Inwestycje i zmiany na naszych osiedlach

Plan kanalizacji wielgowa - wielgowo.plKażdy z mieszkańców naszych osiedli na pewno zauważa zmiany jakie nastąpiły i następują na naszych osiedlach. O krótką wypowiedź w tym temacie poprosiłem Radnego Miasta Szczecina, pana Władysława Dzikowskiego. Poniżej krótkie omówienie planów dotyczących naszych osiedli.
Do pobrania ostateczny plan budowy kanalizacji z podziałem na etapy w dużej rozdzielczości – plik ok. 4.2MB. Kliknij tutaj prawym klawiszem i wybierz „zapisz element docelowy jako”

Dziękuję p. Władysławowi Dzikowskiemu za wypowiedź.

Szanowni Państwo – mieszkańcy osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo.

W przestrzeni ostatnich kilku lat nasza dzielnica Wielgowo doczekała się kilku ważnych, kluczowych inwestycji, które po ich zakończeniu w znacznym stopniu już poprawiły a inne poprawią warunki naszego bytowania.

Jak już mowa o inwestycjach to mówimy tylko o tych, które mają potwierdzenie w faktach.

I. Oprócz bieżących – nierozerwalnie związanych z samym Wielgowem-Sławocieszem-Zdunowem takich jak:

 • poprawy nawierzchni ulic poprzez powierzchniowe utwardzenie ( do chwili obecnej utwardziliśmy ponad 50 ulic i na bieżący rok zaplanowaliśmy kolejne cztery – dokończenie Przedwiośnia, Paula Robiena, dokończenie Wiślanej, sięgacze i odnogi Borsuczej. W ramach możliwości pozyskania kolejnych materiałów i środków będą wykonywane następne ulice.
 • rozbudowa i uzupełnienie oświetlenia i zasilania energetycznego osiedla (przebudowa i konserwacja linii wysokiego napięcia zasilającego nasze osiedla co w znacznym stopniu ograniczyło wystąpienia częstych awarii i przerw w dostawie energii, dobudowy transformatorów w ciągach ulic, wymiana żarówek z rtęciowych 400W na sodowe 150W co w efekcie daje możliwość kolejnej rozbudowy czy doświetlenia przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji. Na ten rok zaplanowaliśmy wykonanie oświetlenia ulicy Paula Robiena i doświetlenie ulicy Borsuczej.
 • rozbudowa szkoły – to już historia. Trwają rozmowy w celu pozyskania środków na wymianę względnie naprawę ogrodzenia.
 • budowa i doposażenie placów zabaw (Bałtycka, Drwali). Zadanie w realizacji.
 • węzeł „TCZEWSKA” + rondo „LUBCZYŃSKA”. Wykonawcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział Wojewódzki w Szczecinie. Planowane zakończenie zadania wrzesień 2014. Z wypowiedzi wykonawcy wnioskować możemy, że zadanie zakończone będzie do końca czerwca br. Przebudowa układu komunikacyjnego pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć ruch kołowy samochodów ciężarowych w osiedlach Wielgowo, Dąbie, jak i umożliwi bezkolizyjny przejazd między wymienionymi osiedlami poprzez wybudowanie nowego wiaduktu kolejowego nad torami w kierunku nowo wybudowanego ronda „LUBCZYŃSKA-GOLENIOWSKA”.
 • Szczecińska Strefa Przemysłowa „TRZEBUSZ – DUNIKOWO”. Prace w znacznym stopniu zaawansowania. Wykonawca firma MISING. Termin zakończenia do końca 2014 roku. Obejmuje pełne uzbrojenie i komunikację wewnętrzną strefy. Wykonanie zadania pozwoli na utworzenie około 2000 miejsc pracy w ciągu czterech lat, jak i umożliwi włączenie się sieci kanalizacyjnej osiedla Wielgowo- Sławociesze-Zdunowo do nowo budowanego rurociągu tłocznego, co znacznie ograniczy koszty sieci kanalizacyjnej osiedli.

II. Przyszłych – i chyba najważniejszych, od lat społecznie pożądanych i najbardziej kosztownych takich jak:

 • budowa Sieci Kanalizacyjnej dla Wielgowa – Sławociesza – Zdunowa. Zadanie podzielone na VII etapów. Inwestorem jest ZWiK Szczecin. Pierwszy etap już w realizacji. Zadanie (na zasadzie zaprojektuj i wybuduj) wykonuje firma MET-INSTAL z Goleniowa. Termin zakończenia I etapu – grudzień 2014 r. Trwają przygotowania kolejnych etapów. W chwili obecnej ZWiK wystąpił do WFOŚ i innych właściwych instytucji o dofinansowania kolejnego etapu. Szczegółowy plan budowy z podziałem na etapy (kolorami zaznaczono poszczególne etapy) w załączonej mapce. Na chwilę obecną ZWiK, ze względu na duży ciężar finansowy zadania nie podaje terminu zakończenia robót ostatniego etapu. Zakładają prowadzenie inwestycji w sposób nieprzerwany w kolejności wskazanego etapowania i Perspektywie Unijnej 2014-2020.
 • budowa chodników w ulicy Długiej i Wiślanej. Chociaż zagwarantowano finansowanie w budżecie tegorocznego budżetu miasta, zadanie może nie zostać wykonane w całości z przyczyn niezależnych, ze względu na niedokreślone stany władania w trasie projektowanych chodników. Sprawa wymaga rozważnego traktowania ponieważ w wielu przypadkach mocno (w sensie negatywnym) ingeruje w interes naszych mieszkańców i ich przyległych posesji. Mam nadzieję, ze wiele z nich uda się wyjaśnić w fazie projektowania.

Szczecin zmienia się i wraz z nim chcemy zmieniać nasze dzielnice. Oprócz wielu inwestycji takich jak: Przebudowa ulicy Struga, Filharmonia, Hala Widowiskowo Sportowa, Szczeciński Szybki Tramwaj, wymiana taboru autobusowego i tramwajowego, naprawy torowisk, obwodnice śródmiejskie, restrukturyzacja oświaty i wiele innych – nie zapominamy o naszym prawobrzeżu. W kolejnej perspektywie unijnej 2014-2020 poczyniliśmy odpowiednie przygotowania. W tym celu w ostatnim etapie przygotowań przyjęliśmy program „Szczecin 2020”, który zawiera nasze potrzeby.

Stawiam swoja osobę do Państwa dyspozycji. Szczegółowiej wszystkie te i wiele innych tematów omówimy na spotkaniu Rady Osiedla z mieszkańcami lub omówię osobiście w siedzibie Rady w dniu jej obradowania.

Z wyrazami należnego szacunku
Władysław Dzikowski

Komentarzy: 12 do Inwestycje i zmiany na naszych osiedlach

 1. Tomek pisze:

  Wybory tuż tuż

  Pan Dzikowski pięknie pisze, że jest do dyspozycji. Ja osobiście pisałem pisma do Pana Dzikowskiego z prośbą o pomoc w pewnej sprawie ( wysłane za potwierdzeniem odbioru). Nawet nie raczył zadzwonić, spotkać się a teraz jest do dyspozycji.

  Oj Panie Dzikowski wstyd

  Teraz pisze o inwestycjach – i co to niby Pana radnego zasługa ?

  • Dzikowski pisze:

   Zawsze jestem do dyspozycji. Uczestniczę w posiedzeniach Rady Osiedla. Każda wizyta i korespondencja jest rejestrowana w Biurze Rady Miasta. Tam proszę pytać co się stało z pismem – jeżeli takie zostało wysłane i potwierdzono odbiór.

  • Antek pisze:

   Pan Dzikowski zawsze służy pomocą. Wystarczy tylko umówić się telefonicznie w dogodnym terminie. Dobrze, że mamy swojego gospodarza naszych osiedli, który dba o nasze sprawy.

 2. Robert pisze:

  Tak to prawda wybory tuż tuż. Jak na kadencję czteroletnią oświetlenie i utwardzenie drogi to trochę mało. Czym jeszcze może się Pan radny pochwalić? Co zrobił konkretnie dla Wielgowa i jego mieszkańców? Czy zawsze służył pomocą mieszkańcom, którzy się do niego zwrócili z prośbą o rozwiązanie ich problemu? E-mail Tomka to dowód na to, że nie. Odpowiedź radnego jest w złym tonie. Więcej pokory Panie radny i „należnego szacunku” o którym Pan napisał. To Pan powinien wyjaśnić w Radzie Osiedla co stało się z pismem adresowanym do Pana a nie Tomek. Słusznie Tomek zauważa i poddaje w wątpliwość , czy inwestycje w mieście to „radnego zasługa?”. Tak naprawdę to dla Wielgowa radny zrobił ” bardzo, bardzo i jeszcze raz bardzo niewiele”.

 3. anka pisze:

  Ludzie to potrafia tylko wytykać co kto zrobił lub nie a spòjrz może na siebie drogi Robercie co ty zrobiłeś? a tak do informacji Pan władek załatwił teraz pieniążki na Paula Robiena i Borsuczą. zreszta bezssensu jest wyliczanie Najważniejsze że pan Władek Aktywnie pomaga naszej Radzie i 80℅ procent sukcesu to jego zasługa:-) :-) :-) :-)

 4. Gosia pisze:

  Pan Władysław jest jednym z najbardziej zaangażowanych Radnych w naszym mieście. Żadne przedsięwzięcie nie jest dla niego problemem nie do przeskoczenia, takich ludzi nasze Osiedle potrzebuje.

 5. Robert pisze:

  Antek to prawda. Mamy „gospodarza” naszych osiedli. Szczególnie dobrze układa się radnemu „współpraca” z Radą Osiedla Żydowce -Klucz. „Pełne zaangażowanie” – zgadzam się z Tobą. Wystarczy kilka lamp na ulicach, trochę asfaltu na drogach, festyn i większość mieszkańców Wielgowa jest zadowolona co widać w treści odpowiedzi. Aniu a gdzie te pozostałe 20% do 100% sukcesu? Skład Rady Osiedla od lat ten sam, radny ten sam od wielu lat również. Jeśli nie mamy porównania to jest nam dobrze tak jak jest. „Tak mało trzeba nam…. aby szczęśliwym być” jak w piosence. Gosiu faktycznie nie masz pojęcia o pracy pozostałych radnych na rzecz Wielgowa i naszego Miasta skoro tak twierdzisz.

 6. Gościu pisze:

  Uwielbiam ludzi, którzy obarczają za wszystko innych… Kilka słów to tych co roszczeniowo podchodzą do życia. Jesteś bezrobotny- to napluj sobie w twarz, że nie zdobyłeś takie wykształcenia, żeby ktoś Cie chciał do swojej firmy. Masz prawo wyboru- jeżeli nie podoba Ci się rada osiedla to, gdzie byłeś jak ją wybieraliśmy (inna sprawa, że możesz iść sam kandydować, tylko, że do tego trzeba odwagi trochę większej niż podczas wrzucania obrażających komentarzy) Próżność- jeżeli zarzucasz komuś, że na jego rękach nie ma śladów pracy to otwórz swoje zaciśnięte pięści i pokaż odciski.

  Krótka historyjka:
  Autobus 73- w podróży autobusem można posłuchać wielu historii. Jeden s pasażerów strasznie głośno narzekał na życie, na to, że nie ma pracy, że jest coraz gorzej itd. Po 15 minutach jeden z współpodróżujących nie wytrzymał i powiedział grzecznie ” przestań Pan pier***** i weź się do roboty ”
  Pamiętajmy, że żyjemy w demokracji i to my tworzymy i budujemy swoje otoczenie, swój kraj, swój los, swoje życie.

  Pretensje tylko do siebie!

  Pozdrawiam.

  • Paweł pisze:

   baaardzo wysoki stopień uogólnień… szczególnie co do propozycji brania spraw w swoje ręce odnośnie zatrudnienia… żeby nie mówić o uczciwym (nie twierdzę, że się nie da… napeweno można… ) prowadzeniu biznesu jakiegokolwiek…

   co do uczestniczenia w pracach rady to fakt- trochę odwagi plus głos mamy, taty, siostry, dwóch przyjaciół i trójki znajomych i są realne szanse aby dostać się do tego ciała…
   później jak coś będzie dobrze robione przez radę to, to tak ma być, a jak będzie ciężko coś zrobić lub jak źle coś pójdzie to będzie na kogo kubeł pomyj wylać… bo to Polska właśnie…

 7. Adrian pisze:

  Szczecin się zmienia. Te zmiany powinny być wdrożone 15-20 lat temu.

  Szczecin zmienia się, owszem, ale nie zmienia się mentalność ludzi rządzących. A masowe inwestycje przy jednoczesnym zatajaniu pozycji w rejestrach umów UM nie poprawiają wizerunku urzędników.

  Szczecin zmienia się, ale Wielgowo nie. Coraz niebezpieczniej tutaj, coraz więcej kradzieży.

  Nie kładźcie chodników na ul. Długiej, skoro zaraz będziecie rozpruwać ulicę by położyć kanalizę.

  I tak jak pisali przedmówcy, kilka utwardzonych ulic i lamp to za mało, jak na potrzeby osiedla.

 8. Robert pisze:

  Witam!
  Dzięki Adrianie, że mnie popierasz. Potrzeby osiedla są bardzo duże i można z nimi sobie poradzić ale trzeba chcieć tego dokonać. Prężnie działająca Rada Osiedla i przebojowy radny – to nam mieszkańcom niezbędne. Dopóki nic się nie zmieni w składzie RO i nie zostanie wybrany radny, który ma inne świeższe spojrzenie na potrzeby osiedla i jego mieszkańców to nic na lepsze się nie zmieni. Gościu czytaj uważnie teksty i ze zrozumieniem zanim zaczniesz się wypowiadać. Pewnie jesteś członkiem RO! Koszty poniesione przez Radę Osiedla zawarte w sprawozdaniu finansowym za 2013 rok są dla mnie nie do przyjęcia. Oszczędność energii + część diety przewodniczącego RO + część diety radnego – to wyjazd dzieci do kina, na basen czy inne ciekawe miejsce. Dla osób starszych w inne dla nich ważne miejsce a nie rozważanie sponsorowania dopiero w roku wyborczym. Niektórzy przypominają sobie o Wielgowie i jego mieszkańcach w roku wyborczym poprzez pisanie „Listów do mieszkańców Wielgowa”. A gdzie byli przez ostatnie cztery lata? Jaką część swojej diety przeznaczyli charytatywnie dla naszego osiedla? Jeśli przeznaczyli to chcę wiedzieć na co. Wybory i jak co cztery lata wskazówki dla mieszkańców na kogo mają zagłosować a na kogo nie. Wielgowo potrzebuje zmian. Jeśli nie zmienią się ludzie zarządzający osiedlem to jeszcze przez wiele lat będziemy mieli „tylko kilka lamp więcej i parę metrów więcej asfaltu na drogach”. Można pisać wiele na ten temat ale mam nadzieję, że mieszkańcy Wielgowa sami wezmą sprawy w swoje ręce , zadają sobie trudu i wybiorą ludzi aktywnych namawiając ich do kandydowania do RO. Rada Osiedla przynajmniej raz na pół roku powinna wydać ulotkę informacyjną dla mieszkańców /na zwykłej kartce papieru/ czego dokonała. Tego nie robi bo tak naprawdę co ma napisać. Wielgowo to nasza dzielnica. Potrzebne są właściwe decyzje i działania! Pozdrawiam!

 9. Gościu pisze:

  Podoba mi się Twoje podejście. Mam nadzieje, że ktoś zrobi, mam nadzieję, że ktoś coś da, mam nadzieje, że ktoś będzie kandydować…. weź sprawę w swoje ręce.

  Nie jestem z rady osiedla i zawsze wkurza mnie tłumaczenie się radnych, że oni są bezradni. No ale nie będę marudzić bo mi by się nie chciało charytatywnie biegać dla dobra ogółu…

Top