Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcami

Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcamiZgodnie z wcześniejszym zaproszeniem dzisiaj mieszkańcy naszych osiedli mieli możliwość spotkania się z członkami naszej Rady Osiedla oraz z zaproszonymi gośćmi z różnych wydziałów władz miasta, przedstawicielami Straży Miejskiej i Policji. Nie mogło zabraknąć „stałych” tematów poruszanych na każdym spotkaniu, czyli bezpieczeństwa na osiedlu – które się poprawi, oświetlenia i doświetlenia ulic – które będzie oraz kanalizacji – która też będzie.

Nie wiem tylko dlaczego kojarzy mi się zasłyszana anegdota: Prawie 70 lat po wojnie, wszystko zrobione, więc po co cokolwiek robić?

Kanalizacja jednak będzie. 28 kwietnia 2011 podczas podobnego spotkania Rady Osiedla z mieszkańcami powstał pomysł podłączenia osiedli do kanalizacji Strefy Przemysłowej Trzebusz-Dunikowo. Zobacz wpis Ostatki Rady Osiedla. Właśnie ten pomysł ma szanse na realizację w najbliższym czasie. Rura kanalizacyjna odprowadzająca ścieki ze Strefy będzie miała odpowiednią średnicę, aby można było podłączyć do niej nasze osiedla. Jako pierwsze zastanie podłączone kilka ulic Sławociesza i Szpital w Zdunowie.

Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcami Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcami Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcami

Od 1 lipca 2013 roku odbiorem, zagospodarowaniem i utylizacją odpadów komunalnych będą zajmować się gminy i to było tematem, który zdominował sporą część czasu spotkania. Zastępca Dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska miasta Szczecina, Paweł Adamczyk omówił główne zmiany w tej kwestii. Czego możemy się spodziewać oprócz wyższych opłat? Raz w tygodniu będą odbierane odpady komunalne zmieszane, co dwa tygodnie odpadki selektywnie segregowane, cztery razy w roku (w dowolnym terminie) będą odbierane odpadki wielkogabarytowe oraz w styczniu i lutym naturalne choinki. Wszystko to będzie odbierane w każdej ilości, nie będzie ograniczeń co do ilości pojemników i worków. Jak to będzie wyglądało w praktyce przekonamy się już wkrótce. Nasze osiedla będzie obsługiwało Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.

Komentarzy: 5 do Spotkanie Rady Osiedla z mieszkańcami

 1. Pawel pisze:

  Nie zmieni się nic. Większość z Nas będzie mieć odbierane śmieci przez tę samą firmę w podobny sposób (z wyjątkiem segregowanych śmieci), ta sama jakość usługi za niestety wyższą cenę. Szczególnie zaboli to osoby mieszkające samotnie, bądź ogólnie produkujące mało śmieci.

  To nie jest do końca nasza wina, że śmieci jest dużo. Kiedyś kiełbachę kupowało się w sklepie zawijaną w papier, chleb nie był pakowany do torebek foliowych, nie było jednorazówek, mleko sprzedawano w butelkach zwrotnych, nie było wody sprzedawanej w butelkach plastikowych i tak dalej. Żeby ograniczyć liczbę śmieci, trzeba zastanowić się, jak pakować produkty, by tych śmieci powstawało jak najmniej. Dlaczego Polska nie może brać przykładu z innych krajów, np. Niemcy, gdzie prawie wszystkie butelki czy puszki są zwrotne? Są automaty, gdzie można oddać butelki itd. A u nas dopuszcza się coraz więcej produktów pakowanych hermetycznie w folię, której przecież do pieca nie będziemy wrzucać.

  Poza tym większość z nas już od dawna przyzwyczaiła się do segregacji, po coś w końcu pojemniki stoją na Wielgowie od dawna. Teraz przyjdzie nam praktycznie za to samo płacić 2x więcej. I to jest najbardziej bulwersujące.

  I niech nikt mi nie wmawia, że segregacja się będzie opłacać. Większość z nas wybrała ją na deklaracji z przymusu, by nie płacić więcej. A śmieci i tak nie znikną przez to z lasu. Segregacja jest potrzebna, ale powinna być zrobiona w taki sposób, by się to wszystkim opłacało. A tak za niecałe 60 zł miesięcznie będziemy przygotowywać gotowce do odbioru w woreczkach, za które wcześniej zapłaciliśmy przy zakupie danego produktu. Tak więc za śmieci płacimy de facto podwójnie, a segregujemy z przymusu, by nie płacić jeszcze więcej.

 2. marcin pisze:

  W Biedronce nie ma żadnego produktu w opakowaniach zwrotnych. Jajka teraz sprzedają w plastiku a nie w tekturowych wytłoczkach, które można było nawet kompostować. Itd. itp….
  Dlaczego nie rozwiązuje się problemu śmieciowego tam gdzie on powstaje, czyli u producentów?!? Koncerny wciskają wszystko w jednorazowe plastiki i to oni produkują te góry śmieci nie dając konsumentom wyboru Dlaczego więc nie zaczęto od producentów? Wiadomo dlaczego: skok na kasę, lobbyści, wielkie koncerny.
  Taka ustawa zrzucająca cały ciężar na dół jest nie fair wobec społeczeństwa.

 3. Roman pisze:

  Paweł, jak zwykle w opozycji :-)

  1. Zapewniam, że segregowanie śmieci nie boli, sam robię to od dziesięciu lat. Przeprowadziłem się w lutym do Wielgowa z Żelechowej i jestem zdumiony małą ilością osób segregujących śmieci obecnie :-/ Jestem chyba jedyny na ul. Wiślanej, który wystawi worki 22 czerwca, kiedy to MPO odbierać będzie surowce jeszcze wg. „starych” zasad. Tu przypomnę, że „stare” zasady to odbiór posegregowanych odpadów raz w miesiącu, od lipca będzie to co dwa tygodnie. Uważam, że to bardzo pozytywna zmiana, w każdym gatunku będzie to co najwyżej jeden worek surowców.

  2. Mam pytanie i proszę o odpowiedź: podczas zebrania Rady Osiedla, w dyskusji tyczącej się kanalizacji na terenie naszych osiedli, Radny Wł. Dzikowski oświadczył, że Wielgowo obsługuje w zakresie usług asenizacyjnych firma, która świadczy te usługi w cenie 20 zł/m3. Czy mogę prosić o kontakt do tej firmy? Chciałbym skorzystać z tej oferty.

  Pozdrawiam
  Roman

  • marcin pisze:

   Roman, chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi Pawła i mojej także. Bardzo dobrze, że segregujesz śmieci, większość ludzi będzie teraz segregować. Ale nie zmniejsza to całkowitej ilości śmieci jakie wyrzucamy. Jak nas poinformowano na zebraniu, docelowa cena wywozu śmieci zostanie ustalona po pewnym czasie na podstawie ogólnej ilości śmieci. Śmieci mogłoby być mniej gdyby ustawodawca nałożył jakiekolwiek obowiązki producentom odnośnie opakowań. Nie zrobiono tego i dlatego za każdą butelkę, puszkę, worek, wytłoczkę zapłacisz dwa razy: w sklepie i w śmietniku.

 4. Ola pisze:

  WITAM A JA W SPRAWIE PRĄDU W ŚIERODE NIE BYŁO PRĄDU NA UL.BRYCZKOWSKIEGO OD GODZ 8.00 DO GODZ 17.00 A DZIŚ NIEMA TEŻ PRĄDU OD GODZ 9.00 DO GODZ 21.OO A POGODA JEST SUPER 33 STOPNIE W ŚIERODE A DZIS TEŻ 30 STOPNI KTO ODPOWIADA ZA BRAK DOSTAWY WODY DO PICIA GDZIE SA BECZKOWOZY Z WODOM

Top