Węzeł Tczewska – niedopatrzenia czy celowe działanie?

Najkrótsza ścieżka rowerowa - wielgowo.plPrace przy budowie Węzła Tczewska idą pełną parą. Wiadukt nad torami kolejowymi łączący ulicę Goleniowską i nową trasę jest już gotowy. Przy budowie tego wiaduktu „zapomniano” o tym, że wzdłuż torów przebiega ulica Wolińska, która została teraz podzielona na dwie części. Wiadukt oddzielił ją od ulicy Zdrowej i pozbawił wyjazdu na ulicę Goleniowską. Gdyby ktoś wcześniej pomyślał, to wiadukt mógłby być przedłużony o parę metrów, a ulica Wolińska była by w całości.
Obecnie wykonawcy skupili się na wyburzeniu starego mostu nad autostradą i budowie nowego. Nowy most po prostu rośnie w oczach. Prace postępują szybko i termin zakończenia budowy wyznaczony na koniec czerwca 2014 wydaje się realny.

Na łąkach Dunikowa jest budowany rurociąg kanalizacyjny i doprowadzający wodę do działek w Strefie Przemysłowej. Do tej kanalizacji będzie podłączony Szpital w Zdunowie i nasze osiedla.

Zastanawia mnie tylko czy prace przy budowie tej drogi – mam na myśli całą ulicę Nowoprzestrzenną – są wykonywane tak szybko, bo jest wybrana dobra firma, czy może nie jest realizowany cały zakres planowanych prac i jest mniej do zrobienia? W założeniach projektowych wzdłuż całej trasy od ulicy Goleniowskiej przez Trzebusz do Dunikowa przewidziano ścieżkę rowerową i chodnik dla pieszych. Na wiadukcie nad torami kolejowymi przy ulicy Goleniowskiej jest na to przewidziane miejsce. I tylko na wiadukcie. Zarówno nasyp, jak i wykończone już pobocza wzdłuż drogi sugerują, że nie będzie ani chodnika, ani ścieżki rowerowej. Inwestycja jest realizowana na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”, a firmy przystępujące do przetargu przedstawiły własne projekty na podstawie wstępnych założeń projektowych. Pytanie dlaczego został wybrany taki projekt i taka firma jest pytaniem retorycznym. Była to zapewne najtańsza oferta. Ciekawe czy został by wybrany projekt za 1/10 kosztów, który nie obejmowałby budowy wiaduktu, a na drodze nie było by asfaltu? W polskich realiach zapewne tak. Na razie będzie można się chwalić najkrótszą ścieżką rowerową świata, a to już jest coś.
Ścieżka rowerowa zapewne kiedyś powstanie. Kiedyś = w bliżej nieokreślonym czasie lub nigdy. W końcu stać nas na to, aby ponownie zapłacić za nową dokumentację oraz przebudowę nowych nasypów i poboczy.

Zapraszam do galerii zdjęć

Komentarzy: 2 do Węzeł Tczewska – niedopatrzenia czy celowe działanie?

  1. Paweł pisze:

    Szkoda wiaduktu – najpierw wyłożono pieniądze na jego remont, a teraz się go burzy.

  2. sylwester pisze:

    Cóż się dziwić mamy przykład przebudowy ul Struga. Ile czasu zajęło by panom inzynierom naniesienie kładki na wysokości przystanku Botaniczna I tak nie ma ni ładu ni składu z autobusami linki 73z,79 i pospiesznym G I to samo będzie i tu

Top