XX – lecie Towarzystwa Miłośników Lwowa

Udział uczniów ZS nr13 w obchodach XX – lecia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich

Sobota 22 listopada 2008r. na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły nie tylko z powodu pierwszej w tym roku śnieżycy. Tego dnia Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich świętowało XX – lecie swej działalności. Ta uroczystość zgromadziła wczesnym przedpołudniem w małej sali kolumnowej Książnicy Pomorskiej ponad 200 gości. Wśród nich byli p. dyrektor Bogusława Walas i p. dyrektor Wojciech Żerebecki.
Po części oficjalnej, na którą składały się wystąpienia i referaty naukowe, na scenie pojawiły się znajome twarze uczniów Zespołu Szkół nr 13, aby zaprezentować część artystyczną. Program nosił tytuł „Uśmiech Lwowa w anegdocie i piosence” , ale znalazło się w nim także miejsce na chwilę refleksji i wzruszenia. W pierwszej części przedstawienia piosenki przeniosły nas w świat lwowskich przedmieść i batiarów. Prawdziwą furorę zrobili chłopcy śpiewający z przekonaniem „ bom ja batiar jakich mało”.
Druga część przedstawienia ukazywała życiową zaradność mieszkańców Lwowa i dowcip żydowski. W minione czasy przeniósł widzów teatr cieni. A za kotarą brylowali: M. Jakubik, K. Sawicka P. Gaborek, M. Muszyński, A. Roszkowski. Każdy dał z siebie wszystko, ale szczególne słowa uznania należą się Przemkowi Dudzie za zapał i niesamowite wyczucie roli.
Przedstawienie zakończyło się sukcesem dzięki maksymalnemu skupieniu i koncentracji osób biorących w nim udział. Widzowie bardzo żywo reagowali, przerywając występ brawami. Czasami ukradkiem ocierali łzę wzruszenia. Po zakończeniu przedstawienia posypały się gratulacje. Udział w spektaklu dał uczniom dużą satysfakcję, a reakcja publiczności wynagrodziła trud dwumiesięcznych przygotowań.
Przedstawienie przygotowały, w oparciu o scenariusz p. prof. Remigiusza Węgrzynowicza, panie: M.Grzywacz, K. Napiórkowska, B. Sagan i B. Samborska.

Współpraca Szkoły Podstawowej nr 13 z TMLiKPW trwa już12 lat, tzn. od momentu nadania szkole imienia Orląt Lwowskich. Towarzystwo przekazało naszej bibliotece wiele cennych publikacji. W przeszłości członkowie Towarzystwa uczestniczyli w spotkaniach z uczniami podczas lekcji wychowawczych. A od dwóch lat finansują najlepszym uczniom wyjazdy do Lwowa.
Tradycją stało się, że żadna uroczystość związana z patronem naszej szkoły nie może odbyć się bez udziału członków TMLiKPW. W poprzednich latach nasi uczniowie przygotowywali część artystyczną na X i XV rocznicę powstania zachodniopomorskiego oddziału TMLiKPW.

Tekst: Katarzyna Napiórkowska

Top