Średniowieczne ślady

Wiemy, że oficjalnie Welgowo zostało założone w 1748 roku. Jednak część badaczy w tym profesor Białecki twierdzi, że na tych terenach była już próba osadnictwa w średniowieczu. Poza tym przy Chełszczącej, chyba podczas prac nad AZP natrafiono na ślady datowane na starożytność. To wszystko wiemy bo napisano o tym w książkach. Mam jednak do Was jako mieszkańców pytanie: czy słyszał ktoś o natrafieniu na ciekawe, w sensie archeologicznym, odkrycia z tych trenów, które mogłyby zmienić cezurę roku 1748? W Wielgowie sporo się buduje. Gdy ktoś natrafia na coś interesującego dla archeologów to bardzo często to ukrywa przez wypaczone w tym temacie prawo, które obciąża inwestora kosztem badań archeologicznych. Ludzie wolą zatuszować sprawę, niż przerywać budowę na długie miesiące i jeszcze za to płacić!
Słyszałem relacje od budowlańców, że rzekomo natrafiono w Wielgowie podczas kopania fundamentów na średniowieczne dymarki, czyli ślady po wytopie rudy w średniowieczu. Czy ktoś z Was natrafił na coś takiego lub słyszał podobne rewelacje? Takie informacje są dla mnie bardzo ciekawe a na forum można opisać to anonimowo.

autor: Tomek W.

Komentarzy: 3 do Średniowieczne ślady

 1. PSZ pisze:

  Witam :)

  Słyszałem od pewnej pani archeolog, że na lewym brzegu Chełszczącej, jakieś 200m na południe od mostku na Tczewskiej (tzw. ‚Załamanego’), tuż pod darnią, znajdują się dość spore ‚pokłady’ jakiegoś żużlu powytopowego czy czegoś w tym rodzaju.

  pzdr :)

  • Tomek W. pisze:

   Ciekawe informacje :)
   Nie słyszałem o nazwie „Załamany mostek” ale Chełszcząca ma chyba tylko jedno przejście pod Tczewską. Właśnie w tej okolicy natrafiono na substancję archeologiczną podczas prac nad Archeologicznym Zdjęciem Polski. Tylko z tego co pamiętam tam były ślady po „wizytach” dawnych mieszkańców a nie po siedzibach czy dymarkach?
   Może wiesz coś więcej na temat tego żużlu, na jakie lata można go datować itd?
   W sumie to z tego miejsca niedaleko do Hammermühle (Rudnik) a tam jak sama nazwa wskazuje podobno w średniowieczu wytapiano rudę. Rudnik mnie zawsze ciekawił. Jest w środku lasu ale Przepływa tam Płonia, były młyny, wytapiali rudę…

 2. rwpb pisze:

  Uzupełnienie Tomka W.:
  Przesyłam screen na którym zaznaczyłem, miejsce które chyba opisał
  PSZ.
  Nie wiem czy o to PSZ’owi chodziło ale może warto to dodać do tego
  wątku?

  pozdrawiam
  Tomek

  mapka

Top