Wpisy z kategorii: Kulturalne Wielgowo

Połączone siły Rady Osiedla, Stowarzyszenia Kulturalne Wielgowo i Zespołu Szkół nr 13 organizują spotkanie autorskie połączone z promocja książki „WIEDŹMY HIMMLERA” naszej wielgowskiej pisarki KATARZYNY MARCISZEWSKIEJ. Fragmenty książki przeczyta aktor Teatru Polskiego Adam Zych. Na koniec będzie można zakupić książkę i oczywiście otrzymać autograf.
Zapraszamy w sobotę, 9 grudnia o godzinie 18:00 do Zespołu Szkół w Wielgowie przy ul. Bałtyckiej 1a. Wstęp wolny.

Szczecińska premiera REQUIEM Karla Jenkinsa – zaproszenie

REQUIEM Karla Jenkinsa - wielgowo.plW sobotę, 28 października 2017 roku zapraszamy wszystkich na niezwykłe wydarzenie kulturalne. Będzie to szczecińska premiera REQUIEM Karla Jenkinsa w ramach 12 odsłony Kulturalnego Wielgowa oraz Chóralnej Jesieni w Wielgowie część 2.
Rozpoczęcie o godzinie 19:30 w Kościele p/w Świętego Michała Archanioła w Wielgowie przy ul. Bałtyckiej 4. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy.

Dzieło Karla Jenkinsa Requiem zostało skomponowane i po raz pierwszy wykonane w 2005 r. Od tego czasu zdobywa sobie coraz większą popularność ze względu na ciekawe połączenie łacińskiej artystycznej formy mszy żałobnej z japońskimi poematami śmierci zawartymi w formie japońskich wierszy haiku.
Stałe części Requiem wykonywane są po łacinie a haiku po japońsku.
Ciekawa jest także obsada instrumentalna w pełnej wersji zawierająca japoński flet shakuhachi a wśród instrumentów perkusyjnych darabukę i daiko.
Karl Jenkins walijski kompozytor, rozpoczynał karierę muzyczną jako oboista, następnie poświęcił się muzyce jazzowej i jazzowo -rockowej. Później zaczął komponować muzykę do reklam. W jednej z nich zamieścił chóralny utwór Adiemus – w nieistniejącym języku .Tą reklamą zdobył światowy rozgłos i rozpoczął tworzenie kompozycji klasycznych. Jednym z popularniejszych i piękniejszych utworów w twórczości tego kompozytora jest właśnie Requiem. Dzieło przeznaczone na chór, solistów i orkiestrę.

Krystyna Czubówna w Wielgowie

2 września o godzinie 19:00 STOWARZYSZENIE KULTURALNE WIELGOWO I FUNDACJA PRAWOBRZEŻE organizuje kolejną odsłonę Kulturalnego Wielgowa. Jest to już 11 spotkanie tego cyklu.

Literacka uczta w Wielgowie!!!
Mistrzyni interpretacji słowa – Krystyna Czubówna odkryje przed Państwem pomijaną historię Związku Radzieckiego i państw powstałych po jego rozpadzie,
Usłyszymy fragmenty z czterech poruszających książek noblistki Swietłany Aleksijewicz :
„Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”
„Czernobylska modlitwa.Kronika przyszłości”
„Ostatni Świadkowie”
„Czasy second-hand.Koniec czerwonego człowieka”

Czytanie połączone będzie z prezentacją multimedialną.

WSTĘP WOLNY !

Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla

Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla - wielgowo.plOratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla to można powiedzieć dzieło ponadczasowe, wykonywane od kilkunastu pokoleń i zawsze przyjmowane przez słuchaczy z zachwytem. W Wielgowie nie mogło być inaczej. Gromkimi brawami zakończył się sobotni koncert cyklu „Kulturalne Wielgowo”. Była to jubileuszowa, już dziesiąta część, więc wybór tak wielkiego dzieła i znamienitych wykonawców nie był przypadkowy. Oprócz mieszkańców naszych osiedli wielu słuchaczy przyjechało z innych stron Szczecina. Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Wielgowo, Parafię p/w Św. Michała Archanioła oraz Radę Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo przy wsparciu różnych firm i instytucji.

Nie chcę i nie będę dublować to, co zostało napisane przez Lucynę Kowalczyk w treści poprzedniego wpisu, Chcę tylko przedstawić moje całkowicie subiektywne spostrzeżenia na temat organizacji i przebiegu tego koncertu.

To, że takie i podobne koncerty są potrzebne i warto je organizować nie podlega dyskusji. Ile trzeba włożyć pracy, ile trzeba poświęcić swojego czasu, ile trzeba wychodzić, wyprosić, załatwić, aby takie wydarzenie mogło się odbyć – wiedzą tylko organizatorzy. I tu właśnie taka myśl, refleksja. Kościół – co prawda – był zapełniony, według mnie około 300 obecnych, ale jakby porównać liczbę obecnych do liczby mieszkańców to okaże się, że jest to tylko znikomy procent. I tu takie moje pytania: Czy informacja o koncercie była źle rozprowadzana? Może była rozprowadzana wśród nie tych potencjalnych odbiorców? Może temat koncertu był źle dobrany? Wszak kultura to nie tylko muzyka poważna. Może warto zastanowić się nad tym, co jest w stanie przyciągnąć większą liczbę słuchaczy?

Sam koncert dla zgromadzonych w kościele podobał się, bo przy takich wykonawcach musiał się podobać. Ja czekałem jednak na jedno zdarzenie, ale jak się okazało daremnie. Oratorium „ Mesjasz” było wykonane w języku niemieckim. Rozumiem, że Georg Händel był z pochodzenia Niemcem. Domyślam się, że soliści i chór są jednak Polakami, urodzonymi w Polsce, wychowanymi w Polsce, wykształconymi w Polsce i posługują się językiem polskim. Piszę o tym dlatego, że czekałem na chór Hallelujah wykonany w języku polskim. Może nie w trakcie koncertu, ale na bis. Niestety, nie doczekałem się. Bis był też po niemiecku. Szkoda, bo byłby to piękny akcent na długo zapamiętany przez słuchaczy. Nasz Chór ks. Jacka Kochańskiego wykonuje ten utwór w języku polskim bez problemu…

W galerii zdjęć parę fotek z koncertu

Nasza Światynia staje się czasem filharmonią wielgowską

Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Händla - wielgowo.plO ile Wielgowo oferuje stosunkowo łatwy dostęp do terenów zielonych i boisk, oferta kulturalna osiedla przedstawia się znacznie gorzej. Potrzeby młodych ludzi w tym zakresie usiłują zaspokajać Zespół Szkół nr 13, Oratorium oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Nie są one jednak w stanie zrekompensować młodzieży i dorosłym braku kina, teatru, kawiarni czy choćby klubu osiedlowego. Duże oddalenie Wielgowa od centrum Szczecina skutecznie odcina mieszkańców od możliwości obcowania z kulturą wysoką w muzeach, galeriach, teatrze, operze czy filharmonii.

Lukę tę od pewnego czasu zapełnia garstka pasjonatów, która założyła Stowarzyszenie Kulturalne Wielgowo. Przy wsparciu Rady Osiedla Wielgowo-Zdunowo-Sławociesze, miejscowych sponsorów, Parafii pw. Św. Michała Archanioła oraz Zespołu Szkół nr 13, organizowane są darmowe koncerty dla mieszkańców naszych osiedli, charakteryzujące się ambitnym i różnorodnym repertuarem. Miały już miejsce koncerty chóralne, operetkowe, pianistyczne, pokazy taneczne, wspólne kolędowanie itd. Do występów zapraszani są znamienici artyści, nierzadko o światowej renomie. Sobie tylko znanymi sposobami Stowarzyszenie przekonuje kolejnych sławnych wykonawców do przyjazdu „do podszczecińskiej wsi” (jak określają nasze osiedle media).

Tym razem Kulturalne Wielgowo sięgnęło po repertuar dla prawdziwych koneserów i wyrafinowanych melomanów, a mianowicie „Mesjasza” Georga Friedricha Händla. Oratorium to, napisane w 1741 roku, jest najpopularniejszym dziełem kompozytora, zaś słynny chór „Hallelujah” zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych utworów muzyki klasycznej. Kompozycja przyniosła twórcy światową sławę i niezmiennie w każdej epoce spotyka się z zachwytem. Wykonanie „Mesjasza” uchodzi za trudne technicznie i zawsze stanowi wyzwanie dla muzyków i chóru.

Jubileuszowe X wydarzenie z cyklu „Kulturalne Wielgowo”

Stowarzyszenie KULTURALNE WIELGOWO przy współpracy z Radą Osiedla Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo oraz parafii p.w Sw; Michała Archanioła zaprasza dnia 06 maja 2017r. o godz. 19.30 do Kościoła p.w. Św. Michała Archanioła ul. Bałtyckiej 4 w Wielgowie, gdzie odbędzie się koncert „MESJASZ” G.F.Haendla.

Wykonawcami będą:

  • ZESPÓŁ WOKALISTÓW CAMERATA NOVA
  • SEDINUM CHAMBER ORCHESTRA
  • MAŁGORZATA PICZ – sopran
  • MAŁGORZATA WOLTMANN–ŻEBROWSKA – alt
  • KRZYSZTOF MACHOWSKI – tenor
  • MAREK PICZ – bas
  • gościnnie na klawesynie zagra znakomity szczeciński pianista SŁAWOMIR WILK

 
Dyrygent prof. EUGENIUSZ KUS.

Koncert poświęcony krytykowi muzycznemu i wykładowcy śp. Mikołajowi Szczęsnemu.

WSTĘP WOLNY!!! Wszystkich serdecznie zapraszamy!!!

Wspomnienie o Mikołaju Szczęsnym do programu koncertu napisał Pan Bogdan Twardochleb, a o koncercie Pani Mirosława Regina Kozłowska.

Dusza ukryta w dźwiękach kolędy

Wielgowo śpiewa kolędyTrudno sobie wyobrazić święta Bożego Narodzenia bez wspólnego, rodzinnego śpiewu kolęd i pastorałek. Tradycje i zwyczaje Świąteczne sięgają wielu lat wstecz, a teksty i melodie są dobrze wszystkim znane. „Wielgowo śpiewa kolędy” to tytuł koncertu kolęd i pastorałek, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć w piątkowy wieczór. Chór ks. Jacka Kochańskiego pod przewodnictwem Mariana Kondzioły wraz z towarzyszącymi zespołami dziecięcym i muzycznym zaproponował nie tylko wysłuchanie, ale także wspólne śpiewanie kolęd. Kościół w Wielgowie wypełniony był po brzegi, a co niektórzy stali przed wejściem. Oprócz śpiewu wprowadzone były elementy ludowe: kolędnicy w przebraniach Turonia, Anioła, Śmierci, Diabła oraz Pasterza. Obecna była Święta Rodzina – wszyscy na żywo!!! Słowa nie opiszą atmosfery wieczoru, kto był na pewno go zapamięta, a kto nie nie był może tylko żałować. Całość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Kulturalne Wielgowo i Parafię Rzymskokatolicką p/w Św. Michała Archanioła w Wielgowie przy wsparciu sponsorów.

Po koncercie naszły mnie dwie takie luźne refleksje.
Pierwsza. Spora frekwencja tego wieczoru świadczy o tym, że temat został trafiony w dziesiątkę. Pomimo późnej pory wszystkie miejsca, zarówno siedzące, jak i stojące były zajęte. Podobnie tłok panował przy organach na chórze. Długie owacje i bisy na zakończenie koncertu świadczą o tym, że występy bardzo się wszystkim spodobały. Chwała Organizatorom za wybór właśnie takiego tematu. Wysoka frekwencja świadczy też o potrzebie organizowania tego typu imprez. Jest też niejako podpowiedzią co do wyboru tematów spotkań w przyszłości.

I druga refleksja: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nasze osiedla nie są duże, ale mieszka tu sporo ludzi utalentowanych, czego sztandarowym przykładem może być występ Chóru ks. Jacka Kochańskiego w miniony piątek. Szeroko pojęta kultura to nie tylko występy artystów, którzy zechcą przyjechać do Wielgowa z centrum Szczecina lub z innych miast. To także lokalni artyści, twórcy, muzycy, itd.. Warto to zauważyć, że tu są, że tu mieszkają i że tu tworzą. Wielka szkoda, że nie ma na terenie naszych osiedli miejsca w którym mogli by zaprezentować swoje prace, swoją twórczość, czy po prostu spotkać się z mieszkańcami.

W galerii zdjęć parę fotek.

Hej kolęda, kolęda…

Wielgowo śpiewa kolędyPo raz kolejny w naszym kościele odbył się koncert przygotowany przez Stowarzyszenie Kulturalne Wielgowo i Parafię Rzymskokatolicką p/w Św. Michała Archanioła w Wielgowie. Tym razem, pod hasłem „Wielgowo śpiewa kolędy”, wysłuchaliśmy kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru i Orkiestry ks. Jacka Kochańskiego oraz zespołu dziecięcego.
Słuchacze przybyli tłumnie tego wieczoru, wypełniając kościół po brzegi. Koncert rozpoczął się w nastrojowym półmroku, od wejścia śpiewających chórzystów z zapalonymi świecami w dłoniach. Dalej było jak w bajce – popłynęły przepiękne pieśni bożonarodzeniowe, wykonywane na głosy, z akompaniamentem lub a capella, w niezwykle wysublimowanych aranżacjach. Soprany, alty, tenory, basy i orkiestra imponowały idealnym zgraniem, wspólnie przenosząc słuchaczy w świat marzeń – wystarczyło przymknąć oczy, by usłyszeć janczary i ujrzeć konną sannę pośród śniegów. A wszystko to pod batutą Pana Mariana Kondzioły.

Wielgowo śpiewa kolędy – zaproszenie

30 grudnia o godzinie 19.00 stowarzyszenie KULTURALNE WIELGOWO i parafia p.w. Św. Michała Archanioła zapraszają na koncert WIELGOWO ŚPIEWA KOLĘDY. Wystąpi Chór i orkiestra ks. Jacka Kochańskiego pod dyrekcją p. Mariana Kondzioły.

Mimo późnej pory zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi. Będzie to okazja, aby wspólnie radować się w ten Świąteczny czas.

https://www.facebook.com/events/1280028212067879/

Zaproszenie na Turniej Piłki Halowej

Zaproszenie na Turniej Piłki HalowejW sobotę, 17 grudnia 2016 w Hali sportowej ZS nr 13 w Szczecinie przy ul. Bałtyckiej 1A, klub OKS Vielgovia Szczecin przy współpracy ze stowarzyszeniem Kulturalne Wielgowo organizuje I Świąteczny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla uczniów okolicznych szkół.

Rozgrywki zostały podzielone na 3 grupy :
– Grupa chłopców i dziewcząt roczniki 2006-2010 – początek godzina 10:00;
– Grupa chłopców roczniki 2001-2005 – początek nie wcześniej niż 12:00;
– Grupa dziewcząt roczniki dowolne – początek nie wcześniej niż 14:00;
W pierwszych dwóch grupach może być maksymalnie dwóch zawodników z rocznika najstarszego.

Dodatkowo podczas turnieju odbędzie się prezentacja Ratownictwa WOPR-Heyki w tematyce kontuzji związanych z wykonywaniem sportu, w szczególności piłki nożnej.
Uczestnicy ze strony organizatora zapewnione będą mieli napoje oraz przekąski (batoniki, ciasto).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu oraz zgłoszenia drużyn. Na zwycięzców oraz uczestników czeka wiele nagród rzeczowych.
https://www.facebook.com/events/226624821097087/

Zgłoszenia:
E-mail: klub.vielgovia@gmail.com
Telefonicznie: Daniel Peszko Prezes tel.: 504047374, Marcin Prościak Skarbnik tel.: 668409944.

Zgłoszenia drużyn do 16.12 godzina 12:00.

Regulamin:
https://www.dropbox.com/s/quejgjbeqdvva4w/Regulamin%20I%20Świątecznego%20Turnieju%20Halowej%20Piłki%20Nożnej.docx

Lista Zgłoszeniowa:
https://www.dropbox.com/s/6bbi6p09zn87epz/Lista%20Zgłoszeniowa.doc

Zgoda na udział osoby niepełnoletniej:
https://www.dropbox.com/s/rpbvo4y8d1yezj8/Zgoda%20na%20udział.doc

Top