Ecozmiany

EcozmianyOd 1 lipca br. w Szczecinie będzie funkcjonował nowy system odbioru odpadów komunalnych. Usuwanie i zagospodarowanie odpadów komunalnych przejmują gminy. Rozliczenia będą następowały z gminą, a ta będzie rozliczać się ze specjalistycznymi firmami odbierającymi odpady. W Szczecinie od 1 lipca 2013 r. funkcjonować będzie mieszany system selektywnej zbiórki odpadów z podziałem na odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i przyjmowanie dostarczanych do tzw. EKOPORTÓW odpadów komunalnych zbieranych selektywnie. Czy będzie taniej? Nowy system opłat za wywóz odpadów jest związany z ilością pobieranej i zużywanej wody. Czyli inaczej mówiąc, kto się częściej myje i więcej podlewa ogródki w „nagrodę” zapłaci więcej. Więcej szczegółów i kalkulator opłat jest na stronie ecozmiany.szczecin.pl

Komentarzy: 9 do Ecozmiany

 1. Paweł pisze:

  Czyli ile i jak się będzie płacić w Wielgowie? Bo dalej nie wiem… jak ktoś policzy ile wiader wody ze studni wyciągne? Czy szambo mi policzą?
  Poważniej… Jeżeli ktoś nie posiada podłączenia do wodociągu miejskiejgo tylko ma studnie to jak się będzie rozliczał?
  Kolejne pytanie czy „smieciarki” będą jeździły tak jak teraz raz w tygodniu? Bo nikt nigdzie o tym aspekcie Ecozmian nie wspomina. I rozumiem, że teraz czyli od lipca będę mógł postwić 5 pojemników i zabiorą wszystkie? Czy źle rozumiem? Ktoś coś wie, coś słyszał, ma pewne źródła informacji?

  • Sylwia pisze:

   Na stronie http://www.serwis.zwik.szczecin.pl podane są tak zwane normy zużycia wody na jednego mieszkańca i pewnie za pomocą tych norm będzie to rozliczane. Nie zmienia to jednak faktu co ma zużycie wody do produkcji śmieci?

   • Bartek pisze:

    Nie odpowiem na wszystkie pytania, ale na najważniejsze.Ile za śmieci, przy własnym ujęciu wody?
    Przeciętna norma zużycia wody na jednego mieszkańca to 2,4-3,0 m3 na miesiąc.(mieszkańców naszego osiedla dotyczy wskaźnik 2,4 ponieważ niema kanalizacji)
    Jeżeli będziemy segregować śmieci zapłacimy 4,94 zł.
    2,4 x 4,94 = 11.86 zł.za miesiąc, za jedną zamieszkałą osobę. Opłaty będziemy wnosić na rzecz gminy co dwa miesiące.
    Wynika z tego że że 2 lub 3 osoby zamieszkałe w domku zapłacą mniej niż dotychczas. Mam nadzieje że zadowolone z takiego rodzaju opłat będą osoby starsze i samotne.(Chociaż tyle dobrego z nowego systemu)!
    Pozdrawiam

    • Paweł pisze:

     …. hmm tzn że moje 2 córy, które studia mają w Warszawie i syn który studiuje w Poznaniu muszą być koniecznie wymeldowani… czyli wszędzie od ilości wody, a w Wielgowie i tak, tak naprawde od ilości mieszkańców…

 2. tero pisze:

  Ten system to jakieś nieporozumienie. W sezonie letnim wody zużywa się dwukrotnie więcej w celu podlewania ogródka, a śmieci produkuje się dwukrotnie mniej (nie pali się w piecu, przez co nie ma popiołu itd.).

  Nie rozumiem także ogólnego systemu selektywnej zbiórki – gdzie te pojemniki będą stawiane, czy każdy mieszkaniec dostanie worki na różne odpady, czy jak?

 3. tomek pisze:

  Czyli najwięcej zyskają ci, co mogą wykąpać się w pracy, a reszta zapłaci więcej?
  Co ma wspólnego ilość pobranej wody z ilością wyprodukowanych śmieci?

 4. Pawel pisze:

  Uwaga! nastąpiły zmiany. Nie będą nam naliczać opłat za zużycie wody, ale ustalono absurdalną stawkę 57 zł/miesięcznie za śmieci segregowane oraz 85 zł miesięcznie za niesegregowane. Jakim prawem? Dlaczego zmienia się ustalone wcześniej kwestie? Dlaczego mamy płacić za taką samą ilość śmieci 2-3 razy więcej, niż do tej pory? Dlaczego mieszkańcy bloków będą rozliczani inaczej?

  http://www.szczecin.pl/UMSzczecinSwiat/chapter_59018.asp?soid=7EC10F055AA74865849C4FF5BC65700A

 5. arek pisze:

  To jest po prostu szczyt bezczelności rządzących tym miastem, że 1 osoba zamieszkująca domek 80m2 jest traktowana na równi z 10-osobową rodziną mieszkającą w 300m willi! Kto tych ludzi wybrał?!

  • Sandra pisze:

   Też tak uważam. Mieszkam sama na osiedlu domków jednorodzinnych i będę płacić tyle samo co moi sąsiedzi, gdzie mieszka 4 lub 5 osób. A co ze skoszoną trawą? Do tej pory mozna było kupić worki w Jumarze i Jumar odbierał skoszoną trawę w ich workach. Teraz się dowiedziałam, że trzeba tą trawę samemu wywieźć do odpowiednich punktów. Nie wiem jak to będzie wyglądało. Już widzę jak pakuję 3 wory 120 litrowe (mam duży trawnik) do mojego małego samochodu i wywoże je do punktów skupu. To jest chore.Miało być lepiej a uważam, że będzie gorzej.

Top