Płonia wlewa się do Chełszczącej

W rzece Płonii dawno nie było tak wysokiego stanu wody. Podobnie jak w jeziorze Miedwie, z którego Płonia bierze swój początek. Strumień Chełszcząca był kiedyś zasilany wodami Płoni, potem przepust zastał zasypany i Chełszcząca zbierała tylko wody z łąk. Na skutek wysokiego stanu wód gruntowych nie tylko w naszym regionie znacznie podniósł się także poziom wód w rzekach i zbiornikach wodnych. Wody z rzeki Płonia przerwały zasypany przepust i wlewają się do Chełszczącej. Czy ten przelew do Chełszczącej może być niebezpieczny dla mieszkańców Sławociesza, bo rzeczka już zwiększyła znacznie swój nurt? Chełszcząca w latach 70-tych regularnie zalewała łąki od nieistniejącego obecnie przejazdu kolejowego Tatarakowa-Lutyków aż pod autostradę. Trochę starsi pamiętają lodowisko i najlepszy plac zimowych zabaw na łąkach. Faktem jest, że jednak dawno nie było żadnej większej melioracji na łąkach i spora część rowów po prostu przestała istnieć. Sama Chełszcząca też wymaga odmulenia i udrożnienia.
Zapraszam do obejrzenia zdjęć, które nadesłał Bartosz Jędrejek

Komentarzy: 3 do Płonia wlewa się do Chełszczącej

 1. marcinis pisze:

  Nie dawno wzdłuż ulicy Tczewskiej wykarczowano zarośla i pogłębiono rowy z obu stron ulicy. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji w ramach jakiego zadania wykonano te prace. A to chyba jeszcze nie koniec bo brakuje tam kilku przepustów pod wjazdami na pola.

 2. jacek pisze:

  Pogłębienie, oczyszczenie i udrożnienie rowów odbyło się na początku grudnia (były bardzo ciężkie warunki atmosferyczne).
  Prace zostały wykonane na zlecenie WGKiOŚ. Przepusty, które zostały rozkopane zostaną naprawione po opadnięciu wód.
  Przy okazji chciałbym poinformować, że będą pogłębiane kolejne rowy.
  Jacek Malczewski

 3. jacek pisze:

  Od 2 lat Rada Osiedla zwracała się do Zarządu Melioracji o pogłębienie i odmulenie rzeczki Chełszcząca. W ub.roku została wykonana tylko część prac w I części górnego biegu. Oczyszczono koryto rzeki ze śmieci, wodorostów i częściowo z mułu. Na więcej nie było pieniędzy.
  Również jak w przypadku rowów melioracyjnych (inny właściciel) obiecano pogłębienie Chełszczącej w br.
  Jacek Malczewski

Top