Kogo nie lubi Rada Osiedla?

Ulica Ks. kanonika Mieczysława Bryczkowskiego jest najstarszą ulicą Wielgowa. Nazwy tej ulicy zmieniały się parokrotnie. Ostatecznie nosi imię proboszcza parafii z Zubrzy, który przyjechał tutaj wraz z pierwszymi osadnikami w kwietniu 1946 roku.

Mało kto już dzisiaj pamięta, że to właśnie Ks. Bryczkowski przyczynił się w dużym stopniu do tego, że Wielgowo jest dzisiaj Wielgowem. Po przyjeździe repatrianci mieli dość sceptyczne nastawienie do tych terenów. Prawie wszyscy uważali, że niedługo wrócą do ojczystych stron. Wielu nie rozpakowywało nawet swoich bagaży. Ks. Bryczkowski zdołał jednak przekonać wszystkich, że tutaj będzie ich nowy dom. Był także głównym organizatorem adaptacji budynku na nowy kościół. Z wykształcenia był historykiem sztuki. Był też zdolnym artystą, o czy może świadczyć chociażby Jego autoportret z 1902 roku znajdujący się na plebani. Był ceniony zarówno przez parafian, jak i przez swoich przełożonych. Zmarł 14 lutego 1947 roku i został pochowany na tutejszym cmentarzu. Pamięć o nim ciągle jest żywa, szczególnie wśród starszych parafian, czego dowodem są liczne modlitwy, intencje mszalne oraz troska o jego grób.

Dlaczego więc tabliczki z nazwą ulicy zawierają rażące błędy? Tylko dwie z pośród sześciu zawierają prawidłowe dane. Z innych można się dowiedzieć, że ks. kan. Mieczysław Bryczkowski miał na imię Michał lub Marian i że był księciem? (Kś. w napisie).
Poniżej fotki wszystkich tabliczek:

27 lutego 2007 roku zwróciłem uwagę naszej Rady Osiedla na te błędy. Minęły ponad trzy lata i jest tak jak było. Rada Osiedla nie zrobiła nic, aby to poprawić.
Czyżby nasi radni nie lubili lokalnych bohaterów? A może trzy lata na wymianę błędnych tablic to zbyt mało czasu?

Komentarzy: 5 do Kogo nie lubi Rada Osiedla?

 1. Derex pisze:

  Kurcze, tyle lat mieszkam na Bryczkowskiego i nie zwróciłem na to uwagi

 2. PSZ pisze:

  Z Miczurinem nie było takich problemów :)

 3. Jurek pisze:

  Z Miczurinem nie było w ogóle kłopotów ! a i dokonania bezspornie większe, z których korzystają również miejscowi rolnicy – więcej w encyklopedii ! Poszukaj również Bryczkowskiego – może uda Ci się znależć !

 4. Jurek pisze:

  Ach zapomniałem ! Rysiek niekończące się gratulacje i uznanie za świetną stronę oraz spostrzegawczość – ul.Bryczkowskiego

 5. Jurek pisze:

  Kogo nie lubi ? Rada Naszego Trój-Osiedla LUBI ! pacjentów szpitala w Zdunowie, bo od bramy zaprasza ich ogromnym bilbordem do zakłdu podróży w zaświaty – „HEVEN”. Widać pacjent nie może mieć złudzeń co go czeka za bramą. Rada, Parafia,Szpital nie protestują – znaczy są za taką formą powitania przed terapią – chyba „wstrząsową”. Kasa za wszelką cenę, a gdzie choćby dobry smak ?

Top