Schronisko dla bezdomnych mężczyzn

Jadąc ulicą Trzewską z Wielgowa w kierunku Dąbia mijamy niepozorny budynek ukryty pośród traw łąk. Niegdyś był to teren zamknięty administrowany przez milicję, Dzisiaj po tamtych czasach pozostała tylko nazwa przystanku autobusowego: Przystanek Radiostacja..
W budynku tym od 2001 roku mieści się Schronisko dla bezdomnych mężczyzn prowadzone przez Polski Komitet Pomocy Społecznej. W Schronisku są dwie duże sale i kilka mniejszych. Jednocześnie może tutaj przebywać w porze zimowej 55 osób, a w porze letniej 45. Bezdomni mogą liczyć na lokum, środki czystości i czyste ubrania. Jest udostępniona kuchnia, w której można samodzielnie przygotować sobie ciepły posiłek. Schronisko nie udostępnia jednak prowiantu. Każdy podopieczny otrzymuje bon obiadowy do zrealizowania w barze Kogel-Mogel przy ulicy Wyzwolenia w Szczecinie. Działalność Schroniska jest finansowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Jacy ludzie trafiają tutaj? Bardzo różni. Czasem jest to skutek splotu różnych przypadków życiowych, a czasem świadomy wybór. Zdarza się, że bezdomni po przywiezieniu ich do Schroniska natychmiast opuszczają to miejsce. Wolą mieszkać na dworcach, śmietniskach, czy w ruinach. Często powodem takiego zachowania się jest alkohol. W schronisku, podobnie jak w innych tego tupu miejscach, mogą przebywać tylko osoby trzeźwe.
Schronisko wśród bezdomnych szczecińskich jest znane. Dobrze wiedzą, że mogą się tu zatrzymać i na jakich warunkach.

Top