Uroczystość Wszystkich Świętych AD 2011

Uroczystość Wszystkich Świętych zawsze gromadzi i jednoczy wszystkich przy grobach najbliższych. Często są to spotkania tylko raz w roku, właśnie z okazji tego Święta. Jest to Święto, które w szczególny sposób skłania żyjących do refleksji, nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością oraz duchowego kontaktu z tymi którzy odeszli.

Oni byli tym, czym my jesteśmy, a my będziemy tym, czym oni są…

Przed Świętem Zmarłych uczniowie ZS13 pod opieką nauczycieli odwiedzili miejscowe miejsca pamięci. Porządkowali groby, składali kwiaty i zapalali znicze na mogiłach byłych pracowników oświaty, księży i osób rozstrzelanych przez okupanta w Zubrzy koło Lwowa.

Na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Urodzajnej ruch panował od samego rana. Przy każdym grobie ktoś się krzątał. Nie zapomniano też o grobach poniemieckich, znicze paliły się wszędzie.

Cmentarz poniemiecki przy ulicy Stary Szlak nie jest czynnym cmentarzem. Tutaj także paliły się znicze, i także tutaj dotarła młodzież z ZS13 z wiązanką kwiatów. Ktoś zapalił świeczki, ktoś inny po prostu tylko przyszedł, wszak człowiek żyje tak długo, jak trwa o nim pamięć.

Cmentarz w Zdunowie jest drugim nieczynnym cmentarzem naszych osiedli. Tu nie było żadnych śladów odwiedzin, nikt nie zapalił znicza. Zapomnieliśmy.

W galerii zdjęć fotki z cmentarza przy ulicy Urodzajnej

Top