Warsztaty w MOS 1

24.06.2007. W dniach 23 czerwca do 2 lipca w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 1 przy ulicy Przylesie 17 odbywają się Polsko-Niemieckie Warsztaty Fotograficzno-Malarskie „Prawobrzeżne Letniska Szczecina”. Będą to warsztaty o formule „Mistrz – uczeń”. Twórcy i młodzież będą przebywać i pracować na terenie MOS1, wspólnie poznając Prawobrzeżny Szczecin, uczestnicząc w wykładach i wycieczkach. Po zakończeniu warsztatów planowane jest wydanie albumu, w którym przedwojenne fotografie interesujących miejsc Prawobrzeża sąsiadować będą z ich współczesnymi artystycznymi interpretacjami. Wydawnictwo to będzie opatrzone wstępem, napisanym przez historyków i miłośników historii prawobrzeżnego Szczecina, portalu www.prawobrzeże.org.. Uczestnicy Warsztatów pozostawią na rzecz organizatora: malarze – po 1 pracy na podobraziu organizatora, fotograficy – 2 prace formatu 30×40. Prace te będą reprodukowane w planowanym wydawnictwie.

Program Polsko – Niemieckich Warsztatów Fotograficzno – Malarskich „Prawobrzeżne letniska Szczecina”:

Sobota – 23 czerwca 2007r
godz. 12 – 14.00 – przyjazd uczestników
godz. 15.00 – Obiad, uroczyste rozpoczęcie warsztatów, zapoznanie uczestników
godz. 19.00 – wspólne ognisko.

Niedziela – 24 czerwca 2007r
Wykład prowadzony przez Tomasza Fita z portalu „www.prawobrzeże.org”- pokaz historycznych zdjęć i dokumentów. zwiedzanie Szczecina

Poniedziałek – 25 czerwca 2007r
Wycieczka nad jezioro Dąbie i do przystani jachtowej HOM.
Praca twórcza w plenerze

Wtorek – 26 czerwca 2007r
Wycieczka nad jezioro Szmaragdowe oraz na Polanę Widokową.
Wędrówka po Puszczy Bukowej.
Praca twórcza w plenerze.

Środa – 27 czerwca 2007r
Popołudniowa wycieczka (od godziny 16:00) nad rozlewiska Odry w okolicach Żydowiec i Klucza, oglądanie Parowów Kołowskich, okolic jeziora Glinna i Binowo. Grill w Glinnej przy ścieżce dydaktycznej
Praca twórcza.

Czwartek – 28 czerwca 2007r
Praca twórcza.

Piątek, 29 czerwca 2007r
Praca twórcza.

Sobota – 30 czerwca 2007r

Praca twórcza.
Przygotowanie do wernisażu.

Niedziela – 1 lipca 2007r
Wernisaż w Klubie „Delta” w Dąbiu o godzinie 18:00,

Poniedziałek – 2 lipca 2007
Podsumowanie warsztatów, pożegnanie uczestników.

W Warsztatach uczestniczą:

Ze strony Niemieckiej:
Anna Maass – artysta fotografik
Helmut Ebeling – artysta malarz
Matthias Diekhoff – artysta fotografik

Ze strony Polskiej:
Danuta Piotrowska – artysta fotografik
Krzysztof Nowak – artysta fotografik
Izabella Wolska – artysta malarz
Mateusz Osajda – artysta malarz
Dorota Maziakowska – artysta malarz
Dorota Otulska – artysta malarz
Agata Otulska-Mazur – artysta malarz
Janusz Wołoszyn – artysta malarz
Dzieci z MOS 1 pod opieką nauczycielki plastyki Anny Popik:
Grzegorz Noskowiak
Patryk Kowalewski
Damian Kamecki
Jacek Harbicki
Damian Kiełpiński
Łukasz Tarkowski

W niedzielę, 24 czerwca uczestnicy zapoznali się z przedwojennymi miejscami letniskowymi i wypoczynkowymi na terenie Prawobrzeża. Wykład był prowadzony przez Tomasza Fita w Oddziale Muzeum Miasta Szczecina znajdującym się w Ratuszu Staromiejskim. Całość była bogato ilustrowana starymi zdjęciami i pocztówkami. Po wykładzie wszyscy udali się do Muzeum Narodowego przy ulicy Staromłyńskiej na wystawę zdjęć Danuty Piotrowskiej. Zdjęcia przedstawiają ciekawe spojrzenie na pozostałości Fabryki Benzyny Syntetycznej w Policach. Po obejrzeniu wystawy uczestnicy Warsztatów udali się na najwyższe, 22 piętro kompleksu Pazim przy Placu Rodła. Stamtąd roztacza się wspaniały widok na cały Szczecin.
Po obiedzie dzieci uczyły się kadrowania, a niektórzy artyści już przystąpili do pracy. Parę osób postanowiło zwiedzić okolicę. Odbyła się mała, nieplanowana wycieczka nad Jezioro Szmaragdowe w Zdrojach.

Poniedziałek, 25 czerwca to wycieczka i poznawanie uroków Dąbia. Uczestnicy Warsztatów zwiedzili Dąbie, poczym udali się nad Jezioro Dąbskie. Byli na plaży i Przystani Jachtowej. Fotograficy oczywiście „pstrykali” zdjęcia. Po południu dzieci z MOS1 miały możliwość podejrzenia artystów przy pracy. Były też indywidualne wycieczki w okolice Ośrodka.

Wtorek, 26 czerwca upłynął uczestnikom Warsztatów w pięknych plenerach w okolicach jeziora Szmaragdowego. Dzieci z MOS1 chętnie przyglądały się pracy malarzy i fotografików. Same też wykonały parę zdjęć. Tereny wokół Jeziora są bardzo malownicze i stwarzają mnóstwo intrygujących sytuacji. Po południu wszyscy pracowali na terenie Ośrodka. Do wernisażu w klubie „Delta” pozostało już niewiele czasu. Wernisaż odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Środa, 27 czerwca to do obiadu praca twórcza, a od godziny 16:00 wyjazd na wycieczkę do Kołbacza, Puszczy Bukowej i Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej. Pogoda była wietrzna i deszczowa, ale to wcale nie przeszkadzało uczestnikom Warsztatów.

Czwartek 28 czerwca i piątek 29 czerwca to przede wszystkim praca twórca. Wernisaż zbliża się i trzeba przygotować wszystko na czas.
W czwartek wieczorem część uczestników znalazła troszkę czasu na wycieczkę do pozostałości pałacu Hennigsholm i tunelu pod tym pałacem.

Sobota, 30 czerwca była ostatnim dniem pracy przed niedzielnym wernisażem. Wszystkie prace trzeba było dokończyć i przygotować do wystawy. Prace fotografików po przeniesieniu na papier zostały umieszczone w stosownych ramkach. Po południu wszyscy udali się do klubu „Delta”. Rozmieszczenie i umieszczenie prac wymagało sporo czasu. W sumie wystawa była „zapięta na ostatni guzik” około godziny 22:00. Zapraszamy jutro na wernisaż od godziny 18:00.

Niedziela, 1 lipca to chwila odprężenia po całym tygodniu wysiłku Wystawa jest już przygotowana i można czas poświęcić na rozrywkę. Uczestnicy Warsztatów postanowili zrobić nieplanowaną wycieczkę do Krzywego Lasu koło Gryfina. Dla wielu było to pierwsze zetknięcie się z tym ciekawym miejscem. W drodze powrotnej uczestnicy odwiedzili Chlebowo i Lapidarium w Jezierzycach.

Wszystko, co miłe musi się kiedyś skończyć. O godzinie 18:00 w klubie „Delta” w Dąbiu odbył się wernisaż będący podsumowaniem pracy artystów w ostatnim tygodniu. Po krótkim wstępie p. Doroty Madziakowskiej, pomysłodawczyni i organizatorce całej imprezy, zaproszeni goście obejrzeli przygotowaną wystawę. Były podziękowania i dyskusje nad prezentowanymi pracami. Już teraz snuto plany na kolejne Warsztaty.

W sumie całotygodniowa impreza była bardzo udana. Chwalą ją sobie zarówno artyści, jak i dzieci z MOS1. Prawobrzeże Szczecina to nie tylko wielka sypialnia, ale przede wszystkim piękne i urokliwe miejsca warte tego aby je poznać i zachować w pamięci. To piękne plenery pełne spokoju i ciszy. Już w czasach przedwojennych niemieccy mieszkańcy tych terenów zauważyli to i potrafili wykorzystać uroki Prawobrzeża. Tytuł Warsztatów „Prawobrzeżne letniska Szczecina” nie został więc wybrany przypadkowo. Szkoda tylko, że mieszkańcy i władze Szczecina nie potrafią wykorzystać walorów tych terenów.

Top