Zachodniopomorski Lekarz Weterynarii informuje

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie informuje, że w dniach od 29 września do 2 października 2012 r., odbędzie się jesienne szczepienie lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Podobnie jak w latach ubiegłych, szczepienie będzie wykonane poprzez wyrzucanie z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie.

Jeżeli wystąpią niekorzystne warunki meteorologiczne lub inne przeszkody uniemożliwiające loty samolotów, akcja będzie prowadzona w kolejnych dniach października.

Proszę o kierowanie się niżej wymienionymi zasadami:
1. W trakcie rozrzucania szczepionki z samolotów i przez kolejne 7 dni po jej wyrzuceniu, czyli w dniach od 29 września do 9 października 2012 r., proszę:
– nie urządzać polowań,
– nie wprowadzać wycieczek, grup szkolnych oraz innych grup zorganizowanych na obszar objęty szczepieniem,
– nie dotykać, nie zbierać i nie niszczyć przynęt zawierających szczepionkę,
– zwierzęta gospodarskie trzymać pod kontrolą,
– nie wypuszczać psów i kotów poza własne gospodarstwo bez nadzoru, bez uwięzi,
– pouczyć dzieci, by unikały kontaktu ze szczepionką.

2. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia.

3. W przypadkach kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt.
Szczepionka w postaci zawiesiny z atenuowanym szczepem wirusa wścieklizny zawarta jest w blistrze zatopionym w przynęcie. Szczepionka w zanęcie kształtem zbliżona jest do nieregularnego krążka o średnicach 3,5 i 4 centymetry, a wysokości 1,5 do 1,7 centymetra. Waga jednego krążka wynosi ok. 14 gram. Szczepionka przeznaczona jest do stosowania doustnego dla lisów wolno żyjących. Już jedna dawka szczepionki uodparnia lisa przeciwko wściekliźnie wywoływanej przez szczepy uliczne wirusa oraz zapobiega przenoszeniu się choroby w środowisku. Szczepionka zapewnia ochronę wyłącznie lisom, które w momencie szczepienia nie były zakażone wirusem wścieklizny. Nie uodparnia zwierząt domowych.
Ze względu na to, że koty i psy są konkurentami w spożywaniu przynęt, należy trzymać je przy domu lub wyprowadzać na spacery w kagańcu i na smyczy. Szczepionka nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla innych gatunków zwierząt, co zostało potwierdzone badaniami. Jednakże każdorazową możliwość spożycia szczepionki przez zwierzę należy zgłosić w zakładzie leczniczym dla zwierząt.
Ze względu na konieczność zachowania swoistego zapachu przynęt, nęcącego dla lisów, zaleca się nie podnoszenie „krążków” szczepionki.

W przypadku dostania się płynnej szczepionki na błony śluzowe człowieka lub zetknięcia się szczepionki ze skórą należy narażone partie dokładnie przepłukać wodą i bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza

Top