Szczecińskie dzieje wizerunku św. Mikołaja

“Wykłady z historii regionu” to nazwa kolejnego cyklu, w którym przedstawiane są informacje o Szczecinie i okolicy. Wszystkie spotkania prowadzi szczeciński przewodnik – Przemek Głowa. W najbliższą środę (28 grudnia) tematem przewodnim wystąpienia będzie postać św. Mikołaja i jej szczecińskie “tropy”. Początek o godzinie 17.00 w Zamku Książąt Pomorskich.

Przy okazji dwusetnej rocznicy spalenia kościoła św. Mikołaja na Starym Mieście Przemek Głowa opowie o śladach niezwykle popularnego w Szczecinie patrona. Św. Mikołaj, którego imię w języku greckim oznaczać miało „zwycięstwo ludu”, był opiekunem wielu lokalnych gildii, parafii i kościołów wszystkich wyznań. Co więcej, ostatnie świątynie pod wezwaniem biskupa z Miry – w tym największej w Szczecinie cerkwi – zostały wybudowane już w XXI wieku, zatem tradycja odwoływania się pod jego opiekę jest wciąż żywa i warta uwagi. W ramach wykładu opowieść o losach szczecińskich instytucji będzie przeplatała się również z burzliwą historią wizerunku świętego.

“Wykłady z historii regionu” to inicjatywa Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Spotkania odbywają się w ostatnią środę każdego miesiąca i prowadzi je znana w środowisku lokalnej turystyki osoba. – Przemek Głowa jest chyba jednym z najbardziej charakterystycznych przewodników po ulicach i losach naszego miasta. Zaproszenie go do prowadzenia czterech zamkowych wykładów z historii regionu było wynikiem poszukiwania nietypowej formuły odczytu, ale wiązało też z chęcią postawienia Przemka w nietypowych okolicznościach i przed ciekawym wyzwaniem. Popularność prelekcji wskazuje, że poradził sobie świetnie – opowiada Jolanta Rybkiewicz z Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Podstawowe informacje o wydarzeniu:

  • termin: 28 grudnia 2011 (środa), godzina 17.00
  • miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)
  • prelegent: Przemek Głowa – przewodnik po Szczecinie
  • temat wykładu: “Szczecińskie dzieje wizerunku św. Mikołaja i fundacji pod jego wezwaniem od XIII w. aż po współczesność”

Źródło: sedina.pl

Top