Ciekawostki Puszczy Bukowej – dziwne drzewa

Puszcza Bukowa to miejsce w którym można znaleźć różne dziwne twory natury. Na szlaku przemierzanym po raz kolejny zawsze można coś nowego odkryć i coś nowego zobaczyć. Znane miejsca odkrywają przed nami swoje nieznane tajemnice. Warto więc poznać przynajmniej niektóre z nich.
Jednym z takich właśnie dziwnych tworów przyrody jest buk o dwóch pniach. Na skutek dziwnego zrządzenia losu dwa młode buki połączyły swoje pnie, zrosły się razem i wspólnie stworzyły jedność. W roku 2006 wiatry złamały pień powyżej zrostu i drzewo obumarło. Nadal jednak jeszcze dumnie stoją dwa połączone pnie. Dwa ostatnie zdjęcia pochodzą z 2005 roku, kiedy to jeszcze buk o dwóch pniach był żywy.


Kolejnym dziwnym tworem natury w Puszczy Bukowej jest buk z korzeniami nad ziemią. Korzenie tworzą fantastyczny splot niby węzy działających na wyobraźnię. Niektórzy w tym nieładzie dopatrują się postaci tygrysa, inni widzą formę konia-kucyka. Szczególnie można się czegoś dopatrzeć na pierwszym zdjęciu.

Narośla na różnych drzewach potrafią przybierać różne dziwne kształty, czasami nawet sama matka Natura nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie wynik jej działalności. Na poniższych zdjęciach twarz leśnego duszka uwięzionego (czyżby za jakąś karę?) w drzewie.

Drzew i kamieni w Puszczy Bukowej jest sporo. A skoro i jednych i drugich jest wiele, więc czasem muszą egzystować bardzo blisko siebie. Poniżej kamień wrośnięty w potężny pień. Niektórzy dopatrują się węża połykającego kamień.

Oczywiście nie są to wszystkie dziwne twory natury, jakie można znaleźć w Puszczy Bukowej. Puszcza ma i zawsze będzie miała swoje tajemnice. Warto wybrać się na spacer, czy wycieczkę i poznać chociaż niektóre z nich. Więc… zapraszam do Puszczy.

Komentarzy: 7 do Ciekawostki Puszczy Bukowej – dziwne drzewa

 1. GosiaD pisze:

  Można prosić o bliższą lokalizację tego buka o 2 pniach? Często jestem w Puszczy, ale jeszcze czegoś takiego nie widziałam.

 2. rwpb pisze:

  Dokładnych lokalizacji raczej się nie podaje ze względu na zniszczenia, jakie mogą być wyrządzone przez pseudo zainteresowanych tematem. Już nieraz bywało, że po opublikowaniu mapki z lokalizacją dane miejsce było zajeżdżone i w sumie zniszczone, zdewastowane.
  Podeślę lokalizację na pocztę.

 3. ktos pisze:

  hahaha już widzę jak jakiś psychopata lub tłum ludzi jedzie do puszczy bukowej żeby zniszczyć drzewo, które zobaczyli na stronie internetowej.. hahahahaha

 4. rwpb pisze:

  ktosiu możesz się śmiać. Wolno Ci. Nie chodzi jednak o zniszczenie drzewa, ale jego otoczenia.
  Takim przykładem zniszczeń jest niszczenie symbolicznego grobu wojennego koło Daleszewa. Grób ten był długo nieznany, nikomu nie przeszkadzał i po prostu był. Po podaniu jego lokalizacji był wielokrotnie niszczony, rozkopywany i dewastowany. Koło grobu były ślady po szerokich oponach, więc ktoś przyjechał sobie quadem. Nie robili to prawdziwi turyści i miłośnicy Puszczy. Prawdziwi sympatycy Puszczy naprawiali wyrządzone szkody.
  Czy zagwarantujesz, że ktoś na quadzie nie zechce zobaczyć to drzewo z bliska? A przy okazji przejedzie sobie ok. kilometr przez las, bo nie będzie chciał iść. Tego chyba nikt nie chce?

 5. Bożena pisze:

  Chyba w roku 2007 Kurier opublikował w wydaniu magazynowym w piątek opis miejsca „mosty” w puszczy. W sobotę i niedzielę było tam tyle samochodów jak przed Realem. Te, co się nie zmieściły w lesie były zaparkowane na ulicach Podjuch. A przy mostach były tłumy. Nie podawaj mapki z tymi drzewami, bo może być podobnie.

 6. rwpb pisze:

  Każdy, kto chce poznać Puszczę i jest miłośnikiem spacerów, czy wycieczek może san poszukać tych miejsc. Naprawdę warto pochodzić po lesie, nawet jak nic ciekawego się nie znajdzie.
  Mapki z lokalizacją nie będzie, niech te miejsca pozostaną moją tajemnicą.
  Nawet na oficjalnej stronie Puszczy niektóre miejsca nie są opisane. Może kiedyś będą, za jakiś czas.

 7. Sandra pisze:

  Podobnie jest z starymi cmentarzami. Dopuki nie pisaliście o nich to nie było zniszczeń.

Top