Pomóżmy kasztanowcom

Na terenie Gimnazjum 31 i Szkoły Podstawowej 13 została przeprowadzona akcję informacyjna na temat szkodliwej działalności jaką wywołuje pasożyt kasztanowców – szrotówek kasztanowcowiaczek.
Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali krótkie wystąpienia w czasie lekcji. Materiały te znajdują się na gazetce szkolnej. Ponadto uczniowie Gimnazjum wykonali ulotki informacyjne o szrotówku kasztanowcowiaczku. Najciekawszą skierowaliśmy do mieszkańców – możecie ją Państwo znaleźć w swoich skrzynkach na listy.
Zwracamy się do wszystkich mieszkańców Wielgowa, Sławociesza i Zdunowa. Grabcie liście kasztanowców i palcie je lub wkładajcie do worków z czarnej folii! Ratujmy kasztanowce!.

SZROTÓWEK KASZTANOWCOWIACZEK
Szrotówek kasztanowcowiaczek jest motylem z rodziny kibitnikowatych. Został odkryty w 1985r w Macedonii nad jeziorem Ochrydzkim. W Polsce uszkodzone liście przez larwy tego motyla zaobserwowano na początku lipca 1998r w ogrodzie botanicznym koło Wrocławia. Długość ciała szrotówka wynosi ok. 3-4mm. Skrzydła są barwy czerwono-złotej. Szkodnik ten wyraźnie preferuje kasztanowca białego, w znacznie mniejszym stopniu uszkadza liście kasztanowca krwistego, żółtego i czerwonego. Szrotówek kasztanowcowiaczek jest budzącym grozę szkodnikiem, który może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia kasztanowców na kontynencie europejskim. Jego żarłoczne larwy pochłaniają miękisz liści uszkadzając poważnie cały aparat, co z kolei doprowadza drzewo do znacznego osłabienia, a w końcu do uschnięcia. Jest wiele metod, aby zwalczyć tego szkodnika. Najskuteczniejsza okazuje się zbieranie liści, w których gromadzą się poczwarki motyla i palenie ich. Równie skuteczne jest stosowanie… odkurzaczy, bowiem duża część motyli po wylocie umiejscawia się na pniach oraz nisko położonych konarach. A może szrotówek sam zniknie, bo przecież wszystko, nawet i plaga, musi się kiedyś skończyć. OBY TYLKO ZOSTAŁY KASZTANY!

Top