Czeka nas druga Wenecja

Opady deszczu i utrzymujący się wysoki stan wód gruntowych powoduje zalewanie piwnic i podtopienia budynków. Temat ten już był poruszany na tej stronie we wpisie Woda zalewa Ci piwnicę? To ją zasyp! Od tamtej pory minęło pół roku, a piwnice są nadal zalewane. Jedną z domniemanych przyczyn jest brak odpowiedniej drożności rzeki Płonia i strumyka Chełszcząca. Oba cieki wodne są mocno zamulone i zanieczyszczone. Także rowy melioracyjne dawno przestały spełniać swoją funkcję. Cały istniejący system melioracji nie jest w stanie odprowadzić wystarczającej ilości wód.
W ostatnim czasie tylko rowy wzdłuż ulicy Tczewskiej w kierunku Dąbia zostały wyczyszczone i pogłębione, ale jest to kropla w morzu potrzeb.

Komentarzy: 2 do Czeka nas druga Wenecja

  1. Darek pisze:

    To niech się pan przejdzie choć raz wzdłuż rzeki płoni i zobaczy jaka jest teraz i nie pisze że wyczyszczone zostały tylo rowy wzdłuż Tczewskiej,na całym odcinku most w płoni-most autostrady zostały usunięte wszystkie drzewa,krzaki i troszkę poglębione a poziom wody w płoni nie jest wysoki i identycznie jest na rzecze chełszczącej przy swym żródle(ledwo co jest wody same błoto a na tczewskiej widzimy już co innego więc ta woda juz jestwylącznie z wód która spłynie z pół/łak.

    • rwpb pisze:

      Tak, rzeka Płonia została oczyszczona z drzew i innych przeszkód. Nie został jednak usunięty muł, nie zostało oczyszczone dno rzeki. Poza tym rzeka Płonia to nie rów melioracyjny, a o rowy melioracyjne mi chodziło. Proszę się spytać starszych jak głęboki był kiedyś strumyk Chełszcząca – jak jest teraz można samemu sprawdzić. Proszę się też spytać jak wyglądały kiedyś rowy melioracyjne, a jak wyglądają teraz i ile wody mogą odprowadzić.

Top