Przystanki na poziomie

Już wkrótce na jednym z naszych osiedli rozpocznie się nowa inwestycja. W ubiegłym tygodniu Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wyłonił wykonawcę dla zadania pn.: „Budowa peronów autobusowych oraz chodnika z odwodnieniem w pasie drogowym ul. Tczewskiej w Szczecinie”.
Zwycięzcą przetargu została firma PUP TRANS-NET S.A. z Polic. Za cenę 195.670,48 zł (brutto) przystanek Wielgowo Las nż całkowicie zmieni swoje oblicze. Po obu stronach jezdni powstaną perony przystankowe (31 m długości, 1,5 m szerokości – miejscami poszerzane) przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i niewidomych. W projekcie przewidziano zastosowanie płytek ryflowanych ze specjalnymi wypukłościami umożliwiającymi osobom niewidomym lokalizację oraz zachowanie bezpiecznej odległości od krawędzi chodnika. Dodatkowym ułatwieniem dla wsiadających i wysiadających z pojazdu mają być specjalne krawężniki systemowe, dzięki którym różnica między poziomem podłogi autobusu a poziomem peronu nie powinna przekraczać kilku centymetrów (zależne jest to od umiejętności kierowcy w podjeżdżaniu na taki przystanek). Obydwa takie rozwiązania zostały zastosowane w Szczecinie dopiero w dwóch miejscach: na przystanku pod Urzędem Miasta oraz na nowych przystankach autobusowo-tramwajowych na Bramie Portowej. Jak możemy przeczytać w dokumentacji projektowej zarówno perony jak i chodniki będą wygrodzone barierami dla pieszych. Ponadto przy przejściu dla pieszych zainstalowane zostaną znaki aktywne D-6 zasilane baterią słoneczną. Przewidywany czas zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2011 r.

Autor: Krzysztof Aloksa
Lokalizacja – material inwestora
Projekt – material inwestora

Film pokazujący podjazd autobusu na przystanek z krawężnikami systemowym:

Komentarzy: 19 do Przystanki na poziomie

 1. kwicoł pisze:

  Czy ktoś kto podjął decyzje o budowie w tamtym miejscu to się zastanowił? Może lepiej zmodernizować przystanek przy szpitalu!
  Pomyślcie o przesunięciu przystanku przy stacji w zatokę. Autobusy nie będą blokować pasa ruchu.A tak w ogóle to tamten przystanek miałby być zmodernizowany dla JELENI czy ZAJĘCY?

 2. POGOŃszczecin pisze:

  bez kitu lepiej w zdunowie to zrobic tam jest szpial itp i wiele osob jest niepelno sprawnych a na tczewskiej po co??? dla bezdomnych??ja do bezdomnych nic nie mam al po co

 3. Krzysztof Aloksa pisze:

  Można przypuszczać, że przystanek został zaprojektowany (z takim rozmachem) z myślą o przyszłej strefie ekonomicznej, którą będzie obsługiwał za co najmniej 1-2 lata.

 4. B.... pisze:

  …a bo bezdomni to nie mają prawa bezpiecznie przechodzić przez jezdnię?? Poza tym jest jeszcze Osada Leśna i tam to dopiero ludzie mają tragedię, kiedy późnym wieczorem wysiadają z autobusu prosto w łąkę. W dodatku jest bardzo ciemno i są totalnie niewidoczni. Brawo!! Ja uważam, że ten pomysł jest bardzo dobry.

 5. kwicoł pisze:

  Krzysztofie z całym szacunkiem, ale dalej twierdzę że przystanek będzie dla „Jeleni” przez 1-2 lata.Poco mrozić pieniądze?! Czy zastanowiłeś się czy przyszła strefa powstanie?Jest o niej cicho. Kto podjął (wg. mnie) tak bzdurną decyzje o budowie w tym miejscu?. A może wiesz z czego będzie on zrobiony w środku lasu- powinien być z drewna (UNIA mówi o ekologi)bo za takie pieniądze, prawie 200000 tyś zł.to postawią (cytat.z takim rozmachem) POZŁACANY PRZYSTANEK DLA JELENI
  pozdro.

 6. Krzysztof Aloksa pisze:

  Nie neguję Twojego zdania kwicoł.
  Lepiej chyba jednak zamrozić pieniądze niż później wydawać dodatkowe na poprawki. To, że o przyszłej strefie jest cicho nie znaczy, że nic się w tej sprawie nie dzieje. W lipcu tego roku zwycięzcą przetargu w trybie zaprojektuj i zbuduj została firma Musing sp. z o.o. ze Szczecina. W chwili obecnej trwają prace projektowe. Pierwsze widoczne efekty będziemy mieli okazje zaobserwować w maju/czerwcu 2012 r., kiedy to rozpoczną się prace budowlane.

 7. marcinis pisze:

  To jest mało istotne, że ten przystanek ma płytki dla niewidomych albo krawężnik dla autobusu. Niewidomy i tak sam tu nie dojdzie a autobus i tak ma bardzo wąską jezdnię i małe pole manewru. Pytanie brzmi: dlaczego nie ma zatok? Miejsce jest bo od strony Osady Leśnej działka jest miejska. Odpicują ten przystanek i zostanie na długie lata. Tylko, że takie projektowanie to tylko stwarza zagrożenia.
  A to czego potrzeba najbardziej to ścieżka pieszo-rowerowa z samego Wielgowa do samego Dąbia i do Płoni. Oddalona od jezdni o kilka metrów tak jak tu:

  http://imageshack.us/photo/my-images/809/zdjcie0130m.jpg
  http://imageshack.us/photo/my-images/821/zdjcie0131h.jpg/

  Wiadukt na Tczewskiej powinien być poszerzony dla rowerów tak jak zrobiono na moście Cłowym a ostatnio na wiadukcie za Basenem Górniczym. No ale ten wiadukt zostanie wysadzony w powietrze a usprawiedliwieniem będzie „strefa” i nowy węzeł.

  P.S. Strefa ekonomiczna w Dunikowie ma już swój znak. Jak rozwalą już wiadukt na Tczewskiej to będziemy jeździć przez (rozkopaną na dwa lata) ul. Struga.

  http://www.szczecin-wielgowo.pl

 8. ola pisze:

  NA UL.BRYCZKOWSKIEGO OD STRONY DĄBIA JEST ŁADNY I WYSOKI CHODNIK TYLKO ŻE I TAK KIEROWCA SIĘ ZATRZYMA ŻE Z BUSA TO TRZEBA WYSKOCZYĆ ŻEBY STANĄĆ NA CHODNIKU I MAŁO TEGO PRZYSTANEK JEST NA ŻĄDANIE ALE JAK KTOŚ JEDZIE PIERWSZY RAZ TO NIE WIE BO W BUSIE JEST PRZYSTANEK OSADA LEŚNA NA Ż PRZYSTANEK RADIOSTACJA NA Ż I BRYCZKOWSKIEGO JUŻ NIE MÓWI ŻE JEST NA ŻĄDANIE I NIKT NIE NACISKA A KIEROWCA JEST CHAMSKI ŻE NIKT NIE NACISKA A CHCE ŻEBY SIĘ ZATRZYMAŁ PROSZĘ SPRAWDZIĆ Z POZDROWIENIAMI OLA

 9. ktosik pisze:

  Często jeżdze do centrum z dzieckiem Wsiadam na pseudo przystanku Lutyków Zdaża się i to b.często iż avobusy niskopodłogowe sa tylko z nazy Proszac kierowce o zniżenie twierdzi iż nie działa To po jaką k…a m…ć budować tego typu przystanki P. vel Aloxa zastaoówcie sie czy warto wydawać pieniadze w błoto? OWSZEM koło szpitala taki przystanek by sie przydał Kolejna sprawa Gdy byłem członkiem jednej ze szczecińskich parti został zatwierdzony projekt budowy oczyszczalni ścieków dla Wielgowa Gdzie? A własnie od przystanku Wielgowo las idąc do torów poprzez dzierżawione pole p.Chrześniaka Zamiast wydawać pieniadze na pierdoły zacznijcie wydawac je z sensem Tak jak prosiłem o oświetlenie drogi przy vl.Przedwiośnie 30 do zakretu z ul.Gościniec A ciemno robi sie coraz szybciej Bo o asfalcie w str ul.Tatarakowej do przejazdv nie wspomne A wiec p Aloxa przemyślcie raz jeszcze te plany inwestycji POZDRAWIAM KTOSIK:-)

  • Krzysztof pisze:

   Najlepiej palić głupa i udać anonima.

   • ktosik pisze:

    TAk jest najlepiej dorwac się do stołka panie Aloksa i palic głupa To każdy potrafi a potem kadencta minie i powiedziec K…A FAJNIE SIĘ ŻADZIŁO DARMOWA KASE SOBIE NA KONTO NABIŁO A LUDZIOM GŁUPIA NADZIEJE SIE ZROBIŁO ciekaw jestem ile już żeście pieniędzy wydali? Bo jak narazie to prócz pogłębienia rowów i dodania paru elementów na placu zabaw to nic nie zrobiliście :-)

    • jacek pisze:

     Przykro jest czytać takie bzdury „panie”ktosik. Takimi stwierdzeniami wprowadza „pan” w błąd czytających tą stronę. Było wielokrotnie wyjaśniane i powtórzę:
     jedyne pieniądze z budżetu Rady otrzymuje (dietę) przewodniczący w kwocie 240zł miesięcznie, pozostali członkowie w tym P. Aloksa nie otrzymują żadnych gratyfikacji.
     Jeżeli chodzi o doposażenie placu zabaw to pieniądze uzyskaliśmy od Komisji Inicjatyw Społecznych.
     A załatwienie czyszczenia rowów zajęło mi prawie 3 miesiące chodzenia po różnych wydziałach: ZDiTM, ZUK, WGKiOŚ, Zarząd Melioracji.
     Rozmawiałem z Panem swego czasu że zbyt późno powiedział mi Pan o doświetleniu i utwardzeniu ul.Gościniec, Przedwiośnie czy Tatarakową. Utwardzanie i oświetlenie ulic nie jest finansowane z budżetu Rady Osiedla. Mam cichą nadzieje że więcej pan ktosik nie będzie pisał takich bzdur!
     Każdy mieszkaniec ma prawo do wglądu, do budżetu RO- zapraszam.
     PROSZĘ, piszących do tej strony aby nie obrażali tych co dla nich i za nich pracują.
     Pozdrawiam mieszkańców naszych osiedli oraz wszystkich odwiedzających stronę wielgowo.pl
     Jacek Malczewski

 10. marcinis pisze:

  Budowa węzła „Tczewska” wraz z przebudową autostrady A6 na odcinku od Kijewa do węzła „Rzęśnica” – odcinek od km 90 265 do km 92 500 #I etap#

  Kontrakt wygrał Budimex za 12 265 835,71 PLN

  Data rozpoczęcia robót : 2011-10-12
  Data zakończenia robót : 2012-10-04

  Ciekawe czy to coś zmieni w kursowaniu autobusów.

 11. Teresa pisze:

  Panie „Ktosik”, „Kwicoł”i inni sceptycy, jak śpiewa Sylwia Grzeszczak: „cieszmy się z małych rzeczy”. Nie będę wnikać gdzie taki przystanek jest bardziej potrzebny. Z pewnością przy szpitalu…., być może też w innym miejscu. Nikt nie konsultował tej inwestycji z Radą Osiedla czy z mieszkańcami ale powinniśmy się cieszyć, że coś się robi dla Wielgowa, a mieszkańcy Osady Leśnej nie będą wysiadać z autobusu prosto w chaszcze.
  Jeszcze jedno do Pana „Ktosika”. Pieniędzmi rządzi Rada Miasta Szczecin. Nasze plany inwestycyjne, które zgłaszamy od wielu lat jako Rada Osiedla Wielgowo-Sławociesze są niezmienne: kanalizacja, oświetlenie ulic, chodniki, ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne itp. itd. To są dla nas i wszystkich mieszkańców priorytety!
  Cóż z tego, że my piszemy jak i tak nic praktycznie od nas nie zależy :-( Ręce opadają!!!
  Pozdrawiam wszystkich komentujących :-)

 12. Iza pisze:

  Żeby nie RADA OSIEDLA I GRZYBY to nikt by nie wiedział gdzie jest WIELGOWO rano jest tyle grzybiarzy że do busa nie ma jaj się dostać jest koszmar zapraszam radnych na BASEN GÓRNICZY lub na przystanek BRYCZKOWSKIEGO I ZDUNOWO-SZPITAL LUDZIE DO PRACY NIE MOGĄ SIĘ DOSTAĆ I TEN PROBLEM JEST OD LAT

 13. jacek pisze:

  Do wszystkich piszących i odwiedzających tę stronę, mieszkańców Wielgowa. Spróbuję ostudzić emocje.
  Na przykładzie przyszłej przebudowy przystanku (Wielgowo Las) powstało wiele kontrowersji co do lokalizacji tak „nowoczesnego” przystanku.
  Najprawdopodobniej nie było by tych (takich uszczypliwych) komentarzy gdyby ZARZĄD DRÓG i TRANSPORTU MIEJSKIEGO konsultował wszelkie działania na terenie Rady, z RADĄ OSIEDLA.
  Pozwolę sobie przytoczyć cytat ze Statutu Rad Osiedli

  – Rady Osiedla są jednostkami pomocniczymi Gminy Miasta Szczecin…- one wiedzą co jest najlepsze dla osiedla.

  Tak proszę Państwa Nasze Władze, (urzędnicy) traktują Was mieszkańców i Radę Osiedla. Nie dotyczy to wszystkich merytorycznych wydziałów Rady Miasta.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich mieszkańców naszych Osiedli
  Jacek Malczewski.

 14. terra pisze:

  Faktycznie jest to kontrowersyjna decyzja. Szczecin będzie szczycił się posiadaniem nowoczesnego przystanku w szczerym polu, gdzie ruch jest niewielki. Brawo!

 15. marcinis pisze:

  Przystanek jest potrzebny – to oczywiste nie tylko dla mieszkańców Osady Leśnej.

  Można przy tej okazji wypisywać różne głupoty ale proszę ponownie administratora by nie przepuszczał wypowiedzi zawierających wulgaryzmy Nie należy również na te chamskie odzywki odpowiadać (Panie Jacku).

  Powtórzę moje uwagi do planowanego przystanku:
  Dlaczego nie będzie zatok autobusowych skoro są na każdym przystanku w lesie a tu miejsca nie brakuje? Czy samochody mają ryzykować przy próbie wyprzedzania? Zamiast tego mydli się oczy płytkami dla niewidomych i specjalnymi krawężnikami podczas gdy jezdnia jest tak wąska, że autobusy się ledwo mijają więc nie ma obawy, że stanie za daleko od krawężnika.
  A najpilniejszą inwestycją dla naszych osiedli pozostają ścieżki pieszo-rowerowe do Płoni i Dąbia.
  I nie są to uwagi do Rady Osiedla a jedynie wskazówki na co należy zwrócić uwagę gdy magistrat planuje jakąś inwestycję.

  http://img80.imageshack.us/img80/2266/fotrow.jpg
  Shot at 2011-10-11

  http://img10.imageshack.us/img10/4075/foraut.jpg
  Shot at 2011-10-11

Top