Polsko-Niemieckie Warsztaty Ceramiczne

W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 1 przy ulicy Przylesie 17 w dniach 01-03 lipca trwały Polsko-Niemieckie Warsztaty Ceramiczne. Warsztaty te, podobnie jak w zeszłym roku przebiegają pod hasłem Mistrz-Uczeń. Znani ceramicy z Polski i Niemiec wspólnie z wybranymi wychowankami Ośrodka spróbują swoją pracą nawiązać do ceramicznej marki Szczecina. Ceramika użytkowa w XVIII i XIX wieku była towarem exportowym w regionie szczecińskim. Początki produkcji ceramiki sięgają XVII wieku Charakterystycznymi cechami ceramiki szczecińskiej jest biała lub kremowa glazura zdobiona oszczędnymi motywami w odcieniach błękitu. Asortyment wyrobów obejmował misy, talerze, dzbany, puchary, kufle, świeczniki, kafle oraz tzw. grapeny (trójnożne kociołki). Do produkcji wykorzystywane były przeważnie lokalne zasoby gliny z rejonów Płoni, Glinnej i Niebuszewa. Wiele z tych produktów do dzisiaj jeszcze jest w naszych domach bądź to jako ozdoby, bądź to jako naczynia użytkowe. Przykłady ceramiki szczecińskiej znajdują się też w wielu muzeach na obrzeżu Bałtyku.
Warsztaty są kontynuacją Polsko-Niemieckich Warsztatów Ceramicznych z 2006 roku i II Międzynarodowych Warsztatów Ceramicznych zorganizowanych w październiku 2007 roku przez Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu. Celami są: przybliżenie i rozpropagowanie wiedzy na temat szczecińskiej ceramiki użytkowej, przejmowanie wzorów technologicznych, zasianie bakcyla rozwoju manualnego i wykonywanie prac w zanikającym zawodzie, poznanie historii i technologii ceramicznej, poznanie ciekawych miejsc. Ważnym celem jest integracja polskich i niemieckich środowisk twórczych oraz wychowanków MOS1.
Warsztaty organizowane są przez Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu kierowany przez p. dyrektor Alicję Betkę oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 kierowany przez p. dyrektor Romaną Kozłowską.. Za organizację i opiekę merytoryczną ze strony MOK odpowiedzialna jest p. mgr. Dorota Maziakowska, a p. mgr. Artur Węgrzyński z MOS1 za organizację i opiekę nad wychowankami Ośrodka.

W Warsztatach uczestniczyli

Z Niemiec:
1. Susanne Hoppe
2.Monika-Maria Dotzer
3.Rrose Schmidt-Stettin
4.Wojtek Hoeft

Z Polski:
5.Ryszard Wilk
6.Waldemar Kępowicz
7.Dorota Maziakowska
8.Grażyna Kamińska
9.Anna Szczucińska
10.Katarzyna Mikulska
11.Sylka Kolasińska
oraz wychowankowie MOS1 pod opieką mgr. Artura Węgrzyńskiego

Podczas trwania Warsztatów został przetestowany nowy przenośny gazowy piec do wypału ceramiki, a doświadczenia zdobyte przy testach na pewno przydadzą się w przyszłości. Drugi piec z cegły szamotowej zbudowany na terenie MOS1 zostanie już tu na stałe. Na pewno nie będzie stał bezczynnie, a wychowankowie Ośrodka będą z niego korzystać. W przyszłości zostanie zadaszony i obłożony kamieniami.
Wszyscy uczestnicy Warsztatów byli bardzo zaangażowani w to co robią i poświęcali cały swój czas tworzeniu. Od rana do późnych godzin nocnych trwała wytężona praca. Pierwszego dnia p. Wojtek Hoeft wygłosił wykład na temat szczecińskiej ceramiki, który przybliżył wszystkim temat Warsztatów. Podczas kolejnych wieczorów można było poznać dotychczasową twórczość uczestników. Odbywały się prezentacje, na których artyści prezentowali swoje prace. Przyczyniło się to do pełniejszej integracji i poznania innych uczestników. We wtorek była wycieczka do Muzeum Narodowego w Szczecinie w celu obejrzenia starych eksponatów ceramiki szczecińskiej.
Podczas Warsztatów, mimo że trwały tylko przez pięć dni, zostało wykonanych wiele prac ceramicznych, a doświadczenia zdobyte na pewno zaowocują w przyszłości. Projekty tego typu na pewno warto robić i promować. Szczecińska ceramika, niegdyś jedna z wizytówek Szczecina ma szansę znów stać się towarem kojarzonym z naszym regionem i promować Szczecin.

W Kurierze Szczecińskim z 3 lipca ukazał się artykuł przedstawiający Warsztaty.

Top