Przegrany Grunwald

Z czym może kojarzyć się słowo Grunwald? Oczywiście z wygraną bitwą pod Grunwaldem w 1410 roku. Wtedy to król polski Władysław II Jagiełło rozgromił wojska krzyżackie.
Na pewno też kojarzy się z obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” namalowanym w 1878 roku.
Jadąc drogą nr 10 w kierunku Kobylanki mijamy po lewej stronie zabudowania dawnej Leśniczówki Morawsko. Urząd leśniczego w latach 80-tych ubiegłego wieku został przeniesiony na Sławociesze. Potem zabudowania były wykorzystywane jako mieszkania dla pracowników leśnictwa, teraz to miejsce zajęli bezdomni. Wszystko powoli ulega dewastacji i popada w ruinę. Ruinę podobną do pozostałości po dawnym Zajeździe Grunwald znajdującym się obok zabudowań. Zajazd został założony jeszcze w XIX wieku, a nazwa zapewne miała związek z gminą Grünwald w Bawarii, skąd pochodził założyciel. Czas świetności tego miejsca jednak już dawno przeminął. Po zabudowaniach zajazdu pozostały tylko resztki fundamentów i schodów widocznych z drogi nr 10.
Miejsce to miało być objęte opieką konserwatorską. Jest nawet odpowiedni wpis w Planie Rozwoju Lokalnego na lata 2004-2013 Gminy Kobylanka.
Jak dawniej wyglądało to miejsce można zobaczyć w galerii Portalu Prawobrzeża
Jak wygląda teraz? Zapraszam do galerii zdjęć

Komentarzy: 2 do Przegrany Grunwald

  1. terra pisze:

    Rzekłbym – bolączka niekompetencji konserwatorów zabytków i to nie tylko w naszym regionie.

  2. ngbo pisze:

    Cały budynek z „obejściem” potrzebuje natychmiastowej pomocy! Za kilka lat nie będzie możliwości podziwiać tej pięknej architektury ryglowej nie wspominając o ciekawym drewnianym detalu. Ale co my możemy z tym niszczejącym faktem zrobić? Mam nadzieję, że ten album ze zdjęciami nie będzie jedyną pamiątką po Leśniczówce Morawsko.

Top