Wspomnienia na ruchomych obrazkach

Ruchome obrazkiPowstała nowa podstrona na której będę umieszczać filmy i filmiki jako uzupełnienie treści strony. Materiały te nie były tworzone przez zawodowców super sprzętem, ale ich wartość wspomnieniowa i poznawcza jest warta aby je udostępnić.
Na początek umieściłem publikowany już filmik z wyburzania starej sali gimnastycznej ZS13 w dniu 13 grudnia 2008 roku. Więcej odnośników do zdjęć z przebudowy i modernizacji jest umieszczona na stronie Rozbudowa i modernizacja ZS13.

Drugim jest filmik z uroczystości odsłonięcia tablicy ku pamięci rozstrzelanych w Zubrzy dnia 19 lipca 1944 roku. Uroczystość miała miejsce 19 lipca 1996 roku, w 62 rocznicę tamtych wydarzeń. Więcej na temat tamtych tragicznych wydarzeń można przeczytać w artykule Tablica ku pamięci rozstrzelanych w Zubrzy

Strona jest dostępna w menu po lewej stronie, albo klikając w link KLIK

Jeden komentarz do Wspomnienia na ruchomych obrazkach

 1. Romka pisze:

  Obejrzałam filmik z uroczystości odsłonięcia pomniczka dedykowanego pomordowanych w Zubrzy w lipcu 1944 r. i jestem wstrząśnięta zawartym w nim ładunkiem emocjonalnym – wspaniałe przypomnienie tych, którzy walczyli i zginęli oraz obecność tych, którzy przeżyli i o pamięć o swoich kolegach potrafili zadbać. Łzy wdów po pomordowanych oraz obecność dzieci to nie mająca porównania lekcja historii dla wnuków i prawnuków mieszkających obecnie w Wielgowie. Także pokłony sztandarów, modlitwy i krótkie przemówienia, składane kwiaty i zapalane znicze … A wszystko – prawdę historyczną uwzględniając – pozbawione nienawistnej, tak częstej dziś „propagandzie”. Naprawdę „dostęp” do takiej dokumentacji filmowej to szczytna inicjatywa! Nie zastąpią jej żadne fotografie.

  W mojej historii rodzinnej – choć urodziłam się i dzieciństwo przeżyłam w Szczecinie-Dąbiu – Lwów zajmuje miejsce szczególne, Wiele pokoleń się tam wychowało i obdarzyło to szczególne miasto miłością; także walczyło o nie – od „obrony” w 1918 r.

  Przychodzi na myśl pierwotna wersja piosenki rozsławionej później jako „Wien, Wien, nur du allein …” (nagrał ją nawet Placido Domingo). A ta wersja pierwotna zawierała refren:
  „Lwów, Lwów, jak cudnie brzmi
  i jak nam tętni to słowo we krwi.
  Ten tylko poznał wartość twą,
  kto raz cię żegnał rozstania łzą.
  O drogie, słodkie miasto me.
  tu żyć i umrzeć chcę!

  Dziękuję serdecznie za inicjatywę zamieszczania filmików, a szczególnie za ten o bohaterach z Zubrzy, o których nie zapomniano, choć trudną trzeba było po ich śmierci przejść drogę historii …

Top