Pismo do mieszkańców

Szanowni Państwo!
Mieszkańcy Wielgowa, Sławociesza i Zdunowa

Mija kolejna kadencja samorządu. Moja już druga. Kadencja, która w swojej przeszłości pozwoliła na zwrócenie uwagi włodarzom naszego miasta, że Wielgowo, Sławociesze i Zdunowo – choć tak odległe od centrum – warte jest inwestowania. Tak się mogło stać tylko dlatego, że mieliśmy swojego przedstawiciela w Radzie Miasta Szczecin.
Dzięki Państwa poparciu miałem przyjemność i obowiązek reprezentowania nas, we wszystkich dziedzinach życia na forum Miasta. Najwięcej jednak uwagi i czasu poświęcałem pracom związanym z rozwojem naszych osiedli. Nasze bezpieczeństwo i poprawa jakości życia było, jest i będzie moim priorytetem i celem nadrzędnym. Choć udało się wiele zrobić i wdrożyć pewne programy takie jak:

W dziedzinie oświaty:

 • remont kapitalny i przebudowa naszej szkoły wraz z zapleczem sportowym i stacją oczyszczania, gdzie wyremontowaliśmy starą część szkoły, przebudowaliśmy, powiększyliśmy i doposażyliśmy salę gimnastyczną. Całość przeszła termomodernizację
 • utrzymanie statusu szkoły wielofunkcyjnej. Były podjęte decyzje do wyprowadzenia Gimnazjum do innej dzielnicy (Dąbie i Płonia). Dzięki naszym staraniom i stanowczej postawie, utworzono Zespół Szkół nr 13, który łączy obie szkoły. Podstawową i Gimnazjum.
 • w chwili obecnej rozpoczyna się modernizacja naszej Filii Przedszkola. Zaczynamy od (dawno oczekiwanego) remontu dachu. W dalszej perspektywie jego rozbudowa lub budowa zupełnie nowego. Po wybudowaniu nowego ten budynek pełniłby inną funkcję społeczną naszego osiedla.

W dziedzinie sportu i rekreacji:

 • wykonaliśmy na razie dwa place zabaw dla naszych dzieci. W Wielgowie przy ul. Bałtyckiej i w Sławocieszu przy ul. Drwali. Trwają prace zmierzające do ich zabezpieczenia i oświetlenia.

W dziedzinie gospodarki komunalnej:

 • poprawa nawierzchni dróg naszego osiedla, w tym przebudowa gruntowna ulicy Bałtyckiej.
 • przeprowadzenie remontów mostków na rzece Chełszcząca.
 • remont i wymiana oświetlenia ulicznego, w tym wykonanie chodnika i oświetlenia ul. Borowej.
 • Opracowywany jest projekt na wykonanie instalacji oświetleniowych w ulicach nowopowstałych i brakujących.
 • stałe utrzymanie czystości w naszych osiedlach – poprzez pilotażowe wprowadzenie programu „Gospodarza Osiedla”, gdzie pod nadzorem naszej Rady Osiedla, stale pracuje dwóch pracowników wykonujących prace porządkowe i konserwacyjne.

W dziedzinie transportu i komunikacji:

 • uregulowanie więźby komunikacyjnej (autobusowej) na terenie naszych osiedli. Autobus nr 73 obsługuje oprócz Osady Leśnej – nasze wszystkie osiedla – Wielgowo, Zdunowo, Sławociesze.
 • wprowadzenie linii pospiesznej „G” . W prawdzie kursuje tylko w godzinach szczytu i w czasie funkcjonowania szkół – jest doskonałym uzupełnieniem komunikacyjnym naszych osiedli z centrum miasta. Wiele razy usiłowano przy różnych okazjach zlikwidować tę linię ze względów ekonomicznych, bądź przekierować ją do Jezierzyc. Wszystkie te próby były … nadaremne.
 • budowa pętli autobusowej (nawrotki) u zbiegu ulic Bryczkowskiego/Borsuczej/Borowej.

Nadal pozostaje nam wiele do wykonania – są to zadania, które postawiłem sobie jako cel nadrzędny na najbliższą kadencję.
W dziedzinie inwestycji:

 • priorytetem dla naszych osiedli jest wykonanie kanalizacji. Na ostatniej Sesji Rady Miasta uchwaliliśmy wreszcie ostatnie poprawione plany zagospodarowania przestrzennego dla Wielgowa. To właśnie one blokowały i uniemożliwiały wykonanie projektu i dokumentacji uzbrojenia naszego osiedla. Dokumentacja wskaże gdzie wystąpi sieć kanalizacyjna zbiorcza, a gdzie będziemy mogli zastosować inne rozwiązania. Zabezpieczona kwota (400 tyś.) w budżecie miasta tego roku umożliwia uruchomienie procedur przetargowych na wykonanie projektu. Po wykonaniu projektu nastąpi wykonawstwo.
 • budowa ulic o normalnych parametrach. Po wybudowaniu całej infrastruktury podziemnej (woda, gaz. kanalizacja, instalacja oświetleniowa, będziemy mogli przystąpić do budowy normalnych ulic z chodnikami odpływami itp.
 • tworzymy ekonomiczną podstrefę przemysłową tzw. Unikowo Trzebusz. W lipcu tego roku, premier rządu podpisał zgodę na jej utworzenie. Jest to miejsce, gdzie dzisiaj działa między innymi „INTER-GAZ”. Wykonanie Węzła Tczewska – zjazd z ulicy Tczewskiej na autostradę tak jak to było kiedyś, tylko teraz przy zachowaniu przepisowych parametrów zjazdu i wjazdu – pozwoli nam na wyprowadzenie przejazdu ciężkich samochodów (pociągów) z naszego osiedla.
 • budowa lub przebudowa naszego przedszkola z zespołem boisk zabawowo sportowym z wprowadzanego programu „GRYFUŚ”. Po wybudowaniu szkoły – czas na przedszkole i żłobek.

Komentarzy: 21 do Pismo do mieszkańców

 1. Tomek pisze:

  Warto byłoby coś zrobić z terenem po dawnym SAM-ie. Taka atrakcyjna działka a na niej ruina?

  • Władysław pisze:

   Sklep i teren o którym mowa jest niestety własnością prywatną. Obecny właściciel zakupił nieruchomość od Spółdzielni mieszkaniowej „DĄB”. Prawo polskie nie zezwala na jakąkolwiek ingerencję w własność prywatną. Jedynie co mogłem zrobić to:
   1. Zainteresować inne podmioty trudniące się handlem towarów żywnościowych i przemysłowych do zainwestowania (wybudowania) sklepu na terenie naszego osiedla. Żadna z liczących sie sieci sklepów „NETTO”, „LIDL”,”PIOTR i PAWEŁ”,”SPOŁEM” – nie zareagowały na moje zaproszenie do współpracy w tym temacie. Jedynie „NETTO” zgodziło sie przeprowadzić badanie naszego rynku, które niestety ocenili negatywnie. Za mało mieszkańców i nie leżymy przy trasie przelotowej, tak jak np Płonia. Była możliwość wydzierżawienia gruntu miejskiego na ten cel na preferencyjnych warunkach. Brak jakiegokolwiek zainteresowania. Właściciel tego nieszczęsnego sklepu (straszydła) zakupił go za cenę 170tyś. złotych, a według mojej wiedzy chciał go sprzedać za cenę o ponad 100tyś złotych większą.
   2. Nasze działania które prowadziliśmy w celu zabezpieczenia terenu i samego sklepu za pośrednictwem Policji i Straży Miejskiej, po za mandatami karnymi nie odniosły żadnego skutku. W chwili obecnej podobno właściciel zamieszkujący gdzieś w Stargardzie Szczecińskim nie podejmuje żadnej korespondencji.
   Chętnie udzielę wszelkiego wsparcia osobie, która podejmie się takiego zadania (wybudowania i prowadzenia sklepu) dla potrzeb naszych mieszkańców.
   Osoby, które w swoich ulotkach wyborczych obiecują, że sprawę „Samu” załatwią – po prostu oszukują. Wolę wierzyć w to, że nie mają wiedzy i nie znają prawa, niż w to, że robią to z premedytacją dla osiągnięcia własnych korzyści.
   Pozdrawiam
   Władysław

   • Tomek pisze:

    Dziękuję, że zechciał Pan odpowiedzieć. To sporo wyjaśnia.
    No cóż o ryneczku z latarniami, fontanną, kawiarnią i lodami latem możemy jedynie pomarzyć.

    pozdrawiam

 2. Barbara pisze:

  Nasze osiedla to ponad 3,5 tysiąca mieszkańców. Fakt, że na sporym terenie. Ale to są przecież normalni ludzie i mają normalne potrzeby. Dlaczego musimy robić zakupy na Słonecznym, czy w Dąbiu? Dlaczego nie ma jakiegoś większego sklepu? Czy naprawdę nie ma żadnej siły na te ruiny po SAMie?
  I jeszcze sprawa przejścia dla pieszych przez tory kolejowe pomiędzy ulicami Przylesie i Gościniec. Czy naprawdę trzeba czasami czekać nawet po dwadzieścia minut na otwarcie szlabanu? Czy jest to kwestia bezpieczeństwa, czy raczej lenistwa ze strony pracownika PKP?

  • Władysław pisze:

   W sprawie sklepu wypowiadałem się Tomkowi. Proszę przeczytać odpowiedź udzieloną poprzednikowi.
   Co do przejścia dla pieszych o którym Pani pisze przyznaję, że nie mam bladego pojęcia co jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Nikt nigdy mnie tym tematem nie zainteresował. Nie słyszałem problemu na posiedzeniach Rady Osiedla, nie informował mnie nikt z otoczenia naszej szkoły, ani nikt z mieszkańców. Sam nie korzystam z tego przejścia i nie miałem tej wiedzy. Obiecuję, że zainteresuję odpowiednie służby tym tematem i jeżeli będę miał jakąś wiedzę – natychmiast podzielę się z Panią.
   Pozdrawiam

   Władysław

 3. piotr pisze:

  Duzego sklepu nie bedzie dopoki w radzie osiedla bedzie zasiadac polowa wlascieli sklepikow osiedlowych.

 4. marcinis pisze:

  W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Wielgowa jest zapis zakazujący lokalizacji sklepu o powierzchni powyżej 400m2. Każdy Lidl, Biedronka albo Netto jest większy niż 400m2. A nawet reaktywacja tego zrujnowanego SAMu byłaby zakazana bo on też jest dużo większy.

  • Władysław pisze:

   To prawda, ale 400 m2 – to potężny sklep. Wąskim przejściem można połączyć takich 20 i będzie sieć sklepów o powierzchni 8000 m2, zgodna z prawem miejscowym. Tylko kto to wybuduje, i kto zainwestuje bez gwarancji zwrotu (zysku).

   • marcinis pisze:

    Ogłoszenia o wynajmie tej rudery cały czas są w internecie np.:
    http://www.domiporta.pl/details,197,113186283-Szczecin.asp
    wystarczy wpisać w google np.: sklep wielgowo. Cena kupna wzięta z kapelusza: 4mln netto.

    Na stronach agencji nieruchomości jest plan tego sklepu. Powierzchnia 836m2. W MPZP dla terenu na którym stoi czyli D.W.1168. U.TSB „dopuszcza się handel w obiektach o powierzchni użytkowej do 400m2”. To jednak dość poważne ograniczenie dla potencjalnych inwestorów. Ale chyba za bardzo wchodzimy w szczegóły.

    Teren będzie straszył tak jak były „grzybek” w centrum miasta bo chyba nie ma sposobu na takich właścicieli.

    A tak w ogóle Panie Władysławie wszystko OK, tylko PO mi się źle kojarzy, szczególnie w Szczecinie.

 5. sobek pisze:

  No, pan Dzikowski to od paru ładnych lat główny naczelnik Wielgowa. Nic w Wielgowie bez niego :)
  A swoją drogą jakby ujął w swoich tezach wyborczych sprawę tego SAMu, to miałby chyba 100% poparcia.

  • Władysław pisze:

   Szanowny Panie Sobek
   Służę mieszkańcom najlepiej jak potrafię. Mieszkańców naszych osiedli traktuję szczególnie. Nie wszystko jednak daje się załatwić tak jakbyśmy chcieli, po naszej myśli.
   Powody opisałem powyżej.
   Miłego dnia
   Władysław

 6. Teresa pisze:

  Piotrze, proszę wejdź na pasek „Rada Osiedla” i zapoznaj się z jej obecnym składem. Zobaczysz, że jest tam tylko JEDEN właściciel sklepiku osiedlowego.
  Odnośnie SAM-u”, już wcześniej o tym pisałam (patrz komentarze do „Sukcesy i porażki naszej Rady Osiedla” z maja tego roku) ciągle NIESTETY nic nie można z tą „ruiną” zrobić :-(
  Pozdrawiam wszystkich i gorąco zapraszam w tą niedzielę do głosowania. Oczywiście na Pana Władysława Dzikowskiego, gdyż tylko on walczy i będzie walczył o nasze osiedla w Radzie Miasta. Zatem w naszym wspólnym interesie jest dalej mieć „swojego” człowieka we władzach miasta :-)))

 7. marek pisze:

  Piotr, szkoda że nie sprawdziłeś, kto czym zajmuje się w Radzie Osiedla, piszesz nieprawdę a taką informacją doprowadzasz do błędnego myślenia tych wszystkich którzy czytają tę stronę.
  Jeżeli dalej jesteś zainteresowany (samem) podam nazwisko właściciela.
  Piotrze jeżeli jesteś mieszkańcem naszego osiedla to inne sprawy Ciebie nie interesują? np.czystość,dlaczego nie napiszesz informacji że:
  śmieci bytowe wyrzuca się do przydomowych kubłów – to chyba normalne!!!……
  pojemniki do odpadów selektywnych (selekcja)służą do:
  PET- tylko butelki plastikowe,,,,, a nie folie,reklamówki,styropian,panele czy opakowania po chemii……
  BUTELKI SZKŁO- tylko butelki spożywcze,słoiki a są podrzucane szyby po rozbieranych szklarniach lub szyby samochodowe….
  MAKULATURA- to papier, gazety,karton….
  Piotrze na pewno widziałeś co znajduje się obok tych pojemników!!!!! opony, lodówki,telewizory,materiały budowlane,…
  takie zachowanie uważasz za normalne?, może warto sobie, nawzajem pomóc- może warto zwrócić uwagę sąsiadom??? – maże warto napiętnować tych co niszczą nasze wspólne dobro- znów zniszczony (dzisiaj) plac zabaw przy Bałtyckiej co ty na to? to są fakty. Może te kilka zdań prawdy pobudzi mieszkańców do innego myślenia, może Ty i inni mieszkańcy NASZEGO OSIEDLA zauważą że zmienia się na lepsze.To leprze to między innymi W DZIKOWSKI Pozdrawiam wszystkich czytelników tej strony.Chciałbym zachęcić WAS – piszcie na niej, a nie tylko czytajcie w/w stron….
  marek

 8. Barbara pisze:

  Panie Marcinis, 836m2 to powierzchnia działki, a nie sklepu. Sam sklep to około 400m2. Co do ceny, to myślę, że jest taka, aby teren NIE zastał sprzedany. Na działce jest antena GSM, a z tego, co wiem, to opłata za takie anteny jest na poziomie 2 tyś. zł miesięcznie. Rocznie wychodzi 24 tyś zł. Właściciel byłby głupkiem jakby to sprzedał.
  Co do złego kojarzenia się PO, to myślę, że warto odrzucić w tym wypadku wszelkie animozje. Jeżeli Wielgowo nie będzie miało swojego przedstawiciela w radzie miasta, to spadnie na bardzo daleki plan zarówno w inwestycjach, jak i finansach. Co prawda jest jeszcze pan Grodzki. On jednak, mimo niewątpliwych zasług dla szpitala w Zdunowie, dla naszych osiedli robi niewiele.

  • marcinis pisze:

   Proszę chociaż przejrzeć przykładowe ogłoszenie, do którego zamieściłem link: Sama powierzchnia handlowa to 550m2. Powierzchnia całkowita (z zapleczem i kotłownią) to 836m2. Bez kotłowni to 735m2. Powierzchnia działki na której to stoi jest dużo większa, oceniam, że ponad 2800m2.

   Powtarzam: zapis w MPZP uniemożliwia nawet reaktywację tego co było. Powierzchnia HANDLOWA 400m2 tu by pewnie wystarczyła ale zapis mówi o handlu w obiektach o powierzchni UŻYTKOWEJ do 400m2.

   To wszystko i tak nie rozwiązuje naszego problemu, którym jest śmieciarski właściciel.

   • Krzysztof pisze:

    Skoro nie można nic z tym zrobić to myślę że najlepszym rozwiązaniem byłoby posadzenie bardzo wysokich tuj wzdłuż ulicy przed tą „ruiną” (w granicach pasa drogowego)aby oszczędzić wstydu wszystkim mieszkańcom naszego osiedla.!

 9. ferdynant pisze:

  W stu procentach zgadzam się z Barbarą

 10. Dareek pisze:

  A propos Pana Grodzkiego. Dlaczego nie przedstawił na tej stronie swojego programu?

 11. Aleksander pisze:

  Od kilku dni trwają intensywne prace rozbiórkowo – porządkowe na terenie byłego SAM-u. Prace te poprzedzone były kilkukrotną wizytacją kilku panów. Plotka „gminna” głosi, że prace te są wykonywane na zlecenie sieci „Biedronka”. Przy dzisiejszym mrozie (- 8 stopni) prace trwały od godziny 7:00 do 15:00. Myślę, że nikt nie zadawałby sobie tak dużego trudu nie mając konkretnego planu związanego z tym miejscem.

Top