Znane i mniej znane

Kamienie-pomnikiPuszcza Bukowa to nie tylko kilka znanych i popularnych miejsc typu Lwia Paszcza, która notabene po dewastacjach w ostatnich latach właściwie powoli przestaje już być jednym z symboli Puszczy. To także kamienie-pomniki ustawione aby zachować w pamięci osobę lub jakieś wydarzenie.

Z cmentarnego nagrobka: „Wieczność zmarłych trwa tak długo jak nasza pamięć o nich, a my istniejemy póki ktoś o nas pamięta”.
Co pozostało dzisiaj z kamieni-pomników? Jak wyglądają te miejsca obecnie?

Pomnik Carla Ludwiga Gené Pomnik Carla Ludwiga Gené Pomnik Carla Ludwiga Gené

Carl Ludwig Gené, francuz z pochodzenia, wielki miłośnik Puszczy Bukowej, w latach 1863- 1893 leśniczy w Śmierdnicy. W czasie sprawowania swojej funkcji wyznaczył w Puszczy wiele dróg, miejsc odpoczynku i punktów widokowych. Wyznaczył i opisał pierwsze szlaki turystyczne, wybudował mostki, schodki, odkrył wiele drzew pomnikowych i głazów narzutowych. Rozbudował i doprowadził do świetności ogród dendrologiczny w Glinnej. Zginął tragicznie, zastrzelony przez kłusownika 16 czerwca 1893 r.
Rok później Buchheide Verein (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej) ufundowało pomnik dla uczczenia jego pamięci. Obelisk został ustawiony na szczycie wzgórza Piekielnik. Na frontowej stronie pomnika jest umieszczona inskrypcja: „Dem Kgl. Forstmeister C. L. Gené 1820–1893 zum ehrenden Gedächtnis errichtet vom Buchheide Verein 1894”. Tłumaczenia polskie: „Na pamiątkę królewskiego leśniczego C. L. Gené 1820–1893 wzniesiony przez Buchheide Verein 1894”.
Pomnik został zachowany do dziś w dobrym stanie. Stanowi cel licznych wycieczek i spacerów.

Ruiny pomnika Carla Friedricha Meyera Ruiny pomnika Carla Friedricha Meyera Ruiny pomnika Carla Friedricha Meyera

Wzgórze Świątek wznosi się w zachodniej części Puszczy Bukowej nieopodal Podjuch. Na szczyt przed wojną prowadziły drewniane schody, obecnie niezachowane. Na wierzchołku znajdują się ruiny pomnika Carla Friedricha Meyera. Carl Friedrich Meyer (1840-1904) urodził się w Quedlinburgu. Studiował geografię i historię w Halle. Po zakończeniu nauki osiedlił się w Szczecinie i rozpoczął pracę jako nauczyciel. Z zamiłowania był geografem i krajoznawcą. Napisał wiele artykułów historycznych i geograficznych o Pomorzu. Był autorem licznych map, m.in. pierwszej turystycznej mapy Puszczy Bukowej. Wyznaczył wiele tras turystycznych w Puszczy. Puszcza Bukowa urzekła go w tak wielkim stopniu, że w 1889 r. założył i stanął na czele Buchheide Verein (Towarzystwo Miłośników Puszczy Bukowej), którego prezesem był do swojej śmierci. 12 października 1904 roku Buchheide Verein dla upamiętnienia założyciela i prezesa Towarzystwa ufundowało pomnik wykonany z granitu z płaskorzeźbą autorstwa prof. Ludwiga Manzela.
Dzisiaj możemy tylko się domyślać, że kupa kamieni bezładnie rozrzuconych na szczycie wzgórza Świątek to pomnik poświęcony jego pamięci.

Pomnik Albrechta Rudelsdorffa Pomnik Albrechta Rudelsdorffa Pomnik Albrechta Rudelsdorffa

31 stycznia 1935 roku tuż przed godz. 19.00, samolot Junkers Ju 52 linii lotniczych: „Deutsch – Russischen Luftverkehrsgesellschaft”, odbywał lot na trasie Gdańsk – Berlin. Na skutek niesprzyjających warunków atmosferycznych został skierowany na lotnisko w Dąbiu, gdzie miał przeczekać złą pogodę. Podczas przelotu nad Puszczą Bukową zahaczył o drzewa w okolicy Bukowca i rozbił się. Zginęła cała załoga oraz wszyscy pasażerowie, łącznie 11 osób. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy uznaje się oblodzenie samolotu lub błąd pilota spowodowany fatalnymi warunkami atmosferycznymi. Pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku w miejscu katastrofy rodzina jednego z pasażerów samolotu, Albrechta Rudelsdorffa ustawiła kamienny pomnik. Pomnik ma formę głazu z inskrypcją: „Hier verunglückten tödlich Albrecht Rudelsdorff 28.11.1899 – 31.01.1935″. Polskie tłumaczenie: „Tu zmarł tragicznie Albrecht Rudelsdorft 28.11.1899 – 31.01.1935”. Do dzisiaj jest zagadką dlaczego zostało wymienione tylko jedno nazwisko i pominięto przyczynę jego śmierci.

Pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 31 stycznia 1935 roku Pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 31 stycznia 1935 roku Pomnik ofiar katastrofy lotniczej z 31 stycznia 1935 roku

Na początku lipca 2012 roku obok istniejącego obelisku zastał ustawiony nowy pomnik ufundowany przez członków rodzin ofiar katastrofy przypominający o wszystkich ofiarach katastrofy lotniczej z 31 stycznia 1935 roku. Wykonany został z szarego granitu w USA w kształcie piramidy z opisem wypadku w języku polskim i niemieckim. Każda ze ścian zawiera imiona, nazwiska i rok urodzenia wszystkich jedenastu ofiar.

Pomnik Robitzsch Eck Pomnik Robitzsch Eck Pomnik Robitzsch Eck

Na jednym ze wzgórz otaczających Leśniczówkę Klęskowo znajduje się mało znany kamienny pomnik z krótką inskrypcją „Robitzsch Eck 1935”. Leopold Robitzsch był leśniczym z Podjuch. Dlaczego kamień ustawiony został właśnie tutaj i przez kogo? Może kiedyś się dowiemy.

Pomnik na Piasecznej Górze Pomnik na Piasecznej Górze Pomnik na Piasecznej Górze

Na koniec pomnik, którego mogło by nie być. Pomiędzy jeziorami Piasecznik Mały i Piasecznik Wielki na wzgórzu Piaseczna Góra znajduje się postument murowany z niewielkich polnych kamieni otoczonych kilkoma większymi. Granitowa płyta o wymiarach 150 x 130 cm zawiera inskrypcję upamiętniającą przejęcie władzy przez Adolfa Hitlera w 1933 roku.

Zobacz też wpis Co pozostało z tamtych lat? oraz Ciekawostki Puszczy Bukowej – dziwne drzewa

Jeden komentarz do Znane i mniej znane

  1. pynia pisze:

    Jak się okazuje Puszcz Bukowa to nie tylko siedlisko rzadkich i chronionych roślin i zwierząt. To także wiele pomników z historii tych terenów. Szkoda, że niewielu bywalców mało o nich wie i, że faktycznie najbardziej znana jest tylko Lwia Paszcza.
    Aby coś zostało dla potomnych należało by chyba bardziej zadbać o niektóre przedstawione w opisie miejsca.

Top