumentacji, oraz relacji jeńców ewakuowano kilka tysięcy jeńców Oflagu II D Gross Born. Ewakuacja rozpoczęła się 28 lutego 1945 roku i głównym jej celem była ewakuacja do obozu Sandbostel, by uniknąć konfrontacji z Armią Czerwoną pod koniec działań wojennych. Młodzież przemierza trasę pieszo oraz wykorzystuje dostępne środki transportu na poszczególnych etapach rajdu.
Uczestnicy projektu poznają historię Pomorza Zachodniego poprzez przygotowanie informacji o interesujących zabytkach i miejscach na trasie rajdu, które dotyczą m.in. powstawania pierwszych grodzisk na tym terenie a także powstawaniu miast Pomorza Zachodniego w dawnych granicach Niemiec, oraz kształtowaniu się polskiej historii na tzw. „Ziemiach Odzyskanych” po 1945 roku. Popularyzowana będzie także mało znana historia dotycząca ewakuacji polskich oficerów przez miejscowości, których mieszkańcy często zwyczajnie nie znają tej części polskiej historii.

Uczestnicy projektu pochodzić będą z kilku miejscowości i przemierzać będą kilkadziesiąt kilometrów wspólnie. Stwarza to niepowtarzalną okazję do budowania więzi opartych na zaufaniu i pozytywnych relacjach międzyludzkich. Pozwoli to także na stworzenie kolejnego ważnego elementu scalającego mieszkańców regionu, którym poprzez zawiłości dziejów brakuje wspólnych korzeni „małej ojczyzny”.
W rajdzie uczestniczyć będzie młodzież w wieku 14-18 lat z Kalisza Pomorskiego i Węgorzyna. Trasa rajdu stanowi kontynuację poprzedniej edycji rajdu z 2013 roku, która zakończyła się w Węgorzynie. Tym razem w Węgorzynie się rozpocznie.
Podsumowaniem projektu będzie opracowana strona z interaktywną mapą.

W przygotowaniu Rajdu uczestniczą:
Paweł Łuczko – nauczyciel geografii i wiedzy o społeczeństwie, pomysłodawca projektu i jego organizator, pasjonat krajoznawstwa, przyrody, regionu i historii.
Krzysztof Wójciak – policjant, ratownik wodny, historyk i pasjonat rajdów. Uczestnik i współorganizator pierwszej edycji rajdu.
Tomasz Skowronek – pracownik Nadleśnictwa Borne Sulinowo, Przewodniczący Rady Miasta Borne Sulinowo – znawca tematyki Oflagu, badacz historii polskich oficerów m.in. w Katyniu, autor książki o losach leśników – jeńców Oflagu IID.

Rajd jest realizowany w ramach zadnia publicznego Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” z Kalisza Pomorskiego, wspieranego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.

Program rajdu:

  • 4.06.2014r. – 8.00 wyjazd spod budynku szkoły w Kaliszu Pom. autokarem w kierunku Oflagu IID. Przejazd do Bornego Sulinowa i dalsza podróż przez Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie do Węgorzyna, gdzie będzie miało miejsce uroczyste rozpoczęcie rajdu z udziałem władz miasta, połączone z nabożeństwem i obecnością przedstawicieli Wojska Polskiego. Po posiłku wymarsz do Cieszyna Łobeskiego na ognisko i nocleg w budynku „Stodoły”.
  • 5.06.2014r. – przejście trasą Cieszyno Łobeskie – Dłusko – Sątyrz – Kamienny Most – Chociwel – Bobrowniki – Dzwonowo (29 km). Nocleg i posiłek w świetlicy dzięki uprzejmości Sołtysa.
  • 6.06.2014r. – przejście trasą Dzwonowo – Trąbki – Marianowo – Pęzino – Ulikowo – Stargard Szczeciński do Morzyczyna na nocleg (dzięki uprzejmości Wójta Gminy Kobylanka i Sołtysa Morzyczyna) w świetlicy. Ze względu na długość i charakter trasy (ponad 30 km) istnieje prawdopodobieństwo przejazdu na odcinku Marianowo – Pęzino. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza w Marianowie grupa będzie miała okazję zwiedzić Klasztor i galerię, oraz skorzystać z posiłku.
  • 7.06.2014r.- przejście z Morzyczyna przez Reptowo do Szczecina Wielgowo i około południa zakończymy rajd przy kościele parafialnym p/w Św. Michała Archanioła, wracając autokarem do Kalisza Pomorskiego.

 

Kontakt do organizatora:
Paweł Łuczko, tel. 606 252 134, e-mail: geopa@wp.pl
Ilustracje do tekstu pochodzą z II Rajdu Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID

II Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID II Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID II Rajd Szlakiem Ewakuacji Jeńców Oflagu IID

Informację podał Paweł Łuczko.

Top