Prośba o pomoc w identyfikacji miejsca

Wielka prośba do wszystkich, którzy tutaj zaglądają o pomoc w identyfikacji zdjęcia budynku. Zdjęcie tego budynku jest zrobione przed wojną, możliwe, że budynek obecnie już nie istnieje, lub został zmieniony jego wygląd. Wejście jest z prawej strony, lewa jest pusta. Są charakterystyczne prostokątne trzy okna na frontowej ścianie, oraz charakterystyczne okno w lewej stronie dachu. Dach nie jest zakończony równo ze ścianami, ale jest wysunięty. Jest też widoczny szyld, ale niestety, nie można go odczytać. Drugi budynek w tle z prawej strony jest obrócony o 90 stopni, co może sugerować, że pomiędzy budynkami jest ulica. Na zdjęciu po lewej i prawej stronie są widoczne krzewy, więc fotograf musiał stać za nimi. Jest też widoczny słup – może to być słup energetyczny, lub maszt do flagi.
Budynek ten może znajdować się zarówno w Wielgowie, jak i na Sławocieszu.
Kto pomoże?

Komentarzy: 8 do Prośba o pomoc w identyfikacji miejsca

 1. sylwester pisze:

  Witam patrzę na to zdjęcie i cóż tego typu domki są usytuowane przy ul Gosciniec biorąc pod uwagę lewą stronę wysuniętą do przodu Następnie oszklona weranda która zapewne służyla do przesiadywania przy kawie Autor sugerował zemogło to być zmienione Może i tak mogło być rozebrane i nowy właściciel zrobił pokój. Napis ciężki do odczytania Inna lokalizacja tego typu domków to część sybiraków

 2. demonikb pisze:

  wiem czyj to domek jest nadal tylko troszkę rozbudowany i po częściowym remoncie. Ale nie będę ujawniać gdzie się znajduje nie jestem pewien czy to przedwojenni właściciele nie będą się domagać swoich praw , a nie będę robić problemów osobom tam zamieszkałym.

 3. m pisze:

  a ja mam tylko pytanie do Pana Ryszarda.
  W jakim celu Panu taka wiadomość kogo to dom??
  dziwne troszke,może własciciele nie rzycza sobie aby ten dom był na tej stronie,Pan sie nie gniewa
  Pozdrawiam Mateusz

 4. rwpb pisze:

  Dawni właściciele nie żyją. Wyjechali z Augustwalde przed wojną. A zdjęcie chciałem dodać do galerii z odpowiednim opisem, tak jak zrobione są inne niemieckie zdjęcia.

 5. sylwester pisze:

  P.Ryszardsię cZy posiada pan może informacje nt. Obozu który znajdowal się w lesie na slawocieszu? Mój dziadek jeżdżąc parowozem widział ludzi w pasiakach którzy pracowali koło stacji Układało cegły meble A potem ladowali na wagony Chodząc. Parę lat temu 1985 po lasach w tym rejonie były charaktrystyczne pozostałości po fundamentach

 6. rwpb pisze:

  Proszę o bliższe określenie miejsca tych fundamentów.

  Jeżeli chodzi o pozostałości w lesie na przedłużeniu ulic Lutyków i Zagajnikowej, to są to resztki fundamentów po budynkach jednostki wojskowej i nie mają nic wspólnego z obozami.

  Jeżeli chodzi o pozostałości obok peronu PKP Zdunowo, to są to resztki Waldhalle, czyli restauracji, kręgielni i sklepików. Idąc dalej za ulicą Przylesie można spotkać pozostałości po Erholungshm, czyli filii Czerwonego Krzyża. To miejsce służyło też jako szkoła dla starszych uczniów, bo szkoła przy obecnej ulicy Bryczkowskiego nie mogła wszystkich pomieścić. Pod koniec wojny w zabudowaniach Erholungshm była zakwaterowana część więźniów Reishsbahnlager pracujących na potrzeby kolei i Berlinki. Więźniowie z tego obozu mogli pracować też na placu pomiędzy budynkiem obecnej szkoły przy ulicy Bałtyckiej i torami kolejowymi. Znajdował się tam mały tartak i punkt przeładunkowy drzewa i innych towarów z i na wagony.

  • sylwester pisze:

   Te fundamenty są w lesie na slawocieszu na przeciwko młodego lasu który był sądzony w zeszłym chyba roku Możliwe ze byli to ci pracownicy tartaku Chyba ze był w tym rejonie jakiś obóz a dawni mieszkańcy za bardzo nie chcą mówić bądź może jest ku temu jakaś inna przyczyna Jak i o

 7. rwpb pisze:

  Proszę o bliższe określenie miejsca tego młodnika. Drzewa były sadzone w wielu miejscach. Jedyne miejsce, które mi się kojarzy to około 100m w głąb lasu na przedłużeniu ulic Lutyków i Zagajnikowej. Jak pisałem wcześniej są to resztki fundamentów po budynkach jednostki wojskowej i nie mają nic wspólnego z obozem.

Top