Bądźmy uczciwi

Bądźmy uczciwiNa stronie od zawsze była umieszczona uwaga o treści „Wykorzystanie tekstu i zdjęć poza tą stroną wymaga mojej zgody i podania źródła”. Wiele osób pisze do mnie prośby o zgodę na wykorzystanie jakiś zdjęć umieszczonych na tej stronie na innych stronach/serwisach, czy o wysłanie zdjęć w większym formacie. Nigdy nie odmówiłem takiej prośbie. Niestety, nie wszyscy tak robią. Serwisy i portale społecznościowe typu Facebook, Nasza Klasa, Flicker, itp. w swoich regulaminach między innymi mają zapis o możliwości sprzedaży umieszczanych tam zdjęć innym firmom. Użytkownik umieszczając jakieś zdjęcie w tych serwisach zrzeka się wszelkich praw do zdjęcia na rzecz tych portali. Sprzedane zdjęcie może być wykorzystane praktycznie wszędzie, od reklam na słupach po opakowania prezerwatyw. Nawet po skasowaniu zdjęcia przez użytkownika na swoim profilu, zdjęcie nie jest usuwane z serwerów.
Ostatnio miała miejsce dość niemiła sytuacja. Zostałem zmuszony do usunięcia zdjęcia umieszczonego na tej stronie, bo zostało ono kupione od jednego z takich portali. Niestety jest to zgodne z obowiązującym prawem. Osoba, która zamieściła to zdjęcie nie zadała sobie nawet trudu powiadomienia mnie o tym, że takie zdjęcie umieszcza w swoim profilu i zgodnie z regulaminem zrzekła się (w moim imieniu???) wszelkich praw do zdjęcia na rzecz tego portalu.
Wobec takiej sytuacji, zdjęcia zamieszczane na tej stronie będą miały znak wodny „wielgowo.pl”. Utrudni to trochę przeglądanie zdjęć, ale jest to jedyny sposób na uniknięcie w przyszłości podobnych sytuacji.

Komentarzy: 3 do Bądźmy uczciwi

 1. Pawel pisze:

  Jak dla mnie sprawa do wygrania w sądzie.

  • rwpb pisze:

   Może i tak. Wiadomo jednak ile takie sprawy trwają i ile kosztują, więc czy warto? Dla mnie jest o wiele prościej napisać jakiś skrypt, który doda do zamieszczanych zdjęć watermark z adresem strony.

 2. Pawel pisze:

  Z doświadczenia wiem, że watemark jedynie nieco utrudni danej osobie chęć przywłaszczenia sobie danego zdjęcia. Niemniej jeżeli ktoś wrzuci Twoje zdjęcie z watemarkiem np. na Facebook, to być może Facebook nie będzie zainteresowany sprzedażą takiego zdjęcia. Warto wrzucać watemarki – darmowa reklama. :)

  Przy okazji warto wspomnieć, że większość zdjęć jest objęta prawami autorskimi. Szanujmy czyjąś własność w Internecie.

Top