Ekodomki EKO AB w Wielgowie i Sławocieszu

System EKO AB to nowoczesny i nowatorski sposób segregacji i gospodarki odpadami komunalnymi. Zakłada on, że głównym ogniwem odbioru odpadów są pawilony kontenerowe, popularnie zwane ekodomkami, do których mieszkańcy sami dostarczają odpady ze swoich gospodarstw domowych. Oczywiście odpady są wstępnie segregowane w domu i dostarczane w workach do ekodomków. Pracownik ekodomku na bieżąco segreguje je dokładniej. Potem surowce są sprzedawane do firm recyklingowych, odpady organiczne producentom kompostu, a reszta – czyli około 20% trafia na wysypisko. Z założenia jeden domek może obsłużyć około 1000 mieszkańców, czyli 200-300 rodzin.

Nasze osiedla dostały propozycję, aby zostać uczestnikiem pilotażowego programu wdrożenie ekodomków na naszym terenie.

Jeden z ekodomków miałby stanąć w pobliżu projektowanego placu rekreacyjno-sportowego przy ulicach Drwali i Sadowej. Pracownik ekodomku oprócz obowiązków wynikających z sortowania odpadów miałby także sprawować pieczę nad placem i sprzętem.

Czy ekodomki staną na naszych osiedlach jeszcze nie jest przesądzone. Wszystko jeszcze jest w fazie projektu.

Jeden komentarz do Ekodomki EKO AB w Wielgowie i Sławocieszu

  1. Janusz pisze:

    Pomysł dobry. Tylko czy się przyjmie? Co będzie miał przeciętny mieszkaniec z tych domków? Więcej roboty – bo trzeba sortować śmieci, więcej zajętego miejsca – bo zamiast jednego pojemnika będzie parę worków, będzie musiał mieć jakiś transport, wreszcie będzie musiał także zapłacić za przyjęcie worków, na pewno nie przyjmą za darmo. Teren Wielgowa i Sławociesza jest spory, do punktu nie będzie blisko, co się wiąże z wydłużeniem czasu wyniesienia śmieci. W osiedlach z blokami mieszkalnymi to ma sens, ja jednak wątpię, że będziemy nosić worki ze śmieciami kilometr lub więcej. A co w porze zimowej jak będzie śnieg? Większość naszych ulic nie jest odśnieżana, nie bardzo wyobrażam sobie wędrówki z workami w takich warunkach.
    Ale w sumie jestem za.

Top