Wizytacja Prezydenta Miasta

We wtorek (4 września) osiedla Wielgowo, Sławociesze i Zdunowo wizytował Prezydent Miasta Szczecin Pan Piotr Krzystek. Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z Radami Osiedla i miało charakter roboczy. Oprócz członków Rady Osiedla wzięli w nim udział: Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wielgowa Pan Marcin Majewski, Prezes Osiedlowego Klubu Sportowego „Vielgovia” Pan Kaczmarek oraz Radny Rady Miasta Szczecin Pan Władysław Dzikowski. W pierwszej części wizyty Pan Prezydent obejrzał nasze osiedla i miejsca zrealizowanych oraz planowanych inwestycji. Następnie w siedzibie Rady odbyła się długa i rzeczowa dyskusja o niezbędnych i najpilniejszych zmianach, o które postulują mieszkańcy. O rozwiązanie większości z poniższych problemów Rada Osiedla wraz z naszym Radnym zabiega już od długiego czasu. Mając na względzie ilość rozpoczętych i prowadzonych w naszym mieście inwestycji i możliwości finansowe musimy liczyć się z tym, że na realizację niektórych, nie mniej ważnych projektów, przyjdzie nam jeszcze cierpliwie poczekać. Są jednak i takie sprawy, których rozwiązanie mimo że powoli – idzie do przodu. Ciężka i wytrwała praca Mieszkańców oraz osób związanych z naszymi osiedlami na pewno przyniesie niedługo oczekiwane efekty.

Głównym punktem obrad był temat budowy kanalizacji. Pan Prezydent wyjaśnił, że na ukończeniu są prace projektowe związane z doprowadzeniem infrastruktury technicznej do Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Dunikowie. W ramach tego zadania jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa przepompowni ścieków wraz z przyłączem kanalizacyjnym o długości kilku kilometrów do sieci miejskiej znajdującej się w ul. Zwierzynieckiej. Pozwoli to na znaczne obniżenie kosztów naszej kanalizacji. Projektowane urządzenia i rury posiadać będą parametry umożliwiające podłączenie do nich infrastruktury kanalizacyjnej, która powstanie w kolejnych etapach na naszych osiedlach. W związku z licznymi zgłoszeniami o zalewaniu piwnic poprosiliśmy także Pana Prezydenta o dalsze działania zmierzające do udrożnienia rowów melioracyjnych.

Na spotkaniu poruszaliśmy również problemy związane z brakiem oświetlenia i utwardzeniem ulic. Niestety do czasu budowy sieci kanalizacyjnej skazani jesteśmy na tymczasowe rozwiązania. Kompleksowa budowa ulic i dróg wraz z towarzyszącą infrastrukturą, w perspektywie budowy kanalizacji na naszych osiedlach, wiązałaby się z marnotrawieniem środków finansowych. Jednakże Pan Prezydent obiecał zbadać możliwości poprawy obecnej sytuacji.

Przedstawiliśmy również pomysł budowy ścieżek rowerowych. Trasa pierwszej z nich miałaby zaczynać się na Sławocieszu i biec wzdłuż ul. Przylesie, następnie przez piesze przejście kolejowe, dalej wzdłuż ul. Długiej, a kończyłaby się na ul. Wiślanej. Dzięki temu utworzony zostałby ciąg, który zapewniłby bezpieczny dojazd do szkoły dzieciom wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych osiedli. Druga ścieżka miałaby prowadzić od ul. Bałtyckiej wzdłuż ul. Tczewskiej do zjazdu do strefy ekonomicznej. Dalszy ciąg ścieżki do Dąbia ma powstać w ramach budowy węzła Tczewska i ul. Nowoprzestrzennej.

Na terenie kamiennego kręgu przy ul. Bałtyckiej zaprezentowaliśmy wizję utworzenia w tym miejscu parku osiedlowego z alejkami, oświetleniem, małą architekturą oraz niewielką sceną. Wraz z placem zabaw miałby on stworzyć kompleks rekreacyjno – spacerowy, na terenie którego spotykaliby się mieszkańcy, a także mogłyby odbywać się jak dotąd wydarzenia kulturalne i rozrywkowe w ulepszonej formie. Przedstawiliśmy również pełną koncepcję zagospodarowania placu zabaw przy ul. Drwali.

Pan Marcin Majewski przedstawiciel inwestorów z powstającej strefy (a także reprezentant Stowarzyszenia Przedsiębiorców Wielgowa) wystąpił z prośbą o sprawdzenie i monitorowanie stanu realizacji zjazdów na autostradę. Pan Prezydent obiecał zająć się osobiście sprawą. Reprezentant Zarządu Klubu Sportowego Vielgovia przedstawił potrzeby, problemy i możliwości rozwoju drużny. W czasie wizytacji stadionu Pan Kaczmarczyk wskazał potencjalne miejsce budowy ogólnodostępnego i wielofunkcyjnego boiska treningowego, a także zwrócił uwagę na pilną potrzebę ogrodzenia obiektu boiska piłkarskiego, jak również dobudowy do nowo wybudowanego kontenerowego obiektu socjalnego pomieszczenia do zabezpieczenia sprzętu obsługującego boisko.

Kolejnym zagadnieniem, które przedstawiliśmy Panu Prezydentowi był remont ul. Sokołowskiego i dobudowa drogi dojazdowej do nowej części Szpitala. W związku ze zbliżającym się otwarciem nowego obiektu zwróciliśmy uwagę na pilną potrzebę realizacji inwestycji. Jednocześnie też wskazaliśmy poprowadzenie nowej drogi przez las i włączenie jej bezpośrednio w ul. Żuka z pominięciem osiedlowego (między blokami) odcinka ulicy. Poprosiliśmy również o przeanalizowanie możliwości budowy boiska i placu zabaw w Zdunowie w miejscu dawnego terenu sportowego.

W czasie spotkania poruszyliśmy również temat komunikacji nocnej na naszych osiedlach. Wskazaliśmy na konieczność zmian w kursowaniu linii 534 – zmiana rozkładu oraz bezpośredni dojazd z centrum miasta. Zwróciliśmy się również z prośbą o dodatkowe wieczorne kursy autobusów linii 73Z i 73D w czasie imprez masowych takich jak Dni Morza czy pokazy fajerwerków. Zaproponowaliśmy również, aby w rejonie stacji kolejowej postawić wiatę na rowery oraz wybudować parking, na którym mieszkańcy naszego osiedla oraz osiedli okolicznych mogliby pozostawiać samochody czy rowery i udawać się w podroż do Szczecina pociągiem.

Ponadto poruszyliśmy kwestie rozbudowy cmentarza (a zwłaszcza zorganizowanie parkingu), budowy nowego ogrodzenia wokół szkoły, remontu przedszkola i zwróciliśmy uwagę Pana Prezydenta na kłopoty ze sprzątaniem osiedla oraz z koszeniem traw na placach zabaw i drogach (ulicach) komunikujących nasze osiedla.

Przedstawiona przez nas „lista potrzeb” jest zbiorem naszych pomysłów i wnoszonych uwag Mieszkańców. Wszystkie wyżej wymienione zagadnienia Pan Prezydent obiecał szczegółowo przeanalizować, sprawdzić możliwości realizacji i finansowania. Zapewnił nas również, że informacje zwrotne przekaże nam po zakończeniu wizytacji wszystkich Rad Osiedlowych. Musimy pamiętać, że przedstawione projekty będą zależne głównie od możliwości budżetu miasta.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Mieszkańców do zgłaszania potrzeb, problemów i pomysłów Radzie Osiedla dotyczących naszego miejsca zamieszkania. Chętnie pomożemy i zajmiemy się każdą sprawą. Na wszystkich zainteresowanych czekamy w każdy wtorek w godzinach od 18:00 do 19:00 w siedzibie Rady Osiedla przy ul. Bałtyckiej 35a/1.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Aloksa

Komentarzy: 15 do Wizytacja Prezydenta Miasta

 1. B pisze:

  Z tym parkiem to świetny pomysł. Już od dawna wiele osób wspominało, że fajnie by było gdyby się pojawił. Oby to doszło do skutku!

 2. Arek pisze:

  Jeśli prez. Krzystek zrobi choć 50% z tych rzeczy, przede wszystkim kanalizację i np. ścieżkę rowerową do dąbia lub parking przy PKP, to obiecuję zmienić o nim zdanie i zagłosować na niego w najbliższych wyborach (a wraz ze mną zrobi to cała moja rodzina, która zwykle podziela moje decyzje).

 3. Teresa pisze:

  SZKODA ŻE NIKT NIE PORUSZYŁ TEMATU O ZNAKACH DROGOWYCH TAKICH JAK DOJECHAĆ DO SZPITALA ZE STRONY GOLENIOWA CZY JAK Z BAŁTYCKIEJ POJECHAĆ NA DĄBIE CZY NA GOLENIÓW LUDZIE BŁĄDZĄ TAK SAMO JAK NIE WIEDZĄ KTÓRYM AUTOBUSEM MAJĄ WRACAĆ ZE SZPITALA W ZDUNOWIE ” D ” JEDZIE NA SŁONECZNE ZE ZDUNOWA A ” Z „NA DĄBIE JASNE ŻE NA BASENIE GÓRNICZYM JEST WIADOMO ŻE ” D ” NA DĄBIE A „Z” NA ZDROJE ALE POD SZPITALEM WSIADAJĄ STARSZE I CHORE OSOBY I CZĘSTO MYLĄ SIĘ

 4. mati pisze:

  a ja może inaczej napisze NIE KAŻDY Z WAS O TYM WIE ALE p.krzystek obiecał kibicom Szczecińskiej POGONI że jak on wygra wybory to zbuduje stadion nowy i cpo????? nici ze stadionu nie wiem czy p.krzystek wywiazał sie z chociazby 20% tego co obiecał jak dla mnie to jest wielkie NIE ale cóż ludzie majs swój tok myslenia

  pozdrawiam mati

 5. terra pisze:

  Nie łudźcie się – niewiele zostanie zrobione z listy potrzeb naszych osiedli, bo prezydentowi zalezy tylko na lansowaniu inwestycji w centrum.

 6. Dagmara pisze:

  Witam sprawa była poruszona na zebraniu. A pisma wysyłaliśmy w tamtym roku już DO ZDITM oczywiście odpisali że rozpatrzą i tyle od nich.

 7. Dagmara pisze:

  Jeśli chodzi o wywiązywanie się z obietnic p.Krzystka to wywiązał się w dużym stopniu. prawie 95 % procent środków które dostał z uni na sport wykorzystał i zostało zbudowanych bardzo dużo orlików placów zabaw dla dzieci itp.Zobaczcie jak szczecin zmienił się od czasów kiedy Jurczyka nie ma a jest Krzystek..to ze teraz mamy wielki plac budowy to tylko dlatego żeby za rok dwa były lepsze warunki…Poczytajcie o projekcie SZCZECIN 2020 to zobaczycie w jakim dużym stopniu szczecin się zmienia i zmieni….wracają do kwesti obetnic Np u nas na słowocieszu powstało boisko i plac zabaw a także plac zabaw na bałtyckiej. Jeśli chodzi o rozbudowę osiedli i poprawe warunków to wszystko zależy od pism które rady napiszą. My staramy się pisać o środki i rozbudowę naszego osiedla i zmierza to wszystko ku lepszym warunkom teraz wpadliśmy na pomysł parku na przeciwko szkoły i bądźmy dobrej myśli.
  Wszelkie pomysły lub problemy jakie maja mieszkańcy moga przychodzić do rady w każdy wtorek o 18 :) Razem zdziałamy wiecej

  • Jacek pisze:

   cytat (teraz wpadliśmy na pomysł parku na przeciwko szkoły i bądźmy dobrej myśli)
   W 2004r jeden z naszych kolegów wykonał wstępny projekt zagospodarowania terenu „okolice Kamiennego Kręgu” i obecny plac zabaw, na park rekraacyjno wypoczynkowy. Plany i informacje otrzymali dyr. ZUK oraz pani Ogrodnik Miejska…………

   Jacek M

   • Dagmara pisze:

    DLA SPROSTOWANIA JA WPADŁAM NA POMYSŁ PARKU NA PRZECIWKO SZKOŁY TERAZ .
    NIE WIEM CO BYŁO W 2004 ROKU GDYŻ NIE BYŁAM W RADZIE BO MIAŁAM 17 LAT. JEŻELI BYŁY TAKIE PLANY TO CO SIĘ STAŁO ZE NIE WYPALIŁY?? TERAZ MAM NADZIEJE ZE WSZYSTKO PÓJDZIE KU DOBREJ DRODZE TYM BARDZIEJ ZE NA WYBUDOWE PARKU BĘDZIEMY STARĆC SIĘ O PIENIĄŻKI Z UE. A WTEDY JESZCZE NIE BYŁO TAKICH MOŻLIWOŚCI…POZDRAWIAM

    • Teresa Szczepańska pisze:

     Dagmaro, Kochana koleżanko z Rady Osiedla, o parku na przeciwko szkoły była mowa jeszcze w poprzednich kadencjach rady kiedy jak to słusznie zauważyłaś, nie byłaś jeszcze zainteresowana sprawami osiedla.
     I jeszcze jedno, żeby nie wprowadzać ludzi w błąd, niestety nie wszystko zależy od pism, albo inaczej bardzo mało zależy od pism jakie piszą rady osiedla do władz miasta, gdyż jakby tak było to z całą pewnością byśmy mieli dawno kanalizację, piękne wyasfaltowane i oświetlone ulice wraz z chodnikami, parki, boiska, ścieżki rowerowe itp. itd.
     Nie mniej idzie ku lepszemu i miło mi stwierdzić, że wreszcie Pan Prezydent Krzystek zauważył potrzeby naszego peryferyjnego osiedla :-)
     Pani Tereso, sprawa znaków i autobusów była wielokrotnie omawiana z urzędnikami, którzy obiecywali przyjrzeć się problemowi i co??? i nic!!! Może i takie „przyziemne”sprawy trzeba załatwiać bezpośrednio z Prezydentem? Pomyślimy nad tym.
     Pozdrawiam Mieszkańców, a Panią Magdę i inne osoby, które zastały zamknięte drzwi rady w dniu 16 października mogę jedynie przeprosić. Też uważam, że nie powinno dojść do takiej sytuacji.

 8. magda pisze:

  Witam!
  Wczoraj tj. wtorek 16.10.2012r. Chciałam poruszyć kwestię utwardzenia ulicy na której mieszkam w Wielgowie w tym celu udałam się na zebranie Rady Osiedla W Wielgowie przy ul. Bałtyckiej!!
  Niestety !
  Rada osiedla nie urzęduje w każdy wtorek a były tam jeszcze dwie inne osoby w różnych sprawach. A na kartce wywieszonej na szczelnie zamkniętymi drzwiami stoi napisane że w KAŻDY wtorek o godz 18-19 może w każdy oprócz wczorajszego!
  Proponuję zdjąć kartkę z nieprawdziwą informacją a członków Rady Osiedla oglądać tylko na zdjęciach zamieszczonych na stronie!
  Gratuluję!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Jarek pisze:

  Za pracę Rady odpowiada jej Przewodniczący a ten NIESTETY jak widzimy zbyt mało angażuje się w sprawy osiedla i kompletnie nie potrafi pokierować pracą jej członków. Może dlatego w naszej radzie aktywnie działa parę osób a reszta to figuranci, którzy nawet nie przychodzą na zebrania czy dyżury.

 10. Waldemar pisze:

  Prace projektowe w zakresie uzbrojenia strefy „Dunikowo” bardzo długo trwają, nie wiem kiedy zdążą uzbroić tą strefę, bo termin ukończenia tych prac na stronie Urzędu Miejskiego jest zaplanowany na 31 lipca 2013 r. Oj muszą to realizować w przyspieszonym tempie lub podać nowy termin.

 11. Waldemar pisze:

  Moj komentarz odnsnie opoznienia w realizacji uzbrojenia strefy Dunikowo zostal zlikwidowany, choc nie zawieral zadnych obrazliwych tekstow. Wyglada na to ze tylko mozna tutaj pisac hymny pochwalne. Chcialbym poznac opinie na temat mojego bledu w zamieszczonym przez mnie komentarzu.

  • rwpb pisze:

   Waldemarze, Twój komentarz nie został zlikwidowany, tylko mam pewne utrudnienia z dostępem do internetu i administracją strony. Myślę, że od poniedziałku lub wtorku wszystko wróci do normy.

Top