Wybory parlamentarne już 9 października 2011

Lokale wyborcze będą czynne do godz. 21, niewykluczone, że przez dwa dni. Część Polaków zagłosuje korespondencyjnie.

Tegoroczne wybory zaplanowano wstępnie na 23 października – taka data padła po zjeździe zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej. Ostateczny termin ustalił jednak prezydent, który rozważał również głosowanie na początku listopada.

Niezależnie od oficjalnej daty tegoroczne wybory zostaną przeprowadzone według nowych przepisów. Wprowadzi je znowelizowany kodeks wyborczy, który zebrał wszystkie dotychczasowe ordynacje wyborcze w jeden dokument. Znalazło się w nim również kilka nowych zasad.

Lokale wyborcze otwarte przez dwa dni

Kodeks przewiduje możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich rodzajach wyborów, w tym w parlamentarnych. O tym, czy będą one trwały jeden czy dwa dni, ma decydować osoba je zarządzająca. W przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich – marszałek Sejmu, a parlamentarnych – prezydent.

Ujednolicono również godziny, w których mają być otwarte lokale wyborcze. Teraz we wszystkich wyborach głosowanie będzie się odbywało miedzy godziną 7 a godziną 21. Ostatnio posłów i senatorów wybieraliśmy od godziny 6 do godziny 20.

Jednomandatowe okręgi wyborcze

Dotychczas w głosowaniu na senatorów okręgi były wielomandatowe i wybierano w nich od 2 do 4 osób. Od tegorocznych wyborów będzie 100 okręgów jednomandatowych, a każdy komitet wyborczy będzie mógł zgłosić tylko jednego kandydata na senatora w okręgu. Wyborca będzie mógł natomiast oddać głos tylko na jedna osobę.

Kto zagłosuje korespondencyjnie?

Taka możliwość pojawi się dla Polaków, którzy w czasie wyborów będą przebywali poza granicami naszego kraju. Oddadzą oni głos na odległość, jeśli najpóźniej 15 dni przed wyborami powiadomią o chęci głosowania konsula. Będzie można to zrobić osobiście lub pisemnie, telefonicznie albo przez internet.

10 dni przed głosowaniem dostaniemy wówczas tzw. pakiet wyborczy. Znajdziemy w nim zaadresowaną kopertą zwrotną, karty do głosowania, kopertę na karty do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie oraz instrukcję, jak oddać prawidłowo oddać głos.

Po wypełnieniu karty do głosowania wyborca włoży ją do koperty na kartę, którą zaklei, a następnie umieści w kopercie zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem. Kopertę trzeba wysłać na własny koszt do konsula. Ten przekaże naszą kartę właściwej obwodowej komisji wyborczej. Jeśli koperta nie dotrze na czas, to zostanie zniszczona bez otwierania.

Ile kobiet na listach wyborczych?

Lista wyborcza z kandydatami na posłów czy senatorów nie będzie zarejestrowana, gdy nie zostaną spełnione proporcje dotyczące płci. Według przepisów musi się na niej znaleźć nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn.

W sytuacji, gdy na liście będą się znajdowały jedynie trzy osoby, to jedną będzie obowiązkowo kobieta lub mężczyzna.

Koniec z reklamą wyborczą w telewizji

Według nowych przepisów komitety wyborcze nie będą mogły zamieszczać w telewizji i radiu płatnych spotów wyborczych. Taka możliwość pozostanie jednak w prasie drukowanej oraz w internecie. Kodeks wyborczy zakazuje również umieszczania na budynkach czy przy drogach plakatów i haseł wyborczych o powierzchni większej niż 2 m kw.

PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. 2011 nr 21 poz. 112). Dokument wejdzie w życie dnia 1 sierpnia 2011 roku.

Źródło: Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Jeden komentarz do Wybory parlamentarne już 9 października 2011

  1. POGOŃszczecin pisze:

    LUDZIE NIE DAJCIE SIE SCHŁAMIĆ NIE GŁOSUJCIE! KAZDY WASZ GLOS TO PIENIĄDZE DLA SPOŁECZEŃSTWA! POSTAWMY NA MŁODZIESZ!!!! NIE DAJCIE SIE NABIERAC W SONDAŻE! KAŻDY MA SWÓJ ROZUM!!!!!! OD 5LAT MOGE GŁOSOWAĆ I NIE ZAGŁOSOWAŁEM ANI RAZU!!!!

Top